Przeczytaj także
Ponad 30 filmów będzie można zobaczyć podczas 28. Festiwalu Form Dokumentalnych NURT, który rozpoczyna się we wtorek w Kielcach. Spotkania z autorami oraz projekcje filmów odbędą się w Kieleckim Centrum Kultury.
Robert Wieczorek z Kieleckiego Centrum Kultury, koordynator festiwali powiedział, że tegoroczna impreza cieszy się dużym zainteresowaniem twórców. W tym roku do pokazów finałowych zakwalifikowano 36 dokumentów ze 151 nadesłanych.
„To znacznie więcej niż w dwóch ubiegłych latach. Tematy są bardzo zróżnicowane. Nie uciekamy od tematyki wojennej, są reportaże z pola bitwy, ale też analizy szlaków migracyjnych ludności. Jest też bardzo ciekawy film +Droga do Sandomierza+ Doroty Kosierkiewicz, który pokazuje reperkusje wojenne nieco z innej strony” – zwrócił uwagę.
Zaznaczył, że zakwalifikowano wiele dokumentów o tematyce historycznej, w tym m.in. filmowy apel o ochronę narodowego symbolu Polski Walczącej, udokumentowany patriotyczno-wojennymi przeżyciami warszawskich powstańców. Osobny pokaz będzie poświęcony medycynie. „W tym wypadku mowa będzie nie tylko o pandemii” – zaznaczył Wieczorek.
„Jest też bardzo dużo obrazów, które dają pozytywny impuls. To np. film „Coś dobrego” Aleksandry Fudaly-Barańskiej, przedstawiający historię codziennie misji pomocy dzieciom przez katowickie zgromadzenie sióstr zakonnych, czy dokument Lombard” – dodał koordynator festiwalu.
Wieczorek zaznaczył, że festiwal NURT to nie tylko pokazy konkursowe, ale również wydarzenia towarzyszące. We wtorek wieczorem zaprezentowane zostaną filmy wyprodukowane przez Kieleckie Centrum Kultury: „Co ja tu robię? Miles Davis…” oraz „Pegaz. Na skrzydłach teatru”.
„Pokazujemy też film 14-latki Matyldy Kalisz, która wbrew trendom nie nagrywa krótkich filmików na Tik-Toku, a zrealizowała piękną impresję filmową, przedstawiająca piękno przyrody Mazowsza. To naprawdę nas ujęło. To jest znak, że praca NURTU i innych festiwali nie idzie na marne” – dodał.
Na środę zaplanowano pokaz filmu „Remembering Mychal. Priest of 9/11”, czyli opowieść o kapelanie strażaków, który był pierwszą, zarejestrowaną ofiarą zamachu na World Trade Center. Gościem specjalnym będzie konsul generalny USA w Krakowie Erin Nickerson.
Z kolei w czwartek dobędzie się spotkanie z twórcą festiwalu NURT, Krzysztofem Miklaszewskim.
Festiwal potrwa do 25 listopada. Wstęp jest wolny. Wydarzenia zakończy galą finałową, podczas której nastąpi podsumowanie konkursu oraz rozdanie nagród i wyróżnień. (PAP)
Autor: Wiktor Dziarmaga