Rozpoczęła się renowacja zamku królewskiego w Chęcinach - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Rozpoczęła się renowacja zamku królewskiego w Chęcinach

Przeczytaj także

Rozpoczęła się renowacja zamku królewskiego w Chęcinach (Świętokrzyskie). Niezbędne prace, obejmujące odnowienie murów oraz elementów baszt, zostaną wykonane dzięki dofinansowaniu z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Burmistrz Chęcin Robert Jaworski, podkreślił, że w ramach renowacji zamku królewskiego w Chęcinach, konstrukcja murów zostanie przede wszystkim zabezpieczona i zakonserwowana. – Dzięki dofinansowaniu z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków będziemy mogli przeprowadzić niezbędne prace zabezpieczające i konserwatorskie – powiedział burmistrz Jaworski.

Zaznaczył, że zamek, jako trwała ruina, jest szczególnie narażony na degradację spowodowaną działaniem czynników atmosferycznych. W ramach prac uzupełnione zostaną ubytki w murach, zwłaszcza w górnych partiach. Planowane jest również wypełnienie spoin, usunięcie kamiennych wypukłości oraz odbudowa brakujących fragmentów konstrukcji kamiennej w wybranych miejscach. Prace obejmą także naprawę ceglanych elementów, usunięcie zacieków, oczyszczenie powierzchni z porostów oraz impregnację.

Renowacja przewiduje także naprawę elementów stalowych i drewnianych, w tym schodów przy wieży wschodniej oraz części ganków. Wzmocnione zostaną również zadaszenia nad skarbcem. – Zamek jest ważnym obiektem nie tylko dla gminy Chęciny, ale stanowi także rozpoznawalny symbol regionu i jedną z jego największych atrakcji turystycznych. Regularnie dbamy o jego stan, aby chronić to miejsce o dużej wartości historycznej i kulturowej – dodał Jaworski.

Wartość całej inwestycji wynosi prawie 2,4 mln zł, a prace mają zakończyć się w ciągu 13 miesięcy. Niezbędne prace zostaną wykonane dzięki dofinansowaniu z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Pokryje ono 98 proc. kosztów.

Zamek królewski w Chęcinach został wzniesiony pod koniec XIII wieku. Służył m.in. jako rezydencja królewska. Przebywały w nim m.in.: żona Kazimierza Wielkiego Adelajda, żona Władysława Jagiełły z synem Władysławem (późniejszym królem Władysławem Warneńczykiem) oraz królowa Bona. Za panowania Władysława Łokietka przechowywano tam skarbiec koronny, a według legendy, królowa Bona zgromadziła tam swoje bogactwa.

W 1655 r. zamek został zdobyty przez Szwedów, a dwa lata później splądrowany przez wojska Rakoczego. Próby jego odbudowy zostały zniweczone przez kolejny najazd szwedzki w 1707 r. Podczas I wojny światowej pociski artylerii uszkodziły jedną z baszt. W okresie międzywojennym podjęto pierwsze prace zabezpieczające, a w latach 1948-1949 wyremontowano wieże. W późniejszych latach przeprowadzano kolejne remonty, częściowo odbudowując warownię.

W latach 60. XX wieku, w okolicach zamku nagrywano sceny do filmu „Pan Wołodyjowski”, a obok ruin powstała makieta zamku w Kamieńcu Podolskim.

W ubiegłym roku zamek w Chęcinach odwiedziło około 225 tys. osób.

fot. Urząd Marszałkowski

Przeczytaj także