Przeczytaj także
Wojewódzki Sąd Administracyjny odrzucił skargę dotyczącą uchylenia uchwały o nieudzieleniu wotum zaufania dla Bogdana Wenty. Opozycyjni radni podkreślają, że temat referendum „jest otwarty”.
Przypomnijmy, że doradcy prezydenta Kielc, Sławomir Gierada oraz Grzegorz Świercz twierdzili, że uchwała została przyjęta z naruszeniem prawa. Powoływali się na stanowisko prokuratury.
– Z odpowiedzi jaką uzyskaliśmy 21 sierpnia bieżącego roku wynika, że przy wydawaniu uchwały w sprawie nieudzielenia po raz pierwszy wotum zaufania prezydentowi Kielc doszło do rażącego naruszenia prawa, w tym artykułu 7 konstytucji RP – mówił we wrześniu ubiegłego roku, Sławomir Gierada.
Zapis ten mówi: „Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa”. W związku z tym Gierada i Świercz złożyli skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Według nich uchwała została wydana „z rażącym naruszeniem prawa czego dowodem jest brak sporządzenia uzasadnienia, który narusza m.in. artykuł 18 i 28 ustawy o samorządzie gminnym”
Jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny nie podzielił ich zdania. Kilkanaście dni temu odrzucił skargę Sławomira Gierady. Tylko Gierady, bowiem Świercz nie wniósł wcześniej opłaty sądowej, więc został wyłączony ze sprawy.
W uzasadnieniu skargi Sławomir Gierada wskazał na argumenty mające przemawiać za tym, że zaskarżona uchwała powinna zawierać uzasadnienie. W jego ocenie brak uzasadnienia nie pozwala ustalić czy podstawą negatywnej oceny działalności organu wykonawczego jest działalność Bogdana Wenty, który piastował urząd od 22 listopada 2018 do dnia 31 grudnia 2018 r., czy tez działalność jego poprzednika.
„Tymczasem konstytucyjne zasady praworządności, sprawiedliwości społecznej i równości wobec prawa stoją w sprzeczności z możliwością przypisania odpowiedzialności danej osobie za cudze działania lub zaniechania, co miałoby miejsce w sytuacji, gdy podstawą nieudzielenia wotum zaufania byłyby okoliczności wpływające na stan gminy, które wydarzyły się przed dniem 22 listopada 2018 r.” – czytamy w uzasadnieniu Sądu Administracyjnego.
Pełnomocnik prezydenta powoływał się też na naruszenie jego interesu prawnego jako mieszkańca Kielc. Jednak sąd również podważył ten argument. ” (…) Skarżący nie wskazał na żadną normę prawa materialnego, z której wywodzi swój interes prawny, jak też nie wykazał, że zaskarżony akt organy gminy wpłynął ujemnie na jego prawa (…)”
Będzie referendum?
Wyrok Sądu Administracyjnego powoduje, że nie ma już żadnych przeciwwskazań do możliwej organizacji referendum w sprawie odwołania Bogdana Wenty. Jak mówi Kamil Suchański, przewodniczący Rady Miasta ten temat na pewno wróci.
– W tym przypadku osobiście reprezentowałem Radę Miasta i cieszę się, że sąd podzielił argumenty, które podnosiłem. Kolejny raz mam wątpliwości czy tacy doradcy są potrzebni prezydentowi Wencie, skoro ich działania opierają się bardziej na Public Relations niż wiedzy. Nie wiem jak pozostali radni, ale nasz klub jest konsekwentny i uważamy, że pan prezydent nie realizuje swojego programu wyborczego. Temat referendum wróci, ponieważ jeśli powiedziało się A to powinno się powiedzieć B. Natomiast mamy do czynienia wciąż z sytuacją pandemiczną, a zdrowie mieszkańców jest najważniejsze. Liczę, że jak tylko pandemia ustąpi, to uda się je zorganizować – mówi Kamil Suchański.
Jarosław Karyś, szef klubu Prawa i Sprawiedliwości wypowiada się w tej sprawie w podobnym tonie. – Problem wciąż jest. Nasze negatywne oceny prezydenta Wenty nie zostały wymazane, będziemy się nad tym na pewno zastanawiać. To jest sprawa dotycząca szerszego kontekstu, ale temat na pewno jest otwarty – komentuje.