Świętokrzyscy przedsiębiorcy starają się ratować swoje firmy przed przestojem ekonomicznym spowodowanym epidemią koronawirusa. Ponad 550 wniosków o dofinansowanie wypłat dla pracowników złożono do Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Prawdziwe oblężenie przeżywa też ZUS.
Ponad 45 tys. wniosków o pomoc, w ramach tzw. tarczy antykryzysowej, wpłynęło od początku kwietnia do kieleckiego oddziału ZUS. Najwięcej, bo prawie 32 tys. dotyczy zwolnienia z opłacania składek za okres od marca do maja.
ZUS apeluje jednak, aby przed wysłaniem dokumentów dokładnie sprawdzić zawarte tam informacje. Na wnioskach pojawia się szereg błędów wśród najczęstszych jest brak podpisu pod oświadczeniem. Poza tym przedsiębiorcy podają błędny numer rachunku, a zamiast wynagrodzenia stawki godzinowej.
Znacznie wydłuża to czas na przykład wypłaty postojowego czy wydanie decyzji o zwolnieniu z opłacania składek – wskazuje rzecznik ZUS w woj. świętokrzyskim Paweł Szkalej.
Zdarzają się też inne błędy. To np. podpisywanie się imieniem i nazwiskiem z wzorów ZUS.
– Udostępniliśmy na stronie internetowej wzór poprawnie wypełnionego wniosku, który jest podpisany Janem Kowalskim. Niestety niektóre osoby przepisują wzór bezrefleksyjnie – dodaje rzecznik.
Po pomoc do urzędów pracy
Z kolei ponad 505 wniosków o dofinansowanie wypłat dla pracowników złożono do Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Wsparcie dla przedsiębiorców ma być wypłacane w ramach Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Kwota z wniosków rozpatrzonych pozytywnie wyniosła ponad 17,5 mln złotych.
WUP otrzymał także pierwsze sygnały dotyczące planowanych zwolnień grupowych w świętokrzyskich firmach. „Można aktualnie wskazać tylko jedno zgłoszenie zwolnień grupowych, które ma związek z trwającym stanem epidemicznym. Jest to zgłoszenie Zjednoczonych Przedsiębiorstw Rozrywkowych S.A., w którym mowa jest o zamiarze zwolnienia 46 osób” – poinformowano.
Zgłoszenia zwolnień wpływają od pracodawców bezpośrednio do powiatowych i miejskich urzędów pracy, a dopiero za ich pośrednictwem do WUP. Dlatego nie jest wykluczone, że w najbliższym czasie wniosków będzie więcej.
Liczba bezrobotnych wzrosła w marcu o 3885. Bez pracy w województwie świętokrzyskim pozostawało 42.978. Stopa bezrobocia osiągnęła poziom 8,3 proc., czyli tyle samo, ile w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Tymczasem jak informuje DGP Krajowa Izba Rozliczeniowa będzie na zlecenie ministra finansów analizować dane z rachunków bankowych oraz o transakcjach podatników na rynku finansowym. Celem może być sprawdzenie, czy udzielana pomoc antykryzysowa faktycznie się należy.