Sejm za niższą składką zdrowotną dla przedsiębiorców - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Sejm za niższą składką zdrowotną dla przedsiębiorców

Przeczytaj także

Fot. sejm.gov.pl 

Sejm uchwalił w piątek ustawę, która obniży składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana ma kosztować 4,6 mld zł, wejdzie w życie od początku 2026 r. Według resortu finansów na reformie ma skorzystać ok. 2,5 mln przedsiębiorców. Ustawa wywołała sprzeciw części koalicji rządowej.

Za uchwaleniem nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw głosowało 213 posłów, przeciw było 190 posłów, a 25 wstrzymało się od głosu. Teraz nowela trafi pod obrady Senatu.

Wcześniej posłowie odrzucili poprawki zgłoszone przez klub Konfederacji. Przewidywały one, że dla osób opodatkowanych ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych nie byłaby naliczana dodatkowa składka w wysokości 3,5 proc. od nadwyżki ponad trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia – jeżeli ich wynagrodzenie przekroczy ten wskaźnik. Przepadł też wniosek Razem o odrzucenie projektu ustawy.

„Nasz rząd krok po kroku odwraca katastrofalne skutki +Polskiego Ładu+. Jeśli chodzi o składkę zdrowotną, w pierwszym kroku skończyliśmy naliczanie składki zdrowotnej od sprzedawanych aktywów trwałych, w drugim kroku obniżyliśmy składkę minimalną. Dzisiaj wprowadzamy rozwiązanie, na którym skorzysta 2,5 mln polskich przedsiębiorców” – powiedział przed głosowaniem w Sejmie minister finansów Andrzej Domański.

„Chciałbym zadeklarować wyraźnie – całość kosztów związanych z tym projektem zostanie poniesiona przez budżet państwa, NFZ nie poniesie żadnych kosztów wprowadzenia tego rozwiązania” – dodał.

Zwrócił się także do posłanki „Razem” Marceliny Zawiszy, która złożyła wniosek o odrzucenie projektu w całości. „Nadwykonania za ubiegły rok zostały w całości uregulowane” – powiedział Domański.

Świętokrzyscy politycy: Fantastyczna wiadomość dla przedsiębiorców

Rafał Kasprzyk, poseł z ramienia Polski 2050 Szymona Hołowni przekazuje, że wprowadzenie niższej składki zdrowotnej to bardzo dobra wiadomość dla przedsiębiorców.

– To fantastyczna wiadomość dla małych i średnich przedsiębiorstw, które wypracowują największy wkład w PKB Polski. To też niewątpliwie sukces Polski 2050. Ona od wielu miesięcy wspierała przedsiębiorców w tym, żeby ta składka została przywrócona znowu do sprawiedliwych rozmiarów i nie zabijała firm, które nie mogą sobie poradzić z obciążeniami wprowadzonymi przez „Polski Ład” – mówi Rafał Kasprzyk.

Dodaje, że mamy do czynienia z drugim etapem zmian w składce zdrowotnej. – Pierwszy obowiązuje od 1 stycznia 2025 roku, a kolejny wejdzie w życie od 2026 roku. Jako Polska 2050 Szymona Hołowni nie ustajemy w wysiłkach, żeby wszystkie obciążenia podatkowe, które były nadmierne i nieuczciwe, zmienić w taki sposób, aby otworzyć możliwość do rozwoju, do bogacenia się Polaków – twierdzi.

Poseł Rafał Kasprzyk, tak jak i poseł Artur Gierada z Koalicji Obywatelskiej, przypominają, że piątkowe głosowanie doprowadziło do realizacji wcześniej składanych deklaracji.

–  Przeprowadzenie tego nie było, wbrew pozorom, łatwe. PiS zagłosowało przeciw. Ta bardziej lewicowa część sceny politycznej również, a Konederacja – co było dla nas zaskoczeniem, bo Konfederacja mówi dużo o gospodarce – też nie poparła, wstrzymała się od głosu. Na szczęście udało się. Myślę, że dzisiaj trzeba pogratulować przedsiębiorcom, bo na pewno będzie to dla nich ulga w prowadzeniu działalności. To duży plus dla działalności najmniejszych, jednoosobowych – mówi poseł Artur Gierada.

Zmiany od początku 2026 roku

Ustawa wprowadza dwuelementową podstawę wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców – do pewnego poziomu będzie ona ryczałtowa, a od nadwyżki dochodów będzie procentowa. Część zryczałtowana składki będzie wynosić 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Druga część będzie obliczana od nadwyżki dochodów powyżej 1,5-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia u przedsiębiorców rozliczających się skalą podatkową lub podatkiem liniowym (stawka 4,9 proc.).

W przypadku przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem druga część składki będzie naliczana od nadwyżki przychodów powyżej 3-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (stawka 3,5 proc.). Projekt zakłada także obniżenie składki do 9 proc. z 75 proc. minimalnego wynagrodzenia (obecnie jest 9 proc. minimalnego wynagrodzenia) dla przedsiębiorców opłacających podatek w formie karty podatkowej. Ustawa uchyla możliwość rozliczenia zapłaconych składek zdrowotnych w podatku dochodowym.

Nowe przepisy nie zmieniają wysokości składki zdrowotnej płaconej przez pracowników na etacie i nadal będzie to 9 proc. Nie będzie też zmian, jeśli chodzi o składkę w przypadku świadczeń emertytalnych – dalej będzie to 9 proc.

Zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców mają kosztować budżet państwa 4,6 mld zł, a przepisy obowiązywać od początku 2026 r. (PAP)

Przeczytaj także