Przeczytaj także
Nasadzenia drzew na Rynku, rewitalizacja skweru im. I. Sendlerowej i ulicy Bodzentyńskiej oraz urządzenie przedpola synagogi. Kielce planują zieloną rewitalizację śródmieścia w ramach rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.
Zgodnie z założeniami programu samorząd może się ubiegać o dofinansowanie do 95 proc. kosztów inwestycji. Każdy samorząd może złożyć trzy wnioski – jeden bez limitu wartości inwestycji, drugi z limitem do 30 mln zł i trzeci na inwestycję, której wartość nie przekracza 5 mln zł.
Jak poinformowała w środę Agata Wojda, zastępca prezydenta Kielc w priorytecie do 30 milionów złotych, miasto przygotowało projekt zakładający zieloną rewitalizację śródmieścia. We wniosku uwzględniono cztery inwestycje: rewitalizację skweru im. Ireny Sendlerowej, rewitalizację ulicy Bodzentyńskiej wraz placem Św. Wojciecha, urządzenie przedpola synagogi przy Al. IX Kielc oraz nasadzenia drzew na kieleckim Rynku.
„Te inwestycje mają niwelować skutki upałów, miejskich wysp ciepła, zwiększać retencje powierzchni, rozszczelnień powierzchnie nieprzepuszczalne oraz zwiększać różnorodność biologiczną” – zaznaczyła Wojda.
REWITALIZACJA SKWERU IM. I. SENDLEROWEJ
Projekt skweru położonego między ulicą Paderewskiego a Planty powstał już pięć lat temu, ale do tej pory nie doczekał się realizacji ze względu na brak pieniędzy. Projektanci na skwerze zaplanowali strefę ciszy i spokoju oraz (od strony rzeki) strefę aktywności i integracji. Na potrzeby koncepcji zaprojektowany został system ławek modularnych, pozwalających na tworzenie wieloosobowych ławek sprzyjających nawiązywaniu nieformalnych relacji użytkownikom skweru. Na projektowanym terenie będą altana i fontanna, a także plac zabaw.
W centralnej części na styku obu ścieżek zaplanowano tablicę upamiętniającą patronkę skweru Irenę Sendlerową. Forma tablicy nawiązuje do tytułu powszechnie znanej sztuki teatralnej Normana Conrada upamiętniającej działalność Sendlerowej „Życie w słoiku”, tj. sposobu, w jaki zachowały się informacje o pochodzeniu uratowanych dzieci. Nazwiska rodziców i przybrane personalia Irena Sendlerowa tuż przed aresztowaniem przez Gestapo zakopała w słoiku, w ogrodzie.
OPIS KOLEJNYCH INWESTYCJI NA NASTĘPNYCH STRONACH