
Przeczytaj także
Radni zgodzili się, aby przy Zalewie Kieleckim powstał teren wypoczynku, rekreacji i sportu w formie urządzonej plaży. Za inwestycją towarzyszącą opowiedziało się 20 osób, a trzy wstrzymały się od głosy. Przypomnijmy, że aby plaża została zrealizowana, radni muszą wyrazić w przyszłości zgodę na 21 – kondygnacyjny budynek w rejonie ulic Zagnańskiej i Łódzkiej.
Przypomnijmy, że projekt uchwały jest wynikiem rozmów z Trust Investment. Cały koszt inwestycji, która odbyć się może po wschodniej stronie zalewu, będzie musiał ponieść inwestor.
Plan na rewitalizację terenu zakłada m.in. plażę o powierzchni minimum 1000 m2, przygotowanie dna kąpieliska w pasie szerokości ok. 10 m od linii brzegowej zbiornika, montaż lin wyznaczających strefy dla osób umiejących i nieumiejących pływać, wykonanie dojścia z desek kompozytowych o szerokości 1,5 m oraz dojścia do wody i dojścia do molo (demontowane na okres zimowy).
Wspomniano też, że obszar zostanie wyposażony w elementy małej architektury, takie jak parawany do przebierania w kolorze drewna, kosze na śmieci duże do segregacji o wzmocnionej konstrukcji, ławki, stoły z ławkami, stanowiska do grilla, -słupki i siatka do gry w siatkówkę plażową, leżaki betonowe. Przewidziano montaż siłowni zewnętrznej i pojawienie się szaletu miejskiego kontenerowego wraz z niezbędnymi przyłączami infrastruktury technicznej.
– Do zadań inwestora będzie należało także zachowanie jak największej ilości istniejących drzew, przesadzenie lub zastąpienie nową istniejącej roślinności w strefie brzegowej oraz przywrócenie terenu poza obszarem inwestycji do stanu pierwotnego – poinformowała jeszcze w lutym Agata Wojda, prezydent Kielc.
Prace mają się rozpocząć wraz z budową budynku mieszkalnego, przy czym działania przy zalewie powinny się zakończyć w ciągu maksymalnie 10 miesięcy od startu inwestycji.
Radni za inwestycją towarzyszącą przy zalewie
Projekt uchwały pojawił się na sesji Rady Miasta z dnia 13 lutego 2025 roku. Jak zaznaczył Maciej Jakubczyk z klubu Miasto Przyszłości, już w kampanii wyborczej było mówione, aby miasto wymogło inwestycję towarzyszącą na deweloperze, która opierałaby się na częściowej rewitalizacji zalewu.
– Zaprzeczyłbym sam sobie, gdybym tego pomysłu nie poparł, ponieważ otworzy to tereny rekreacyjne dla bardzo dużej części kielczan, bo mowa o rejonie ulicy Zagnańskiej i rejonie Szydłówka i nowych obszarów przy Uroczysku. Na komisji poprosiliśmy o jeszcze jedną rzecz. Zaraz obok mamy ścieżkę rowerową i dobrze by było, gdyby udało się ją skomunikować z częścią plaży i dodać stojaki na te pojazdy. W tym miejscu pojawia się problem miejsc dla samochodów, więc świetną sprawą byłoby dojechanie rowerem i zaparkowanie na plaży – powiedział.
Piotr Kisiel z klubu PiS stwierdził, że bardzo się cieszy z tego projektu uchwały, ponieważ otwiera on zmiany nad zalewem.
– Nie mówię, że to już jest finalny kształt, jak ten zalew i teren wokół niego powinien wyglądać. To jest początek zmian i wreszcie możemy przywrócić funkcję, która od dawna tam powinna być realizowana. Mam tutaj na myśli funkcję rekreacyjno-wypoczynkową. Po naszej stronie teraz jest, żeby dopilnować, aby ta inwestycja była w sposób odpowiedni zrealizowana. Jeżeli tam pojawi się piach, a badania wody pozwoliłyby na otwarcie kąpieliska, to już mówimy o kierunku w dobrą stronę – przekazał radny Piotr Kisiel.
