19 sierpnia odbędzie powtórzony nabór wniosków o wsparcie dla mikro i małych przedsiębiorstw z województwa świętokrzyskiego, które ucierpiały w kryzysie spowodowanym epidemią koronawirusa. Do przedsiębiorców ma trafić 40 milionów złotych. Zarząd województwa zapowiedział jednak zmiany w kryteriach podziału środków.
Będzie to drugie podejście do naboru. W pierwszym terminie (28 lipca) przyjmowanie wniosków zostało anulowane. Zarząd województwa tłumaczył decyzję awarią systemu informatycznego. Wyjaśniano, że zainteresowanie przerosło oczekiwania. W ciągu kilku minut do urzędu wpłynęło ponad 12 tys. zapytań, a tego miały nie wytrzymać serwery. W ocenie urzędników w związku z tym kilka tysięcy przedsiębiorców nie miało dostępu do strony internetowej, a tym samym firmy te nie mogły złożyć wniosku o dofinansowanie.
Jacek Sułek, dyrektor departamentu inwestycji i rozwoju urzędu marszałkowskiego ocenia, że tym razem procedura powinna przebiec bez problemów technicznych. Zaznaczył, że „zdecydowanie zwiększono przepustowość techniczną systemu”. „Korzystamy z najlepszych rozwiązań technicznych jakie są dostępne w regionie, udostępnia jd nam Politechnika Świętokrzyska”.
– W czwartek po południu uruchomimy ponownie aplikacje. Przedsiębiorcy będą mogli wejść i uzupełnić wnioski. Te już zapisane w pierwszym naborze muszą zostać zgłoszone ponownie – podkreślił.
Dyrektor dodał, że pula 40 milionów złotych będzie podzielona na dwie części. Pierwsze 20 milionów będzie skierowana do branż, które były najbardziej poszkodowane w wyniku pandemii, czyli tych określonych w dwóch rozporządzeniach ministra zdrowia. To głównie branże: hotelarska, gastronomiczna, turystyczna, kosmetyczna i usługowa.
Z drugiej części będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, reprezentujący inne branże.
-Mamy jeden nabór i wciąż kryterium pozostaje termin składania wniosków – zaznaczył.
40 mln zł unijnego wsparcia powędruje do świętokrzyskich mikro i małych przedsiębiorstw, które odnotowały spadek obrotów lub utraciły płynność finansową na skutek kryzysu ekonomicznego spowodowanego pandemią koronawirusa. Przedsiębiorcy, w zależności od wielkości firmy i liczby zatrudnionych pracowników, mogą ubiegać się o dofinasowanie w kwotach od 23 tys. do ponad 160 tys. złotych.