Rozpoczęła się 29. kwesta na cmentarzach - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Rozpoczęła się 29. kwesta na cmentarzach

Przeczytaj także

Na kieleckich cmentarzach rozpoczęła się w niedzielę 29. kwesta, z której dochód zostanie przeznaczony na renowację zabytkowych pomników i rzeźb cmentarnych.

Kwestujących można spotkać na cmentarzach: Starym, Nowym, na Piaskach, Białogonie i w Chęcinach. Dwudniowa zbiórka – odbędzie się także w poniedziałek – prowadzona jest w godz. 9.00-18.00.

Zebrane pieniądze, jak co roku, zostaną przeznaczone na renowację zabytkowych pomników i rzeźb cmentarnych.

„Często nie mają one prawnego opiekuna, niszczeją i tracimy bezpowrotnie pamięć o ludziach i ich dokonaniach. Mamy wytypowane dwa kolejne pomniki – grobowiec Sienickich, wydawców i właścicieli „Gazety Kieleckiej” na cmentarzu Starym i pomnik powstańców styczniowych na Karczówce” – powiedział prezes organizującego zbiórkę Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego (SODN) Stanisław Szrek.

W tym roku zarząd stowarzyszeni zdecydował, że w kwestować będą wyłącznie dorośli. W związku z pandemią nie proszono o pomoc uczniów szkół.

„Dlatego apelujemy do kielczan, aby poświęcili czas i pomogli nam w zbieraniu datków. Liczymy na to, że przez te dwa dni zgłosi się ponad 200 osób, które staną ze skrzynkami. Zbiórka odbędzie się na cmentarzach w rejonie ulicy Ściegiennego i na Piaskach. Jeżeli będziemy mieli wystarczająco dużo osób chętnych, to kwesta odbędzie się także na Cedzynie” – zaznaczył.

Prezes poinformował, że stowarzyszenie zorganizowało dotychczas 28 kwest. Zebrano około 1,3 mln zł. Wykonano specjalistyczne prace konserwatorskie i odnowiono 445 zabytkowych nagrobków kamiennych i żeliwnych, m.in. grobowiec rodziny Porębskich z żeliwnymi tablicami, kamienną rzeźbę Matki Boskiej na grobie rodziny Krzyszkiewiczów, pięć grobów powstańców styczniowych, prawdopodobny grób polskich żołnierzy walczących w armii Napoleona z 1809 r. czy groby rodziców prezydenta miasta Stefana Artwińskiego.

„Udało się to dzięki wspólnej pracy wszystkich kielczan – osób, które działają w stowarzyszeniach, kilku tysiącom tych, którzy kwestowali w ciągu tych 29 lat i niezliczonej rzeszy kielczan, którzy wrzucali datki do skrzynek. My możemy tylko podziękować” – podkreślił Szrek.

Z szacunków stowarzyszenia wynika, że na kieleckich cmentarzach jest około tysiąca zabytkowych pomników wykonanych głównie z rodzimych kamieni: marmur kielecki, wapień pińczak, piaskowce białe i czerwone, a także wyjątkowe rzeźby żeliwne tworzone m.in. w fabrykach na kieleckim Białogonie. Obiekty powstały w XIX i początku XX w.

Podczas ostatniej kwesty w 2019 r. stowarzyszeniu udało się zebrać około 60 tys. zł.

Autor: Wiktor Dziarmaga

 

 

Przeczytaj także