Przeczytaj także
Zagraniczne misje wyjazdowe, udział – jako wystawcy – w międzynarodowych targach i konferencjach branżowych, dostęp do usług doradczych i planowania działań eksportowych – to wszystko oferuje świętokrzyskim przedsiębiorcom projekt „Świętokrzyskie dla biznesu”, którego realizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. – Robimy wszystko, by nasz region się rozwijał. Aby młodzi mieszkańcy województwa zostawali tu na studia. A jeżeli już wyjadą, to żeby wracali do regionu, bo będą tu na nich czekać dobre, dobrze płatne miejsca pracy – podkreśliła marszałek Renata Janik.
„Świętokrzyskie dla biznesu”, to inicjatywa bazująca na doświadczeniach z działań w ostatnich latach realizowanych przez samorząd Województwa Świętokrzyskiego. Projekt oferuje kompleksowe wsparcie dla promocji oferty małych i średnich przedsiębiorstw z województwa świętokrzyskiego, które funkcjonują w branżach uznanych za inteligentne specjalizacje regionu, czyli w branży metalowej, zasobooszczędnego budownictwa, nowoczesnego rolnictwa, turystyki zdrowotnej, zrównoważonego rozwoju energetycznego czy też branży targowo-wystawienniczej.
Projekt, poprzez udział świętokrzyskich przedsiębiorców w wydarzeniach gospodarczych takich jak misje wyjazdowe i przyjazdowe, udział w charakterze wystawcy na targach krajowych i międzynarodowych oraz w konferencjach branżowych, daje firmom z sektora MSP narzędzia do wdrożenia lub poszerzenia dotychczasowych możliwości eksportowych. Co istotne – daje także dostęp do wiedzy i usług doradczych w zakresie planowania i realizacji działań eksportowych. Wszystko po to, by w konsekwencji poprawić pozycję świętokrzyskich firm na rynkach zagranicznych oraz w światowych łańcuchach dostaw.
Dzisiaj w Centrum Kongresowym Tragów Kielce odbyła się konferencja „Świętokrzyskie dla biznesu”, inaugurująca całe przedsięwzięcie. W ramach wydarzenia przedstawione zostały założenia projektu. Konferencja zgromadziła przedsiębiorców z regionu, reprezentujących głównie małe i średnie przedsiębiorstwa, w obszarze inteligentnych specjalizacji regionu oraz przedstawicieli instytucji otoczenia biznesu i jednostek samorządu terytorialnego.
– Jako samorząd Województwa Świętokrzyskiego, zarząd, pracownicy urzędu, jesteśmy po to, by Wam służyć i Wam pomagać. W programie regionalnym zabezpieczyliśmy środki na ten projekt strategiczny, by Państwa firmy mogły jak najwięcej skorzystać z tego programu. A głosy przedsiębiorców potwierdzają, że tego typu działania są potrzebne. Potrzebne są wyjazdy studyjne, wyjazdy na targi, szkolenia. W tym projekcie jest również działanie, którego w poprzednio realizowanym projekcie promocyjnym nie było – zabezpieczyliśmy 4 mln zloty na wykupienie powierzchni targowej na największych targach branżowych w Kielcach, gdzie będą Państwo mogli się prezentować, spotykać z producentami krajowymi i zagranicznymi. Wszystkie działania realizowane dla Państwa w ramach projektu, w tym m.in. konferencje branżowe, misje przyjazdowe zagranicznych kontrahentów czy udział w charakterze wystawcy na targach, są bezpłatne. W przypadku grupowych misji gospodarczych uczestnicy mają sfinansowany transport, wyżywienie, zakwaterowanie oraz możliwość zaprezentowania swoich usług czy produktów na stoisku wystawienniczym – podkreśliła marszałek Renata Janik.
Założenia projektu przedstawił Tomasz Janusz, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionu – projekt będzie trwał 4 lata, a wynegocjowane z Komisją Europejską finansowanie w kwocie 33,6 mln złotych przyniesie szereg korzyści dla przedsiębiorców z regionu świętokrzyskiego. Przede wszystkim pozwoli przedsiębiorcom z regionu na dotarcie do nowych rynków zbytu oraz zbudowanie silnej pozycji naszych firm w skali międzynarodowej. Co w konsekwencji przyczyni się do ich rozwoju i zwiększenia konkurencyjności.
