To będzie jedna z największych inwestycji w naszym mieście w najbliższych latach. Rozpoczyna się modernizacja siedziby Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach przy ulicy Sienkiewicza. Prace potrwają ponad dwa lata.
Przetarg na wykonawcę robót budowlanych w ramach remontu wygrała w zeszłym roku firma Anna-Bud. Ma je ona przeprowadzić za ponad 82 mln zł. – W zeszłym tygodniu podpisaliśmy umowę z wykonawcą. W tym przekazaliśmy mu budynek. Wszystkie umowy na finansowanie remontu również zostały podpisane. Mam nadzieję, że w 2023 roku budynek będzie gotowy – mówi Michał Kotański, dyrektor kieleckiego teatru.
Na początku remontu zaplanowano przygotowanie placu budowy i dróg dojazdowych oraz organizację zaplecza inwestycji. – Rozpoczynamy przygotowawcze prace rozbiórkowe: demontaż okładzin i ścianek działowych. Przygotowujemy się do demontażu zabytkowych schodów. Zostaną wywiezione do renowacji i zamontowane ponownie pod koniec remontu. Wkrótce rozpoczniemy również demontaż elementów zabytkowych w głównej sali takich jak kolumienki i kariatydy – opowiada Jarosław Milewicz, zastępca dyrektora Teatru Żeromskiego do spraw inwestycji.
W marcu zaplanowano większe prace. – Zostaną wyburzone dwie oficyny: północna i wschodnia. Będą też prowadzone rozbiórki w budynku głównym – dodaje.
W 2021 roku w ramach remontu Teatru Żeromskiego mają zostać zakończone rozbiórki, wykonane całe podpiwniczenie budynku oraz przeprowadzone w większości prace związane ze stanem surowym budynku w tym odtworzenie dwóch zburzonych oficyn. – To ostatnie zadanie to są proste, standardowe prace kubaturowe. Rozbiórki w budynku głównym to bardzo trudny i skomplikowany temat. Po pierwsze mamy zabytkowy obiekt oraz w związku z tym specjalne procedury. Po drugie są to dość trudne roboty dlatego, że rozbieramy całe stropy i wszystkie ściany działowe, oprócz ścian nośnych – opisuje Jarosław Milewicz.
W zmodernizowanej siedzibie Teatru im. Stefana Żeromskiego pojawią się między innymi: zapadnie sceniczne, winda towarowa oraz ruchome proscenium. Nowym elementem będzie plafon nad widownią. Ma poprawić akustykę sali. Powstanie również kawiarnia, nowe foyer, a także strefa kas i biur. Mała scena zostanie zlokalizowana na piętrze. Będzie istniała możliwość jej wyjazdu na dziedziniec teatru.
Pieniądze na remont siedziby teatru przy ulicy Sienkiewicza pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego, ze środków norweskich, z resortu kultury, który współprowadzi kielecki teatr oraz z budżetu województwa świętokrzyskiego. Prace mają potrwać do 2023 roku.
Na czas remontu kielecka scena dramatyczna przeniosła się do tymczasowej siedziby przy Wojewódzkim Domu Kultury.