
W opublikowanym ogólnopolskim rankingu zamożności samorządów, przygotowanym przez prestiżowe pismo „Wspólnota”, województwo świętokrzyskie uplasowało się na 7. miejscu wśród wszystkich regionów Polski za 2024 rok. Za nami uplasowały się między innymi region śląski i łódzki. – To wyraźny sygnał, że region znajduje się w dobrej kondycji finansowej i skutecznie zarządza swoimi zasobami – mówi Renata Janik, marszałek województwa świętokrzyskiego.
Ranking oparto na szczegółowej analizie dochodów samorządów w przeliczeniu na jednego mieszkańca – z pominięciem jednorazowych dotacji celowych – co pozwala na bardziej miarodajne ukazanie realnej sytuacji finansowej jednostek samorządu terytorialnego. Województwo świętokrzyskie osiągnęło imponujący wynik 648,16 zł na osobę, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu do ubiegłego roku.
– Te dane potwierdzają, że konsekwentnie i odpowiedzialnie budujemy stabilność finansową regionu. Wbrew obiegowym opiniom, Świętokrzyskie ma się czym pochwalić – nie tylko nie pozostajemy w tyle, ale jesteśmy w gronie najlepiej zarządzanych województw w Polsce – podkreśla marszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik.
Autorzy raportu – prof. Paweł Swianiewicz z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu i dr Julita Łukomska z Uniwersytetu Warszawskiego – podkreślają, że w 2024 roku dochody jednostek samorządowych w całym kraju znacząco wzrosły, jednak w przypadku województw takich jak świętokrzyskie, dynamika wzrostu była wyższa niż tempo wzrostu PKB czy przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Oznacza to realne wzmocnienie samorządowych budżetów i większe możliwości rozwoju lokalnych społeczności.
– To efekt wspólnej pracy samorządów, instytucji, przedsiębiorców i mieszkańców. W Świętokrzyskiem stawiamy na zrównoważony rozwój, inwestycje, edukację i innowacje. Taki wynik pokazuje, że nasze działania przynoszą wymierne efekty – dodaje marszałek Renata Janik.
W rankingu wygrywa województwo mazowieckie z wynikiem 881,79 na osobę. Kolejne miejsca zajmują województwa: zachodnio-pomorskie, kujawsko-pomorskie, podkarpackie i dolnośląskie. Przed świętokrzyskim uplasowało się pomorskie, ale za naszym regionem są m.in. województwo łódzkie czy śląskie.
– Wyniki rankingu są nie tylko powodem do dumy, ale także potwierdzeniem, że Świętokrzyskie potrafi wykorzystywać swoje atuty i skutecznie budować silne fundamenty finansowe, które przekładają się na realne korzyści dla mieszkańców – przekazuje marszałek województwa świętokrzyskiego.
Pismo „Wspólnota” opisuje również wyniki stolic województw. Kielce uplasowały się na 10. miejscu. W czwartek przyjrzymy się wynikom drugiego z rankingów.
Rankingi opracowywane przez pismo „Wspólnota” odgrywają istotną rolę w ocenie kondycji i efektywności jednostek samorządu terytorialnego w Polsce już od ponad dwóch dekad – pierwszy ranking inwestycyjny ukazał się w 2003 roku, a samo czasopismo publikuje analizy od lat 90. XX wieku. Dzięki obiektywnej analizie danych finansowych i inwestycyjnych pozwalają one na porównanie samorządów w skali całego kraju, co sprzyja zdrowej konkurencji i motywuje lokalne władze do podejmowania działań na rzecz rozwoju. Zestawienia te są również cennym źródłem informacji dla mieszkańców, inwestorów i decydentów, pokazując, które gminy, miasta czy powiaty skutecznie zarządzają środkami publicznymi i inwestują w poprawę jakości życia.