– Projekt, który dzisiaj prezentujemy to nie są jedyne fundusze unijne, jakie Zarząd Województwa ma Państwu do zaoferowania w ramach programu “Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego”. Dzisiaj macie Państwo do dyspozycji dyrektorów trzech kluczowych departamentów w naszych urzędzie – Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, który dzieli pieniądze na tzw. projekty twarde, infrastrukturalne, Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego – na projekty miękkie, szkoleniowe, w końcu Departamentu Rozwoju Regionu i dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Skorzystajcie z ich obecności, pozyskajcie informacje. Chcę, aby Państwo czuli, że przekraczając progi urzędu, wszyscy – od zarządu, przez dyrektorów po pracowników – jesteśmy dla Państwa. Korzystajcie Państwo z naszych usług, korzystajcie ze środków unijnych. To wszystko po to, by nasz region się rozwijał, by młodzi mieszkańcy województwa zostawali tu na studia. A jeżeli już wyjadą, to żeby wracali do regionu, bo będą tu na nich czekać dobre, dobrze płatne miejsca pracy – powiedziała Renata Janik.
Atutem projektu jest kompleksowość proponowanych działań, obejmująca kolejne etapy niezbędne do uzyskania jak najlepszych efektów – od cyklicznych spotkań z przedsiębiorcami, podczas których określane są potrzeby i najlepsze formy promocji usług i produktów MŚP za granicą, poprzez spotkania informacyjne z ekspertami, przygotowujące uczestników misji do internacjonalizacji swoich produktów, aż po misje wyjazdowe dla poszczególnych branż, połączone z prezentacją produktów i usług podczas kluczowych europejskich imprez targowych.
– Projekt zakłada również organizację krajowych konferencji branżowych, w których uczestniczyć będą przedstawiciele zagranicznych firm, zainteresowani handlem z producentami z regionu świętokrzyskiego – wyjaśniał dyrektor Tomasz Janusz. – Nowością, w stosunku do realizowanego w poprzednich latach przez urząd marszałkowski projektu „Świętokrzyskie. Hard to pronounce, easy to do bussines in”, jest właśnie możliwość udziału świętokrzyskich przedsiębiorców w zorganizowanych stoiskach wystawienniczych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. A także cykliczne spotkania ze specjalistami i ekspertami, dotyczące różnych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej, m.in. strategii marketingowej czy nowoczesnych form sprzedaży.
W trakcie dzisiejszej konferencji nie tylko szczegółowo przedstawione zostały założenia projektu. Przedsiębiorcy usłyszeli także o możliwościach unijnego wsparcia w ramach programu regionalnego „Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego” – zarówno z części inwestycyjnej programu, jak i z tzw. funduszy miękkich, z Europejskiego Funduszu Społecznego, wdrażanych przez urząd marszałkowski oraz Wojewódzki Urząd Pracy. Te ostatnie zagadnienia przestawiły: Katarzyna Kubicka, dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego UMWŚ oraz Aleksandra Marcinkowska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Z kolei Przemysław Janiszewski, dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, przekazał informację o innych, poza projektem “Świętokrzyskie dla biznesu”, funduszach dostępnych dla firm w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027. Zachęcał przedsiębiorców do korzystania z preferencyjnych pożyczek oraz przygotowywania wniosków z działania B+R (Badania i Rozwój).
Ofertę Banku Gospodarstwa Krajowego współpracy z firmami przedstawił Piotr Waluszewski, dyrektor regionu BGK, a w prezentacji online „Umiędzynarodowienie MŚP – BRAND HUB” mowa była o krajowym narzędziu wsparcia przedsiębiorców.
Spotkanie zakończył panel dyskusyjny z udziałem przedsiębiorców reprezentujących branże inteligentnych specjalizacji Województwa Świętokrzyskiego, zatytułowany “Łączymy rynki: jak eksport może zmienić twoją firmę”.
Wydarzenie w Targach Kielce poprowadziła Anna Kucharczyk, wicedyrektor Departamentu Rozwoju Regionu urzędu marszałkowskiego.
fot. Amelia Sumara; źródło: swietokrzyskie.pro