Przeczytaj także
MOVEMBER – Międzyśrodowiskowe spotkanie edukacyjne, pod hasłem „Rak nie musi zabijać” odbyło się w czwartek w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Witolda Gombrowicza. Zebrani mogli posłuchać o znaczeniu profilaktyki w walce z chorobami nowotworowymi, a także o objawach chorobowych, czynnikach ryzyka i metodach leczenia w przypadku raka jądra i raka prostaty.
Jak informuje Janusz Marszycki, prezes zarządu oddziału świętokrzyskiego Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator”, profilaktyka obejmuje cały kompleks działań – Badanie profilaktyczne, unikanie stresu, zdrowe odżywianie się, aktywność fizyczna, no i oczywiście zero używek albo używanie ich z głową. 85 tysięcy ludzi rocznie umiera w Polsce z powodu palenia papierosów. To jest więc również przyczyna zapadania na choroby nowotworowe – stwierdził prezes.
Dodał, że rak nie zabija, ale pod warunkiem, że poddamy się profilaktyce. – Namawiamy do takich badań. Robimy to dlatego, że nawet jeżeli zostanie wykryta choroba nowotworowa, to mamy nadzieję, że we wczesnej fazie. Wtedy mamy 100% szans na wyleczenie. W „Gladiatorze” mówimy, że najchętniej będziemy przyjmowali kolegów, którzy zareagowali na to, co mówimy, udali się do lekarza, dowiedzieli się, że są zdrowi i od tego momentu muszą się stosować do działań zapobiegawczych. To nie jest przecież tak, że wystarczy się raz zbadać i jest się zdrowym. Nie oddajemy samochodu jeden raz do badania technicznego, aby potem jeździć nim przez 10 lat – wskazał Janusz Marszycki.
Podsumowuje, że badanie urologiczne nie jest czymś, czego ktokolwiek powinien się bać. – Wiem, że badanie per rectum spędza sen z powiek mężczyzn, ale ono nie polega na wywróceniu ciała na lewą stronę. Jest ono skuteczne i daje dowód urologowi, że prostata jest zdrowa. Jeśli zaś coś jest nie tak, to po tym badaniu jest następny cykl działań, badanie histopatologiczne, i wtedy jest ustawiana cała technika leczenia – podkreślił prezes stowarzyszenia.
Podczas wydarzenia, które miało miejsce w czwartek w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach, rozmawiano o „Znaczeniu e profilaktyki w walce z chorobami nowotworowymi”, były również wykłady pt. „Rak jądra- czynniki ryzyka, objawy chorobowe, profilaktyka, metody leczenia”, „Rak prostaty – czynniki ryzyka, objawy chorobowe, profilaktyka, metody leczenia”, czy też „„ Jak wrócić do sprawności po leczeniu gruczołu krokowego”. Spotkanie rozpoczęli: prezes zarządu Janusz Marszycki oraz Profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
Przedsięwzięcie realizowane było w ramach zadania publicznego pn. Ochrona i promocja zdrowia, współfinansowanego przez Gminę Kielce.