Przeczytaj także
Wizualizacje: Detan Pracownia Architektoniczna
Budynek składający się z trzech segmentów, gdzie najwyższy z nich będzie miał 11 kondygnacji, a najniższy 7. Ruszyły konsultacje społeczne na temat budowy obiektu mieszkalnego wielorodzinnego z garażem podziemnym, który w trybie “lex deweloper” może powstać na ulicy Krakowskiej.
Jak czytamy w koncepcji urbanistyczno – architektonicznej, teren planowanej inwestycji jest obecnie nieużytkowany, porośnięty trawą i drzewami. W najbliższym sąsiedztwie znajduje się między innymi sklep sieci Lidl, a także zabudowa mieszkalna niska. Nieco dalej położone są obszary z zabudową o funkcji mieszkaniowej wysokiej intensywności.
– Budynek składa się z trzech segmentów nadziemnych o różnej wysokości, 11, 9 i 7 kondygnacji. Segmenty połączone są w części podziemnej dwukondygnacyjnym garażem. Maksymalna wysokość zabudowy do 34,50 m, segmenty zaprojektowano prostopadle do ul. Krakowskiej. W jedenastokondygnacyjnej części, zlokalizowanej najbliżej ulicy Krakowskiej, na parterze będą znajdowały się dwa lokale usługowe – napisano w dokumencie.
W pozostałych segmentach na poziomie “0” i we wszystkich segmentach na wyższych poziomach zaprojektowano wyłącznie lokale mieszkalne. Tych ma być maksymalnie 86, przy łącznej powierzchni użytkowej wynoszącej 4315,75 m2. Zaplanowano także 132 miejsc postojowych dla samochodów oraz 74 dla rowerów. Inwestycja ma posiadać zainstalowane windy we wszystkich klatkach schodowych, czy też ciągi piesze bezkrawężnikowe, aby zapewnić dostęp osobom z niepełnosprawnościami.
– Usytuowanie budynku będzie dostosowane do istniejących warunków terenowych związanych z usytuowaniem wysokościowym – czytamy.
Zieleń i przebudowa drogi
Obsługa komunikacyjna powinna się z kolei odbywać bezpośrednio z ulicy Krakowskiej. – Na co inwestor podpisał z MZD w Kielcach umowę dotyczącą przebudowy ul. Krakowskiej, tak by było możliwe połączenie inwestycji z drogą publiczną. Droga wewnętrzna będzie jednocześnie drogą pożarową. Projektuje się ponadto dojścia piesze do budynków, miejsce gromadzenia śniegu, powierzchnię biologicznie czynną – napisano w dokumencie.
W południowej części działki przedsiębiorca chce z kolei zlokalizować ogólnodostępny oraz nieogrodzony teren wypoczynku, rekreacji i sportu, pozbawiony elementów małej architektury, oprócz zieleni urządzonej. Ten ma się znaleźć w strefie „A” Kieleckiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, przy czym inwestor zapewnia, że wszystkie wynikające z tego obostrzenia i zakazy zostaną zachowane. – Będzie wydzielone miejsce piknikowe, pole do gry w bule, pole do rekreacyjnej gry w badmintona. Na całym terenie będą rozmieszczone drewniane pniaki oraz leżanki na których będzie można usiąść – czytamy.
Ponadto podkreślono, że inwestycja znajduje się na terenie ujęcia wody podziemnej Kielce – Białogon w strefie ochrony pośredniej w granicach podwyższonej ochrony „B”. – Zachowano wszystkie obostrzenia wynikające z lokalizacji na danym obszarze zawarte w rozporządzeniu 4/2019 Wojewody Świętokrzyskiego z dnia 19 grudnia 2019 r – dodano w koncepcji.
Mieszkańcy mogą wyrazić opinię
Do 14 czerwca trwają konsultacje związane z wnioskiem złożonym w trybie specustawy mieszkaniowej. Uwagi można wnosić w postaci papierowej na adres: Urząd Miasta Kielce, Rynek 1, 25-303 Kielce lub w postaci elektronicznej na adres [email protected] oraz za pośrednictwem formularza umieszczonego na stronie IDEA KIELCE (tam również dostępne są wszelkie dokumenty związane z inwestycją). Ostateczną decyzję na temat planowanego przedsięwzięcia podejmą radni.