Choć rozbudowa skateparku przy Kadzielni w Kielcach powinna zakończyć się 6 grudnia 2021 roku, to jednak miasto zdecydowało się na przesunięcie terminu o cztery miesiące. Powodem są drobne obiekty, które musiał zbadać Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Przypomnijmy, że w sierpniu 2021 roku podpisano umowę z wykonawcą robót, czyli firmą TECHRAMPS z Krakowa, która od lat zajmuje się budową i projektowaniem profesjonalnych skateparków. Inwestycja miała zakończyć się jeszcze w grudniu zeszłego roku. Na skutek nieprzewidzianych okoliczności, miasto zgodziło się jednak na przedłużenie umowy do 30 marca.
– Przede wszystkim na placu budowy odsłonięto drobne obiekty, które wcześniej nie były zinwentaryzowane i jako miasto musieliśmy wystąpić do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o zgodę na kontynuowanie prac. Taką zgodę uzyskaliśmy, ale ta procedura oczywiście wydłużyła proces inwestycyjny – mówi Tomasz Porębski, rzecznik prezydenta Kielc.
Dodaje, że wpływ na prośbę wykonawcy miały jeszcze inne czynniki, które przyczyniały się do opóźnień w realizacji zamówienia.
– Wykonawca, który złożył do nas wniosek o przedłużenie terminu zakończenia prac, swoją prośbę uzasadniał również pandemią. Uznaliśmy, że te argumenty są zrozumiałe i wydłużyliśmy czas do końca marca – twierdzi Tomasz Porębski.
Rozbudowa istniejącego skateparku przy Kadzielni obejmuje między innymi wyprofilowane przeszkody z płyty żelbetowej, które mają być przystosowane do jazdy na łyżworolkach, deskorolkach, hulajnogach i rowerach. Inwestycja jest również zaprojektowana na zasadzie naczyń połączonych, aby umożliwić płynne, dynamiczne przejazdy. Co więcej, przeszkody zostaną stworzone z myślą o początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych użytkownikach.
Modernizacji doczekają się również już istniejące elementy, a całość uzupełni Skatepark Kids, czyli miejsce przystosowane dla potrzeb dzieci. Przewidziano także wykonanie oświetlenia terenu i montaż stacji naprawczej do rowerów, ławek, koszy na śmieci, stojaków na rowery, czy też tablic z regulaminem. Koszt robót to prawie 3 miliony złotych.
W zakresie rozbudowywanego skateparku powstaną następujące przeszkody:
- Funbox z poręczą – Element do ćwiczenia przeskoków w kąt, oraz jazdy po poręczy spadowej.
- Platforma Street – Element do ćwiczenia jazdy street czyli imituje elementy miejskie.
- Wallride – Element do ćwiczenia jazdy wertykalnej na kątowych elementach.
- Bowl Otwarty – Element do ćwiczenia jazdy na kątach, wzbogacony o Grindbox na podeście, oraz Quartep Pipe przechodzący w Bank Ramp.
- Funbox z Gapem i Porzęczą spadową obustronną – Element do ćwiczeń przeskoków nad płaskimi płaszczyznami (Gap – Dziura nad którą należy przeskoczyć), oraz jazdy po poręczy spadowej o profilu kwadratowym.
- Spin z Wallem – Element do ćwiczenia przelotów z kąta w kąt (wertykalnie), dodatkowo zcięty z boku do walla pozwala na ćwiczenie wallridów.
- Jumpbox – Element do ćwiczeń skoków (horyzontalnie).
- Bank Ramp – Element rozpędowy
- Quarter Pipe – Element rozpędowy.
- Rollin – Element rozpędowy.
Rozbudowa związana jest z inwestycją o nazwie „Skatepark i Pumptrack (tor rowerowy, deskorolkowy, hulajnogowy i rolkowy) – Aktywna Strefa przy Kadzielni i w Parku Baranowskim”. To jeden ze zwycięskich projektów z Budżetu Obywatelskiego na który głosowano w 2020 roku.