Przeczytaj także
Zamiast rymu – kształt dłoni. Zamiast rytmu i średniówki – ułożenie rąk w przestrzeni, mimika czy ruch głową. To zasady poezji migowej, dziedziny sztuki dostępnej nie tylko dla osób z niepełnosprawnością słuchu. Czy jest ciekawa i porywająca? Czy robi wrażenie na osobach słyszących? – przekonamy się już w środę 4 sierpnia. Gościem warsztatów „Nie bądź głuchy na kulturę” będzie twórca poezji migowej Adam Stoyanov.
Adam Stoyanov jest laureatem wielu nagród, m.in. I miejsca (oraz nagrody publiczności) na Festiwalu Poezji Miganej w Krakowie w 2014 roku. Jest osobą całkowicie głuchą, której pasją jest aktorstwo, teatr i poezja migowa. To jeden z aktorów spektaklu „Jeden gest” Wojtka Ziemilskiego, przybliżającego publiczności świat osób głuchych. Spektakl powstał w Nowym Teatrze w Warszawie. Artysta jest także współtwórcą libretta „Opery dla głuchych”, pokazywanej na festiwalu Sacrum Profanum w Krakowie w listopadzie 2020 roku.
Na spotkaniu z dziećmi, które biorą udział w warsztatach Stoyanov opowie on o poezji migowej oraz o tym, czym się różni ona od polskiej poezji, a także nauczy uczestników zajęć kilku podstawowych znaków migowych. Zajęcia z dziećmi rozpoczną się o godz. 11.30 na Małej Scenie KCK.
Stoyanov przyjedzie do Kielc z własną tłumaczką, co ułatwi kontakt z tym wyjątkowym, nietuzinkowym artystą.Jesteśmy na półmetku warsztatów integracyjnych organizowanych w ramach projektu „Nie bądź głuchy na kulturę”. Dzieci miały już okazję uczestniczyć we wszystkich zaplanowanych aktywnościach i obecnie dopracowują z prowadzącymi swoje wystąpienia, które zaprezentowane będą podczas uroczystego finału w piątek, 6 sierpnia, na Małej Scenie KCK, o godzinie 12.
Źródło i zdjęcie: Kieleckie Centrum Kultury