
Przeczytaj także
W związku z obchodami Światowego Dnia Walki z Rakiem w ŚCO miała miejsce konferencja prasowa z udziałem marszałek województwa Renaty Janik, wicemarszałka Marka Bogusławskiego oraz dyrektora szpitala, profesora Stanisława Góździa. Podsumowane zostało wsparcie udzielone w ubiegłym roku tej największej w regionie placówce zajmującej się diagnostyką i leczeniem nowotworów. Mowa była również o kolejnych działaniach, które usprawnić mają diagnostykę i proces leczenia chorych.
W województwie świętokrzyskim, podobnie jak w całej Polsce, wzrasta liczba osób chorych onkologicznie. W 2021 roku w całym kraju na nowotwór zapadło 438 na 100 tysięcy mieszkańców, podczas gdy rok wcześniej na 100 tys. mieszkańców takich przypadków było o 62 mniej.
Niestety, Świętokrzyskie jest na drugim miejscu w kraju, po województwie kujawsko–pomorskim, pod względem liczby nowych zachorowań. W związku z obchodzonym 4 lutego Światowym Dniu Walki z Rakiem w Świętokrzyskim Centrum Onkologii odbył się briefing prasowy, na którym podsumowane zostały działania Samorządu Województwa Świętokrzyskiego wspierające rozwój największej w regionie placówki zajmującej się diagnostyką i leczeniem nowotworów.
Podczas spotkania marszałek Renata Janik podkreślała, jak wielkie znaczenie w leczeniu ma solidarność i wsparcie, jakie możemy okazać osobom dotkniętym chorobą nowotworową. Ale przede wszystkim szybka i skuteczna diagnostyka, która pozwala wykryć wczesne zmiany nowotworowe i wdrożyć odpowiednie leczenie.
– Z pewnością wchodząc do Centrum Onkologii widzieli Państwo na twarzach pacjentów szpitala nadzieję – że będą wyleczeni, że będą zdrowi. To dzięki wspaniałemu personelowi i dyrekcji Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, ta palcówka może się tak pięknie rozwijać. Ale, żeby było to możliwe, potrzebne jest też wsparcie finansowe samorządu województwa. Wspólnie z wicemarszałkiem, panem Markiem Bogusławskim, który nadzoruje kwestie ochrony zdrowia i całym Zarządem, radnymi sejmiku, realizujemy szereg działań, które wspierają Świętokrzyskie Centrum Onkologii – mówiła Renata Janik, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.
26 milionów złotych dofinansowania w ubiegłym roku
Samorząd Województwa Świętokrzyskiego od lat przekazuje do ŚCO znaczne środki finansowe, które przeznaczone są na rozbudowę ośrodka, a także zakup najnowocześniejszego sprzętu diagnostycznego i aparatury medycznej. Wszystko po to, by mieszkańcy regionu mogli być leczeni na najwyższym światowym poziomie, z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu oraz innowacyjnych metody leczenia, które pozwalają na skuteczniejsze diagnozowanie i terapię.
-– W minionym roku z budżetu województwa przekazaliśmy do ŚCO, na tzw. wkład własny do zakupów, na które dyrektor Stanisław Góźdź pozyskał zewnętrzne fundusze, dotacje celowe w kwocie blisko 26 milionów złotych! Samo dofinansowanie do zakupu nowoczesnego sprzętu laboratoryjnego i aparatury medycznej przeznaczonej do wykonywania badań genetycznych oraz diagnostyki i leczenia różnego rodzaju nowotworów wyniosło 20 i pół miliona złotych! Jako samorząd sfinansowaliśmy m.in. zakup cytorobota do sporządzania leków cytotoksycznych, zakupy mammografów, kardiomonitorów, ultrasonografów, sprzętu operacyjnego – przekazała Renata Janik.
Dodała, że dzięki inwestycjom sfinansowanym ze środków samorządu województwa, możliwe jest wykrycie zmian nowotworowych na wczesnym etapie choroby.
– A także, co bardzo ważne, wykonywanie operacji z dostępu endoskopowego, pozwalające pacjentom na szybszy powrót do zdrowia. Powtórzę za profesorem Stanisławem Góździem, rak to nie wyrok. Jeśli jest odpowiednio wcześnie zdiagnozowany, istnieje możliwość jego skutecznego wyleczenia. Dlatego, jako Zarząd Województwa, podejmujemy kolejne działania, planujemy kolejne zakupy aparatury medycznej, by jeszcze bardziej udoskonalić procedury, przyspieszyć diagnostykę i ułatwić dostęp do leczenia – stwierdziła marszałek.
„Każdego dnia pochylam się nad tym, aby skutecznie wspierać ŚCO”
Uczestniczący w konferencji prasowej wicemarszałek Marek Bogusławski nawiązał do obchodzonego Światowego Dnia Walki z Rakiem, ustanowionego 20 lat temu we Francji.
– U nas, w samorządzie województwa, w zarządzie, dzień walki z rakiem jest codziennie. Każdego dnia pochylamy się nad tym, by skutecznie wspierać Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Tak, by nasi pacjenci byli leczeni jak najlepszymi metodami, przy wykorzystaniu najnowocześniejszych urządzeń medycznych, które pozwalają szybko, jak najmniej problemowo i inwazyjnie leczyć osoby dotknięte chorobą nowotworową – mówił wicemarszałek Marek Bogusławski.
– Takie urządzenia jak robot da Vinci czy echolaser, pozwalający leczyć chorych w warunkach ambulatoryjnych, to bardzo nowoczesne, ale też bardzo kosztowne urządzenia, wymagające ogromnych nakładów finansowych. I nasz Zarząd Województwa ten wysiłek finansowy podejmuje – dodał.
Będzie dalszy rozwój ŚCO
W trakcie konferencji w ŚCO dziennikarze dowiedzieli się także, że podczas dzisiejszego porannego posiedzenia Zarządu Województwa zapadła decyzja o podjęciu starań o zakup kolejnego urządzenia do operacji robotycznych – bardzo nowoczesnego, ale też bardzo kosztownego. Jednocześnie Zarząd Województwa przygotowuje się do ogłoszenia konkursu w ramach programu regionalnego „Fundusze europejskie dla Świętokrzyskiego” na działania z zakresu rehabilitacji onkologicznej.
W ramach realizowanego wspólnie przez Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy i Świętokrzyskie Centrum Onkologii, a finansowanego z programu „Fundusze europejskie dla Świętokrzyskiego”, projektu „Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników”, kielecki szpital onkologiczny szykuje się do uruchomienia UROBUSA. Będzie to mobilny gabinet urologiczny służący do wykonywania badań USG prostaty. UROBUS będzie wyposażony w leżankę do badań, aparat USG, lampę, biurko, szafki na dokumentację i pobrany materiał diagnostyczny oraz toaletę.
Ideą, stojącą za UROBUSEM, jest zapewnienie mężczyznom szerokiego dostępu do badań urologicznych, szczególnie w małych miejscowościach, odległych od większych miast, gdzie nie ma gabinetów urologicznych. UROBUS ma tę zaletę, że jest mały i lekki, dlatego będzie mógł dojechać praktycznie wszędzie, bez żadnych ograniczeń. Jest klimatyzowany i ogrzewany, dlatego może być wykorzystywany przez cały rok. Koszt tego pojazdu wraz z wyposażeniem (bez USG – obecnie trwa przetarg na zakup tego urządzenia) wynosi 652 tys. złotych.
Źródło informacji: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego
Zdjęcia: wKielcach.info