Przeczytaj także
W Chęcinach zakończyły się prace budowlane związane z niezwykle ważną inwestycją – odrestaurowaniem budynku XVII-wiecznej synagogi. Wielomilionowa inwestycja zakończyła się w terminie, a już 29 lutego odbędzie się oficjalne otwarcie Centrum Pamięci Kultury Żydowskiej. Zobaczcie, jak chęcińska synagoga prezentuje się po modernizacji.
Po roku intensywnych prac budowlanych w Chęcinach zakończyła się niezwykle wyczekiwana inwestycja. Budynek XVII-wiecznej synagogi został odrestaurowany i powstało w nim Centrum Pamięci Kultury Żydowskiej. Oficjalne otwarcie zaplanowano na 29 lutego, a uczestniczyć w nim będą wyjątkowi goście z różnych zakątków świata. Następnie, pierwsze trzy dni marca to dni otwarte, podczas których odwiedzający będą mogli zobaczyć wyremontowaną synagogę oraz jej zasoby za darmo.
Synagoga, której początki sięgają XVII wieku, doświadczała wielu przemian, niestety z biegiem czasu popadła w zapomnienie i ruinę. Przez lata obiekt ten pełnił różne funkcje. Po wojnie budynek służył mieszkańcom, między innymi jako kino miejskie „Marmury”, biblioteka. W kolejnych latach był siedzibą Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, w którym odbywały się różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, konferencje, spotkania, a nawet sesje Rady Miejskiej. Jak podkreśla burmistrz Robert Jaworski, synagoga była też przez prawie 2 lata siedzibą Urzędu Gminy i Miasta w Chęcinach.
– Blisko dziesięć lat trwało uregulowanie stanu własności. Nie mogliśmy rozpocząć tu żadnych prac, dopóki gmina nie stała się właścicielem obiektu wraz z działką. Dzięki pozyskaniu środków zewnętrznych mogliśmy poddać ten obiekt kompleksowej przemianie. Prace restauracyjne synagogi w Chęcinach były oczekiwane z niecierpliwością zarówno przez mieszkańców, jak i turystów oraz miłośników historii. Nasze działania przyczynią się zatem nie tylko do ożywienia lokalnej przestrzeni miejskiej, ale również do wzmocnienia tożsamości miasta jako miejsca, w którym historia harmonijnie łączy się z nowoczesnością. Dzięki pozyskanym środkom zewnętrznym, udało nam się nie tylko zachować to dziedzictwo dla przyszłych pokoleń, ale i stworzyć nowy produkt turystyczny, dający przestrzeń służącą edukacji i kulturze – mówił burmistrz Robert Jaworski.
Odrestaurowanie zabytkowego budynku XVII-wiecznej synagogi w Chęcinach wiązało się z ogromnymi kosztami. Władze gminy zaczęły zatem szukać źródeł dofinansowania zewnętrznego w ramach różnorodnych programów konserwatorskich i dotacji na ochronę zabytków. Starania te przyniosły efekty i tak, nieco ponad 5 milionów złotych unijnego dofinansowania pozyskano w ramach RPOWS 2014-2020, 542 tysiące złotych z budżetu państwa pozyskano w ramach RPOWS 2014-2020. Z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Promesa Ministra 2019 opiewa na kwotę 207 tysięcy złotych, a z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Promesa dla kultury pozyskano nieco ponad 1,5 miliona złotych. Władze gminy pozyskały też blisko pół miliona złotych unijnego dofinansowania w ramach Regionalnego Programy Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. To oznacza, że łącznie na kompleksową rewitalizację zabytkowej synagogi chęcińskiej pozyskano 7 milionów 363 tysięcy złotych.