Przeczytaj także
Fot. Świętokrzyskie Centrum Onkologii
Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej będą wspierać lekarzy ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w opracowaniu nowoczesnej radioterapii. Leczenie ma być „szyte na miarę”, dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjentów. W diagnozie i leczeniu ma pomóc sztuczna inteligencja.
W poniedziałek przedstawiciele obu ośrodków badawczych podpisali porozumienie o współpracy. Profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii podkreślił, że „tylko interdyscyplinarność czyni postęp w medycynie”. Zwrócił uwagę, że nowoczesne leczenie onkologiczne to leczenie – „szyte na miarę” dla konkretnego chorego.
„Naszym celem jest, aby pacjenci byli leczeni radykalnie, ale jednocześnie zachowując maksimum bezpieczeństwa. Bez pomocy inżynierów Akademii Górniczo-Hutniczej tego nie zrobimy” – zaznaczył dyrektor ŚCO.
Prof. Rafał Wiśniowski, prorektor AGH ds. współpracy, zaznaczył, że mając bardzo specyficzny i wyrafinowany sprzęt jego właściwości można wykorzystać tylko wtedy, kiedy jest się do tego w pełni przygotowanym.
„Mamy doświadczenia w zakresie przetwarzaniem ogromnych baz danych, sztucznej inteligencji, czy internetu rzeczy. Chcemy wesprzeć Świętokrzyskie Centrum Onkologii głównie w obszarze informatyki, fizyki medycznej i bezpieczeństwa medycznego” – zaznaczył.
Dzięki współpracy z krakowską uczelnią w ŚCO mają zostać wdrożone nowe rozwiązania w zakresie radioterapii.
„Jednym z projektów będzie stworzenie modeli, które będą analizowały indywidualne plany leczenia pacjentów. W czasie przygotowania leczenia radioterapią i samej realizacji terapii gromadzimy ogromne ilości informacji. Opracowane modele pomogą nam wybrać optymalny plan leczenia pacjenta. Dzięki temu terapia będzie bezpieczniejsza i dokładniejsza” – zaznaczył dr Paweł Wołowiec, kierownik zakładu fizyki medycznej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
Współpraca ma także dotyczyć wspólnych szkoleń i przygotowywaniu rozpraw doktorskich, których rezultaty zostaną wdrożone w ŚCO.
W Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach rocznie leczonych jest około 170 tys. pacjentów z regionu świętokrzyskiego i sąsiednich województw. W strukturach ŚCO działa 14 klinik i 30 poradni specjalistycznych. (PAP)
Autor: Wiktor Dziarmaga