Rolnik z naszego regionu znalazł krzemienną siekierkę sprzed 5 tysięcy lat - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Rolnik z naszego regionu znalazł krzemienną siekierkę sprzed 5 tysięcy lat

Przeczytaj także

Krzemienną siekierkę sprzed ponad 5 tys. lat znaleziono podczas prac polowych we Włostowie (woj. świętokrzyskie, pow. opatowski). Przedmiot związany jest z kulturą pucharów lejkowatych – poinformował prof. Marek Florek z sandomierskiej delegatury wojewódzkiego urzędu ochrony zabytków.

Siekierka ma około 20 cm długości i 5 cm szerokości. Została wykonana z krzemienia sieciechowskiego. Na znalezisko natrafił rolnik z Włostowa podczas prac polowych i przekazał je Stowarzyszeniu Historyczno-Eksploracyjnego „Pamięć”. W poniedziałek artefakt trafił do sandomierskiej delegatury Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

„Powstanie siekierki można wiązać z kulturą pucharów lejkowatych, a jej datowanie wyznaczać na czwarte tysiąclecie p.n.e. Wskazuje na to materiał, z którego została wykonana, czyli krzemień sieciechowski – najbardziej wykorzystywany przez ludność kultury pucharów lejkowatych. Poza tym jest to siekiera czworościenna i częściowo gładzona – ta forma również wskazuje na tę kulturę” – powiedział prof. Marek Florek z sandomierskiej delegatury wojewódzkiego urzędu ochrony zabytków.

Naukowiec przyznaje, że choć neolityczny artefakt może nie zelektryzował środowiska archeologów, to jest to cenny zabytek. „Z Włostowa i okolic pochodzą pojedyncze fragmenty siekier czy wyborów krzemiennych. Około 40 lat temu przypadkowo odkryto tam również grób ludności kultury pucharów lejkowatych. Na razie nie jest pewne, czy nowe znalezisko pochodzi z tego samego stanowiska, jeśli by tak było, mogłoby to potwierdzać obecność cmentarzyska. Sam zabytek jest dobrze zachowany o walorach ekspozycyjnych, nadający się na wystawę muzealną” – dodał prof. Florek.

Kultura pucharów lejkowatych, zwana tak od charakterystycznego kształtu ceramiki, rozwijała się na nizinie środkowoeuropejskiej około IV-III tysiąclecia p.n.e. Ludność tej kultury – rolnicy i pasterze – zamieszkiwała tereny nizinne od Danii i Holandii, przez Niemcy, Polskę, do zachodniej Ukrainy.

Przeczytaj także