Radni dopytywali się przy tym o potrzeby osób niepełnosprawnych, którzy powinni móc dostać się bezproblemowo na teren wokół zalewu.
Wiceprezydent odpowiada na pytania radnych
Wiceprezydent Łukasz Syska wskazał, że plaża mogłaby się pojawić już w 2026. Przekazał również, że w tym roku miasto przeprowadziło badania wody i potwierdziło, że przez cały sezon letni woda nadawała się do kąpieli.
– To były badania zlecone do Sanepidu. Jeśli chodzi o ciągi piesze i ciągi rowerowe, to my złożyliśmy do programu „Horyzont” wniosek na opracowanie kompleksowej koncepcji rewitalizacji terenu wokół zalewu, wraz z konsultacjami społecznymi. Czekamy na wyniki oceny tego wniosku i jak tylko będziemy mieć informację, czy wniosek uzyskał dofinansowanie, to będziemy zlecać opracowanie takiej koncepcji – powiedział wiceprezydent.
Dodał, że oczywiście w koncepcji uwzględnione zostaną potrzeby osób z niepełnosprawnościami. – Faktycznie dziś, żeby dostać się na omawiany teren, trzeba skorzystać ze zjazdu przy samej ulicy Zagnańskiej i z drogi rowerowej. Natomiast jeśli chodzi o schody, to my mamy już opracowaną koncepcję i będziemy jeszcze w tym roku zlecać przebudowę schodów (od strony Klonowej – dop.red), tak żeby osoby z niepełnosprawnościami, ale też rodzice z dziećmi w wózkach mogli łatwo się dostać nad sam brzeg zalewu – stwierdził Łukasz Syska.
Ostatecznie za projektem uchwały opowiedziało się 20 osób, nikt nie był przeciw, trzy wstrzymały się od głosu.
Inwestycja towarzysząca przy ulicy Dywizjonu 303
Rada Miasta ostatecznie poparła inwestycję towarzyszącą przy ulicy Dywizjonu 303. Dotyczy ona planowanego przedsięwzięcia w rejonie ulicy Sikorskiego i Warszawskiej w Kielcach, które ma polegać na stworzeniu zespołu budynków mieszkalnych wielorodzinnych z częścią usługową.
Inwestycja towarzysząca ma obejmować wykonanie inwentaryzacji roślin z oceną stanu ich zachowania, rekultywację obszaru dawnych ogródków działkowych z przeznaczeniem na zieleń parkową poprzez rozbiórkę pozostałości fundamentów altan działkowych, a także likwidację nielegalnych wysypisk śmieci oraz innych niepożądanych elementów.
Projekt uchwały nadmienia również rekompozycję materiału roślinnego dokonaną na bazie inwentaryzacji i operatu dendrologicznego, analizy powiązań widokowych wewnętrznych i zewnętrznych oraz relacji z terenami sąsiednimi, obejmującą zarówno usunięcie elementów kolidujących z przyszłym zagospodarowaniem jak również nowe nasadzenia. Dojdzie też do poprawy dostępności i bezpieczeństwa terenu poprzez realizację systemu utwardzonych alejek parkowych, oświetlenia i monitoringu; projektowana główna ścieżka z nawierzchni betonowej o konstrukcji umożliwiającej wjazd pojazdów niezbędnych do obsługi obiektu z dwoma wejściami dla pieszych na teren parku od strony ul. Dywizjonu 303.
Wprowadzone mają zostać dodatkowe elementy małej architektury w tym ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery. Sposób zaprojektowania miejsc wypoczynku ma zapewniać zarówno miejsca nasłonecznione, jak i zacienione.
Za tym projektem uchwały zagłosowało 13 radnych, trzy osoby były przeciw, a siedem wstrzymało się od głosu. – Termin rozpoczęcia realizacji inwestycji towarzyszącej planowany jest do 8 miesięcy po otrzymaniu prawomocnego pozwolenia na budowę inwestycji mieszkaniowej, chyba że warunki pogodowe nie
będą na to pozwalać – podkreślono w projekcie uchwały.