Przeczytaj także
Radni PiS chcą zaprzestania dokonywania zmian personalnych w Koronie Kielce S.A. do końca obecnej kadencji samorządu. Dlatego na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, która najpewniej odbędzie się w przyszły czwartek (29 lutego), pojawi się projekt rezolucji w tej sprawie. – Nie chcemy, żeby klub był destabilizowany – powiedział Marcin Stępniewski.
Przypomnijmy, że w czwartek w Urzędzie Miasta odbyło się Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Korona S.A., w trakcie którego przeprowadzono zmiany w Radzie Nadzorczej. Z funkcji przewodniczącego odwołano Piotra Dulnika, który miał pozostać członkiem gremium. Związany od kilku lat z klubem, prezes Suzuki Motor Poland zdecydował się jednak złożyć rezygnację. Ponadto, z rady odwołany został Jakub Kilarski.
W piątek z kolei odbyła się w ratuszu konferencja prasowa na temat sytuacji Korony Kielce, zwołana przez radnych PiS. – Jako klub radnych będziemy wnioskować do przewodniczącego Rady Miasta o zwołanie sesji nadzwyczajnej. W przyszłym tygodniu, zgodnie ze wszelkimi terminami. Przedstawimy wtedy projekt rezolucji. On będzie stanowiskiem nie tylko naszego klubu, tylko Rady Miasta w zakresie dalszego funkcjonowania Korony i sytuacji, z jaką mamy do czynienia – powiedział radny Marcin Stępniewski, przewodniczący klubu PiS.
Dodawał, że “kadencja tego samorządu dobiega końca i tak drastyczne zmiany, z jakimi mamy do czynienia, wprowadzają niestety chaos”. – Powtórzę dzisiejsze słowa trenera Kamila Kuzery. Korona Kielce to nie jest gra planszowa i nie pozwolimy osobom nieodpowiedzialnym przestawiać sobie na Koronie pionków, tak jak im się wydaje. Nie pozwolimy więc na to i będziemy walczyć, żeby Korona po prostu istniała, bo aktualne działania mogą doprowadzić do tego, że Korona się po prostu rozsypie – stwierdził Stępniewski.
Jarosław Karyś, przewodniczący Rady Miasta, mówił, że “jesteśmy zaskoczeni tym, co w tej chwili prezydent próbuje przeprowadzić”. – I to jeszcze w momencie, gdy wiadomo, że już nie będzie włodarzem miasta, bo nie wystartuje w nadchodzących wyborach. Kolejna rada zostanie niedługo wybrana i to oni powinni ostatecznie decydować, wspólnie z przyszłym prezydentem, jak mają się potoczyć losy Korony Kielce – tłumaczył Jarosław Karyś. Potwierdził przy tym, że wyrazi zgodę na nadzwyczajną sesję.
Podczas konferencji pojawił się również Tomasz Jamka, członek zarządu województwa. Przypomniał, że w czwartek podpisano z klubem umowę na promocję województwa poprzez sport.– Jesteśmy zadowoleni z wieloletniej współpracy z klubem, z prezesem, z całym zarządem. Chcemy wyrazić sprzeciw wobec tego, co się stało. Może to sugerować dalsze ruchy we władzach spółki, co zdaniem zarządu województwa jest niepotrzebne. Kadencja powoli się kończy i takie ruchy są niezrozumiałe – przekazał Tomasz Jamka.
Arkadiusz Ślipikowski przekazywał z kolei, że radni PiS żądają dementi od nowej rady nadzorczej i prezydenta informacji pojawiających się w przestrzeni medialnej i dotyczących zamierzeń zatrudnienia “pracownika urzędu na stanowisku prezesa i odwołania Łukasza Jabłońskiego”. – Pan Łukasz Jabłoński pokazał przez trzy lata, że jest dobrym prezesem, pokazał jak można prowadzić klub – stwierdził.
Nadzwyczajna sesja RM w sprawie Korony Kielce odbędzie się w czwartek, 29 lutego. Najprawdopodobniej o godz. 12.
Poniżej przedstawiamy pełną treść rezolucji „w sprawie zaprzestania dokonywania zmian personalnych w Korona Kielce S.A. do zakończenia trwającej kadencji samorządu”:
„My, radni miasta Kielce, zwracamy się w imieniu mieszkańców, którzy powierzyli nam mandat do reprezentowania ich interesów, do Prezydenta Miasta Kielce, Bogdana Wenty, o zaprzestanie dokonywania zmian personalnych w Korona Kielce S.A. do zakończenia trwającej kadencji samorządu terytorialnego.
Tak impulsywne i nieoczekiwane działania, jak wymiana prawie całej rady nadzorczej Korona Kielce S.A., a także planowane zmiany osobowe w zarządzie spółki, mogą prowadzić do destabilizacji w działalności spółki, wszechobecnego chaosu czy fali kolejnych odejść z klubu osób odpowiedzialnych za marketing, administrację, sport, czy finalnie nawet sztabu szkoleniowego.
Skutki podejmowanych decyzji mogą być nie tylko personalne, ale wprost finansowe, ponieważ dalsze finansowanie klubu przez aktualnych sponsorów, czy tych, z którymi toczą się rozmowy, również jest zagrożone. To wpłynie nie tylko negatywnie na finansową sytuację spółki, ale będzie czynnikiem wpływającym na konieczność wygospodarowania dodatkowych środków w budżecie miasta, aby regulować bieżące zobowiązania klubu.
Sprawy personalne czy finansowe mogą mieć niestety bezpośrednie przełożenie na wynik sportowy. Korona Kielce jest w trakcie walki o utrzymanie w Ekstraklasie, co gwarantuje spółce miliony złotych z praw telewizyjnych, na co nie można liczyć w niższej klasie rozgrywkowej.
Korona Kielce wychodzi z kryzysu, który narósł w czasach poprzedniego zarządu. Obecne działania władz klubu mają na celu dalszą stabilizację finansową i organizacyjną. Dzięki podejmowanym krokom porządkowane są sprawy finansowe, co jest kluczowe dla przyszłości klubu. Ponadto intensyfikacja działań marketingowych wskazuje na dążenie do budowania silnej marki Korony Kielce, co przyciąga nowych sponsorów i partnerów biznesowych, zwiększając tym samym potencjał rozwojowy.
Zmiany doceniają też kibice, którzy tłumnie stawiają się na każdym meczu na stadionie przy ul. Ściegiennego 8. Ostatnie zmiany w radzie nadzorczej klubu, przeprowadzone przez władze miasta, budzą obawy co do ich bezpośrednich skutków dla dalszej strategii i kierunków rozwoju Korony.
Te wszystkie czynniki powodują, że tak drastyczne zmiany zaraz przed końcem kadencji, w tak ważnym momencie dla klubu, są nie tylko nieakceptowalne, ale mogą wpłynąć negatywnie na jego bieżące funkcjonowanie oraz sytuację finansową, która i tak nie jest łatwa. W związku z powyższym oczekujemy natychmiastowego zaprzestania zmian personalnych w spółce oraz wskazania faktycznych przyczyn podjętych decyzji.”