Tegoroczna edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego będzie największa w historii. Po raz pierwszy ekspozycja zostanie umieszczona w dodatkowo wybudowanej hali – powiedział prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń. Wystawę narodową przygotuje Korea Południowa.
„Przygotowujemy się do największego w historii Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Spodziewamy się nawet 700 wystawców. Już teraz wiemy, że siedem hal, którymi dysponujemy, nie wystarczy, żeby obsłużyć wszystkie firmy, które się do nas zgłaszają. Dlatego na terenie zewnętrznym powstanie dodatkowy, tymczasowy pawilon, gdzie znajdzie się kilkadziesiąt stoisk. Oprócz tego podobnie jak podczas poprzednich edycji, ekspozycja będzie prezentowana na terenie zewnętrznym” – zaznaczył prezes Mochoń.
Szef targów poinformował, że tylko z Australii obecność zapowiedziało ponad 40 firm. Na liście wystawców znajduje się już ponad 400 producentów z branży zbrojeniowej z 28 krajów. Wystawę narodową przygotuje Korea Południowa, w tym roku prezentując swój flagowy sprzęt, który trafia na wyposażenie m.in. polskiej armii.
„Kilka dni temu gościliśmy u nas delegacje z Korei. Dogrywaliśmy szczegóły ich wizyty. Myślę, że będzie to bardzo widowiskowa wystawa. Wiemy, że na ich stoiskach na pewno pojawią się czołgi K2 oraz armatohaubice K9 Thunder. Niewykluczone, że zaprezentowany zostanie także samolot szkolno-bojowy FA-50” – dodał szef Targów Kielce.
Obok Wystawy Narodowej Korei Południowej, która zajmie około 1700 mkw. pojawią się także pawilony narodowe. Na taką formę prezentacji zdecydowały się: USA, Niemcy, Australia, Wielka Brytania, Dania oraz Estonia. Potencjał polskiej armii będzie można obejrzeć na Wystawie Sił Zbrojnych zatytułowanej „Nowy sprzęt-nowe wyzwania-nowe możliwości”.
Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego to jedna z trzech największych wystawy branży obronnej w Europie. Imprezie, oprócz prezentacji najnowszego uzbrojenia, towarzyszą liczne panele eksperckie. W ramach 31. edycji MSPO zaplanowano m.in. debatę tematyczną poświęconą transformacji europejskiego przemysłu obronnego. Celem jest wskazanie roli sektora zbrojeniowego w gospodarce oraz zdolności tej branży w kontekście napaści Rosji na Ukrainę.
Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego organizowany jest przy współpracy Ministerstwa Obrony Narodowej. Partnerem strategicznym MSPO jest Polska Grupa Zbrojeniowa. 31. edycja MSPO odbędzie się w dniach 5-8 września. (PAP)
autor: Wiktor Dziarmaga