Szejna na bezpłatnym urlopie. Według źródeł PAP premier i szef MSZ chcą jego odejścia, Czarzasty go broni - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Szejna na bezpłatnym urlopie. Według źródeł PAP premier i szef MSZ chcą jego odejścia, Czarzasty go broni

Przeczytaj także

Rzecznik MSZ Paweł Wroński przekazał, że wiceszef resortu Andrzej Szejna do końca lipca przebywa na przedłużonym, bezpłatnym urlopie. Według źródeł PAP premier i szef polskiej dyplomacji chcieliby, aby Szejna odszedł z resortu, natomiast jego stanowiska broni Włodzimierz Czarzasty (Lewica).

W marcu br. w mediach pojawiły się informacje o kontrowersjach dotyczących Szejny i nieprawidłowościach przy rozliczaniu tzw. kilometrówek. Wkrótce potem wiceszef polskiej dyplomacji udał się na urlop, który – według ostatnich informacji – miał trwać do 30 czerwca.

Wroński poinformował PAP, że urlop wiceministra został przedłużony. – Minister Szejna do końca lipca jest na przedłużonym, bezpłatnym urlopie – powiedział rzecznik MSZ.

Pytany, kiedy poznamy jakieś informacje, co do przyszłości Szejny w MSZ i ewentualnych zmian przy rekonstrukcji rządu, odparł, że „w momencie, kiedy ogłosi kwestie związane z rekonstrukcją rządu premier Donald Tusk”.

Na pytanie, czy możliwe jest – jak podają niektóre media – że Szejna pożegna się z resortem odparł: „nie wiem”.

Według źródła PAP w resorcie dyplomacji, usunięcia Szejny z MSZ podczas rekonstrukcji rządu chcą premier Donald Tusk oraz szef MSZ Radosław Sikorski. Pozycji wiceministra podczas rozmów liderów koalicyjnych ma jednak bronić – według rozmówcy PAP – wicemarszałek Sejmu oraz współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

Większość posłów Lewicy, z którymi rozmawiała PAP, wciąż podtrzymuje, że Szejna wróci do pracy w resorcie, gdy tylko zakończy się procedura prowadzona w jego sprawie w ABW. W marcu służby poinformowały, że trwają czynności zmierzające do ustalenia, czy Szejna daje rękojmię zachowania tajemnicy.

Natomiast jedna z osób z bliskiego kręgu Czarzastego przyznała, że „nikt w Lewicy się nie zdziwi, jeżeli sprawa Szejny zakończy się dymisją”.

Szejna jest na urlopie od końca marca po tym, jak media poinformowały o jego problemach oraz o prokuratorskim postępowaniu w sprawie nieprawidłowości przy rozliczaniu tzw. kilometrówek, czyli rozliczaniu wyjazdów prywatnym samochodem w celach służbowych. Pojawiły się także doniesienia, że wiceszef MSZ nie został zweryfikowany przez ABW, a czasowy dostęp do dokumentów ściśle tajnych wydał mu minister Sikorski.

Wiceminister zapewnił wówczas, że „zmierzył się z problemem nadużywania alkoholu” i odzyskał kontrolę nad zdrowiem; zapewnił też o prawidłowym rozliczaniu tzw. kilometrówek. Premier Donald Tusk poprosił szefa MSZ o urlopowanie Szejny oraz „pilne wyjaśnienie sprawy w każdym aspekcie”. Sikorski pytany w kwietniu o dalsze losy wiceministra Szejny po zakończeniu przez niego urlopu podkreślał, że „wiele będzie zależało od wyniku poszerzonego sprawdzenia przez ABW”.

W połowie czerwca Sikorski wręczył Marcinowi Bosackiemu nominację na stanowisko sekretarza stanu w MSZ. Bosacki zastąpił w kierownictwie MSZ Jakuba Wiśniewskiego, który został szefem Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka.

W poniedziałek rzecznik rządu Adam Szłapka przekazał, że rekonstrukcja rządu odbędzie się podczas najbliższego posiedzenia Sejmu, które zaplanowane jest od 22 do 25 lipca. Dodał, że zmiany będą strukturalne oraz personalne i mają przyspieszyć prace rządu.

Przeczytaj także