Przeczytaj także
Do 24 pobrań narządów od zmarłych dawców doszło w 2024 roku w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. – W regionie świętokrzyskim pobrano łącznie około 90 narządów, ratując tym samym życie kilkudziesięciorga ciężko chorych osób – informuje szpital.
Dr n.med. Jacek Bicki, wojewódzki konsultant w dziedzinie transplantologii klinicznej, kierujący Kliniką Chirurgii Ogólnej w WSzZ wyjaśnia, że od zmarłych dawców najczęściej pobierane są nerki, bardzo często wątroba, stosunkowo często serce i płuca, a bardzo rzadko trzustka. Przeżywalność biorców narządów, jak wynika z ogólnych informacji, jest wysoka. Jednoroczna przekracza 95%, a pięcioletnie przeżycia są bardzo różne, ale w przypadku nerek to około 75%.
W proces pobrania narządów jest za każdym razem zaangażowanych wielu pracowników WSzZ, personel z różnych oddziałów i działów (zarówno lekarze, jak i pielęgniarki, ratownicy, czy też pracownicy laboratoriów).
Jak tłumaczy Wiesława Saladra, koordynator transplantacyjnej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, wzrost liczby pobrań wynika przede wszystkim ze zwiększonej świadomości społecznej. – Ludzie wiedzą coraz więcej na temat transplantologii, nie składają sprzeciwów, akceptują wolę dawcy – informuje szpital.
To koordynator transplantacyjny rozmawia z rodzinami osób, od których można pobrać narządy. – To najtrudniejszy moment w całym procesie. Są to bardzo dramatyczne rozmowy, po stronie rodziny, ale i po naszej też, bo rozumiemy te przeżycia i współczujemy. Ciężko patrzeć na dramat drugiego człowieka – mówi Wiesława Saladra.
– Nie zabierajcie organów do nieba, są potrzebne na ziemi. W sytuacji, gdy nie możemy pomóc osobie, u której stwierdzono śmierć mózgową – nie ma mowy o pomyłce, to są badania kliniczne i instrumentalne, które w sposób zero jedynkowy pokazują, że mamy do czynienia ze śmiercią mózgową, gwarantują w 300 procentach, że mamy do czynienia ze śmiercią człowieka – dodaje koordynator transplantacyjna.
Z danych Poltransplantu wynika, że województwo świętokrzyskie, po pomorskiem i zachodniopomorskiem, jest na trzecim miejscu w kraju pod względem liczby pobrań narządów od zmarłych dawców na milion mieszkańców. Jeszcze kilka lat temu, nasz region był białą plamą na mapie polskiej transplantologii.
Źródło informacji i zdjęcie: Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach