Przeczytaj także
Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, po konsultacjach z kieleckim ratuszem w sprawie budowy S74 przez Kielce, doprojektowane zostały m.in. trzy odcinki ścieżek rowerowych. Skorygowano także lokalizację niektórych fragmentów ekranów akustycznych. – Termin rozpoczęcia robót uzależniony jest od terminu wydania decyzji ZRID – podkreśla jednocześnie GDDKiA.
O tym, że planowane przedsięwzięcie wywołuje kontrowersje pisaliśmy już w czerwcu. Pojawił się między innymi list otwarty do władz miasta i kraju, autorstwa Stowarzyszenia Kieleckie Inwestycje, w którym czytaliśmy między innymi o możliwej dewastacji krajobrazu. Zarzucano również niemoc poprzednim włodarzom Kielc w sprawie egzekwowania przez inwestora i projektantów standardów związanych z komfortem codziennego funkcjonowania, np. dla pieszych lub osób z niepełnosprawnością.
Jednocześnie Agata Wojda, obecny prezydent Kielc, zaznaczała, że również w czerwcu odbyły się rozmowy urzędu z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad.
– Bardzo się cieszę, że weszliśmy w tryb spotkań roboczych, gdzie w gronie ekspertów będziemy mogli porozmawiać nad konkretnymi zmianami i korektami projektu. Dla nas priorytety są jasno określone. Poprawienie obsługi w zakresie komunikacji publicznej, także ruchu pieszego, rowerowego. Oczywiście z perspektywy inwestycji o takich parametrach jest to w pewien sposób kłopotliwe i może nie być priorytetem dla wykonawcy i projektanta – tłumaczyła Agata Wojda.
Regularne rozmowy między GDDKiA i kieleckim ratuszem
Teraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała naszą redakcję, że na tym etapie realizacji inwestycji są w stałym kontakcie z Urzędem Miasta i instytucjami podległymi, a także że „spotkania organizowane są i będą na bieżąco”.
Dodano jednocześnie, że w środę odbyło się spotkanie z udziałem prezydentki Kielc i dyrektora kieleckiego oddziału GDDKiA Piotra Krampikowskiego w sprawie przekazania w zarząd miastu od czerwca przyszłego roku ulic Taylora i Uniwersyteckiej wybudowanych w ramach odcinka S74 Kielce – Cedzyna.
– Podpisane zostało stosowne porozumienie. Przejęcie tych ulic pozwoli miastu na stworzenie spójnego lokalnego układu komunikacyjnego wokół węzła Bocianek i pełne skomunikowanie miejskich terenów wokół skrzyżowania al. Solidarności z ulicą Świętokrzyską. Węzeł Bocianek będzie rozbudowany (m.in. o wiadukt w ciągu drogi krajowej 73) w ramach realizowanego aktualnie odcinka S74 – przekazuje Małgorzata Pawelec-Buras ze stanowiska do spraw komunikacji GDDKiA.
Są zmiany
Małgorzata Pawelec-Buras wskazuje także, że po konsultacjach z ratuszem w sprawie budowy S74 przez Kielce doprojektowane zostały m.in. trzy odcinki ścieżek rowerowych. – Skorygowaliśmy także lokalizację niektórych fragmentów ekranów akustycznych na bardziej przyjazną dla mieszkańców sąsiadujących z inwestycją bloków. Chodzi między innymi o oddalenie ekranów od niektórych budynków w rejonie ulicy Jesionowej, na tyle na ile warunki techniczne i warunki ochrony przed hałasem na to pozwoliły – mówi.
Uzupełnia, że w podanym przykładzie (bo oprócz niego, zmiany są też w innych miejscach) mowa o fragmencie po północnej stronie skrzyżowania Jesionowa/Warszawska, który przesunięto od zabudowań mieszkalnych o kilka metrów. W przypadku trzech doprojektowanych odcinków ścieżek rowerowych mowa właśnie o położeniu ich na ul. Jesionowej, po różnych stronach tej drogi. GDDKiA zaznacza przy tym, że ruch pieszo-rowerowy zabezpieczony jest wzdłuż całej inwestycji.
Inwestycja w systemie projektuj i buduj
GDDKiA przypomina przy tym, że zakończył się pierwszy etap prac projektowych. – W marcu złożyliśmy wniosek do Wojewody Świętokrzyskiego o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, który będzie rozpatrywany w oparciu o stanowiącą jego załącznik dokumentację projektową opracowaną zgodnie warunkami technicznymi i decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach – twierdzi Małgorzata Pawelec-Buras.
W trakcie procedowania wniosku o ZRID Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska przeprowadzi ponowną ocenę oddziaływania inwestycji na środowisko. – Termin rozpoczęcia robót uzależniony jest od terminu wydania decyzji ZRID. Uzyskania decyzji spodziewamy się przyszłym roku – dodaje.
Angelina Kosiek, rzecznik prasowy Wojewody Świętokrzyskiego potwierdza, że dokumenty trafią niedługo do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. – To nieodzowny element działania, aby wojewoda mógł wydać zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. Dajemy czas regionalnej dyrekcji, żeby mogła się zapoznać z materiałem i zająć stanowisko w tej sprawie – przekazuje.