Przeczytaj także
Kieleckie uczelnie ponownie na niskich pozycjach w najnowszym rankingu „Perspektyw”. Uniwersytet Jana Kochanowskiego znalazł się w ósmej dziesiątce. Trochę lepiej poradziła sobie Politechnika Świętokrzyska, choć jednocześnie zanotowała gorszy wynik niż w zeszłym roku. Źle wyglądają też wyniki, gdy pod uwagę weźmiemy tylko uniwersytety oraz uczelnie techniczne.
Ranking został przygotowany przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” już po raz 24. Ponadto „Ranking Szkół Wyższych” to w istocie cztery osobne rankingi, w tym właśnie ten dotyczący Uczelni Akademickich, który objął ponad 100 szkół. Uwzględniono w nim 30 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: Prestiż, Absolwenci na rynku pracy, Potencjał naukowy, Innowacyjność, Efektywność naukowa, Warunki kształcenia i Umiędzynarodowienie.
– Czyni to z niego jeden z najbardziej rozbudowanych i najbardziej transparentnych rankingów edukacyjnych na świecie. Jego metodologię opracowuje Kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, b. prezesa Polskiej Akademii Nauk – czytamy w informacji prasowej przygotowanej przez „Perspektywy”.
Ranking Uczelni Akademickich objął „szkoły wyższe publiczne i niepubliczne (z wyjątkiem uczelni artystycznych), które posiadają uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora”.
Kieleckie uczelnie znowu nisko
Najlepszymi uczelniami akademickimi w tym roku zostały Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, a także Uniwersytet Warszawski (obie zajmują pierwsze miejsce). Politechnika Warszawska uplasowała się na trzeciej pozycji, a Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Akademia Górniczo – Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie zajęły to samo, bo czwarte miejsce. Sytuacja jest więc podobna do tej z zeszłego roku. Pierwszą dziesiątkę zamyka Gdański Uniwersytet Medyczny oraz Politechnika Łódzka (każda z nich otrzymała 9 miejsce). Ponadto nagrodę AWANS 2023 otrzymała Politechnika Poznańska, która z miejsca 23 w ubiegłorocznym zestawieniu awansowała na 12.
Jak poradziły sobie kieleckie szkoły wyższe? Politechnika Świętokrzyska została zlokalizowana na miejscu oznaczonym jako 62 – 70. W dwóch poprzednich latach sytuacja była lepsza, bo mowa o szóstej dziesiątce (52 – 60). Z kolei podobny wynik do lat 2022 i 2021 odnotował Uniwersytet Jana Kochanowskiego, który obecnie zlokalizowany jest na pozycji 71 – 82 (wcześniej było to 71 – 80).
Gdy pod uwagę weźmiemy „ranking według typów uczelni”, to w kategorii uniwersytety UJK zajmuje 19 miejsce na 20 możliwych. Nie ma tutaj zmiany w stosunku do poprzedniego roku (choć wtedy to samo miejsce zajął Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, który tym razem spadł na 20). W 2021 roku kielecka uczelnia znajdowała się numer niżej. Równie źle poradziła sobie Politechnika Świętokrzyska. Biorąc pod uwagę same uczelnie techniczne, to znajduje się ona na 21 miejscu (przy czym tutaj odnotowano 24 uczelnie). To spory spadek, ponieważ rok temu politechnika widniała pod numerem 15, a pod uwagę brano wtedy 23 szkoły. Jeszcze wcześniej mowa o 14 pozycji.
Ranking uczelni niepublicznych
Tutaj odnotowano Staropolską Akademię Nauk Stosowanych w Kielcach. Uplasowała się ona na 40 pozycji, razem z Wyższą Szkołą Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku. Rok temu było to miejsce 36, a dwa lata temu – 41. Obecnie pierwsze miejsce w tym zestawieniu zajmuje Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Za nią znajduje się kolejno SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny w Warszawie i Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej. Pierwszą dziesiątkę zamyka Uniwersytet Dolnośląski DSW we Wrocławiu.
Jak podkreślają autorzy rankingu, w przypadku uczelni niepublicznych i zawodowych większą wagę przykładano do kryteriów związanych z „praktycznym charakterem studiów, prowadzonych w tych uczelniach, m.in. ekonomiczne losy absolwentów i studia podyplomowe”. Ranking uczelni niepublicznych objął 44 szkoły wyższe posiadające uprawnienia do kształcenia co najmniej na poziomie magisterskim.
Pełne rankingi znajdują się W TYM MIEJSCU.
Źródło grafik: http://ranking.perspektywy.pl/