Rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie Placu Wolności - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie Placu Wolności

Przeczytaj także

Ratusz zaprasza  mieszkańców Kielc do zgłaszania opinii do koncepcji przebudowy placu Wolności i jego najbliższego otoczenia. Uwagi można przesyłać od 20 stycznia do 9 lutego przez formularz dostępny na portalu IDEA Kielce. 3 lutego o godz. 16:00 odbędzie się otwarte spotkanie w Muzeum Zabawek i Zabawy, a 8 lutego o godz. 11:00 na spotkanie na placu Wolności. W tym czasie dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach w Muzeum Zabawek.

⇒⇒⇒  KONSULTACJE SPOŁECZNE ⇐⇐⇐

– Chcemy, żeby ten projekt odpowiedział na bardzo różnorodne potrzeby kielczanek i kielczan. Zależy nam, aby powstał w bardzo szerokich, wieloetapowych konsultacjach społecznych – mówi prezydentka Kielc Agata Wojda.

Plac Wolności powstał pod koniec XIX wieku jako drugie, alternatywne dla Rynku, centrum miasta. Już w 1873 roku, wśród wybrukowanych uliczek, na placu pojawiły się dziesiątki sklepów i straganów, tworząc tętniące życiem miejsce spotkań. Nowoczesne na tamte czasy oświetlenie i powstająca wokół architektura sprawiły, że plac szybko stał się wizytówką Kielc, lokalizacją prestiżową o najwyższych w mieście cenach nieruchomości. Plac Wolności był więc przez lata świadkiem licznych wydarzeń: od gwarnych targów po uroczyste parady państwowe. Dziś, dzięki lokalizacji w tym miejscu Muzeum Zabawek i Zabawy, zyskał zupełnie nowe funkcje i ma szansę odzyskać dawny blask.

Dzięki projektowi rewitalizacji placu Wolności wraz z ulicami otaczającymi plac oraz ulicami doprowadzającymi (Hipoteczna, Słowackiego i Ewangelicka) powstanie reprezentacyjne miejsce na imprezy masowe, przestrzeń zachęcająca do integracji i odpoczynku oraz przestrzeń dla małej gastronomii.

Na samym placu mają powstać trzy strefy:

  • strefa reprezentazyjna – część zlokalizowana wzdłuż historycznej osi kompozycyjnej; płaska, niezabudowana przestrzeń, przeznaczona do organizacji uroczystości, dużych zgromadzeń, przedstawień, inscenizacji itp.
  • strefa wypoczynkowa – północna część placu, funkcjonalnie nawiązująca do Muzeum Zabawek i Zabawy i wyposażona w strefę dedykowaną dzieciom. Tą część rozbudowano o amfiteatr wbudowany w skarpę, który niejako stanowi uzupełnienie części reprezentacyjnej, umożliwiając wzbogacenie wszelkich uroczystości o przedstawienia i występy zorganizowane. W części tej zaprojektowano również zieleń urządzoną oraz przewidziano budynek z toaletami i pomieszczeniem do pielęgnacji dzieci. W budynku mieścić się będzie także pomieszczenie techniczne, a przy elewacji zlokalizowane będzie miejsce do ładowania rowerów elektrycznych oraz defibrylator AED i kolumna SOS. Budynek zostanie wpisany pomiędzy skarpę a reprezentacyjne istniejące schody. Wejście budynku zostanie osłonięte przepierzeniem w postaci pergoli.
  • strefa wypoczynkowa – po południowej stronie placu zaprojektowano miejsce wypoczynku wraz z wodą płynąca i fontanną, ławkami, kładką oraz zielenią.

Ulice wokół placu Wolności

  1. Hipoteczna – charakter ulicy w formie tzw. woonerf – miejsce, gdzie pierwszeństwo będzie miał ruch pieszych. Nawierzchnia zostanie wyrównana (w jednym poziomie i bez wyniesień). Wzdłuż powstaną miejsca do przejazdu pojazdów (ruch jednokierunkowy w kierunku Placu Wolności). Przewidziane zostały miejsca pod wypoczynek, w tym pod ogródki letnie. Przy skrzyżowaniu z ulicą Sienkiewicza zaprojektowano niewielki placu do komunikacji z posesjami. Przy ulicy zostaną rozlokowane ławki i stojaki rowerowe.
  2. Słowackiego– ulica zostanie wyposażona w obustronny chodnik oraz miejsca postojowe po lewej stronie. Przy skrzyżowaniu z ulicą Seminaryjską powstanie niewielki placyk – miejsce do odpoczynku i spotkań mieszkańców przyległych kamienic. Przy ulicy zostaną rozlokowane ławki i stojaki rowerowe.
  3. Ewangelicka– ulica nadal będzie jednokierunkowa. Po stronie wschodniej zaprojektowany niewielki zieleniec urozmaicający płytę ulicy.

Ulice staną się miejscami przyjaznymi, zachęcającymi do integracji mieszkańców. Priorytetem będzie ruch pieszy i rowerowy, powstaną zaaranżowane miejsca wypoczynku oraz zieleń urządzona.

Organizacja ruchu:

– Hipoteczna – woonerf; ruch jednokierunkowy w stronę Placu Wolności

– Mickiewicza – możliwość wjazdu od strony ul. Hipotecznej

– Słowackiego – ruch jednokierunkowy w stronę ul. Seminaryjskiej;

– Głowackiego – woonerf; ruch jednokierunkowy od ulicy Żeromskiego w kierunku Placu Wolności, przy wjeździe na plac obowiązywał będzie nakaz skrętu w lewo, w kierunku ul. Śniadeckich, a następnie w prawo w kierunku ul. Słowackiego;

– Śniadeckich – ruch jednokierunkowy w stronę Placu Wolności; przy wjeździe na plac obowiązywał będzie nakaz skrętu w lewo, w stronę ul. Słowackiego;

– Ewangelicka – zamknięcie możliwości przejazdu od ulicy Ewangelickiej przez Plac Moniuszki;

– Plac Wolności: – północna krawędź – zakaz wjazdu z wyjątkiem: służb miejskich, rowerów, dojazdu mieszkańców do swoich posesji, posiadających zgodę Prezydenta Miasta, autobusów grup zorganizowanych i zaopatrzenia w godzinach 6:00 – 12:00., zachodnia krawędź – bez zmian, ruch jednokierunkowy od wjazdu z ul. Hipotecznej w stronę ul. Słowackiego, południowa krawędź – ruch jednokierunkowy od ul. Śniadeckich w kierunku wyjazdu ul. Słowackiego, wschodnia krawędź – na odcinku od wjazdu z ul. Głowackiego w kierunku ul. Ewangelickiej wprowadzony będzie zakaz wjazdu z wyjątkiem: służb miejskich, rowerów, dojazdu mieszkańców do swoich posesji, posiadających zgodę Prezydenta Miasta, autobusów grup zorganizowanych i zaopatrzenia w godzinach 6:00 – 12:00.; na odcinku od wyjazdu z ul. Głowackiego w stronę wyjazdu z ul. Śniadeckich ruch jednokierunkowy w stronę ul. Śniadeckich.

Źródło informacji i wizualizacji: kielce.eu 

Przeczytaj także