Przed nami 32. Świętokrzyskie Dni Muzyki w Kielcach - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Przed nami 32. Świętokrzyskie Dni Muzyki w Kielcach

Przeczytaj także

W dniach 8–15 listopada w Kielcach odbędzie się 32. edycja Świętokrzyskich Dni Muzyki. Festiwal, organizowany pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wojewody świętokrzyskiego Józefa Bryka, marszałek województwa Renaty Janik oraz prezydent Agaty Wojdy, zgromadzi wybitnych polskich artystów oraz melomanów z całej Polski.

Festiwal jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a jego organizację wspiera Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu „Muzyka”. W tym roku muzykiem-rezydentem w Filharmonii Świętokrzyskiej będzie Magdalena Basaj, która będzie czuwać nad przebiegiem wydarzeń.

Inauguracja – 8 listopada
Wydarzenie otworzy koncert symfoniczny o godzinie 19:00 w sali koncertowej Filharmonii Świętokrzyskiej. Na scenie wystąpi Klaudiusz Baran, mistrz akordeonu, a orkiestrą dyrygować będzie Marta Kluczyńska. W programie znajdą się m.in. Suita z filmu Chłopi Adama Sławińskiego oraz Chamber Concerto na akordeon Mikołaja Majkusiaka. Ciekawym akcentem będzie Muzyka do filmu Miasto nieujarzmione autorstwa Romana Palestera, przypominająca o polskim dziedzictwie filmowym i muzycznym.

Muzyka Ocalona – 9 listopada
Kolejny dzień, o godzinie 18:30 w sali kameralnej, dedykowany będzie utworom, które na przestrzeni lat przetrwały próbę czasu. Skrzypek Mateusz Strzelecki i pianista Andrzej Paweł Ślązak wykonają m.in. *Berceuse* Romana Padlewskiego oraz Kołysankę Grzegorza Fitelberga, wskrzeszając piękno polskiej kameralistyki.

Dominobajki – 10 listopada
Rodzinny koncert „Dominobajki” z udziałem Jarosława Siwińskiego (fortepian), Leszka Lorenta (perkusja) oraz Małgorzaty Kołcz (animacja) odbędzie się 10 listopada o godzinie 11:00. „Dominobajki” pozwalają publiczności aktywnie uczestniczyć w tworzeniu muzyki i opowieści, nadając koncertowi interaktywny charakter.

Jazzowy Wieczór z Piotrem Orzechowskim – 11 listopada
Dla fanów jazzu wyjątkową gratką będzie wieczór jazzowy, w którym wystąpi Piotr Orzechowski, znany jako Pianohooligan. Artysta zaprezentuje dwuczęściowy program Critique of Swing in Two Parts, ukazując dwie różne strony swojej twórczości – liryczną i pełną energii, podkreślając tym samym złożoność i uniwersalność jazzu.

Trio Fortepianowe – 12 listopada
Występ Wojciecha Koprowskiego, Adama Krzeszowca i Grzegorza Skrobińskiego z programem tria fortepianowego odbędzie się 12 listopada o godzinie 18:30 w sali kameralnej. Utwory Andrzeja Panufnika, Ludomira Różyckiego oraz Artura Malawskiego zabiorą słuchaczy w podróż po bogatej historii muzyki polskiej pierwszej połowy XX wieku.

Koncert „Między Epokami” – 13 listopada
Dnia 13 listopada odbędzie się wyjątkowy koncert zespołu Ultra Musicam z sopranistką Magdaleną Witczak, który skupi się na muzyce liturgicznej oraz dziełach Marcina Józefa Żebrowskiego, Jana Podbielskiego i innych kompozytorów tworzących na przestrzeni wieków.

Trio Harfowe – 14 listopada
14 listopada o godzinie 18:30, Mauris Ensemble zaprezentuje kameralne trio harfowe w nietypowym zestawieniu fletu, altówki i harfy. Program obejmie utwory takich kompozytorów jak Mieczysław Wajnberg, Roman Palester oraz Mieczysław Karłowicz, oferując subtelne i pełne liryki brzmienia.

Finał Festiwalu – 15 listopada
Uroczysty finał 32. Świętokrzyskich Dni Muzyki odbędzie się 15 listopada o godzinie 19:00, gdzie wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Jacka Rogali. W programie znajdą się m.in. Mesto Sławomira Kaczorowskiego oraz Adieu Zygmunta Krauze, który na rozstrojonym pianinie wprowadzi słuchaczy w atmosferę pożegnania, jednocześnie celebrując piękno muzyki polskiej.

Wszystkie koncerty są dostępne do zakupu online, a bilety można nabyć przez strony internetowe Filharmonii Świętokrzyskiej. Program festiwalu jest bogaty i zróżnicowany, co pozwala każdemu słuchaczowi znaleźć coś dla siebie. Świętokrzyskie Dni Muzyki to niepowtarzalna okazja do spotkania z polską kulturą muzyczną oraz wybitnymi artystami i wykonawcami, którzy kontynuują i rozwijają tradycje rodzimej sztuki.

Przeczytaj także