Przeczytaj także
7 nowych, charakterystycznych czerwonych pojemników, do których można wyrzucać zużyte telefony, kable, ładowarki, baterie, suszarki czy akumulatory, pojawi się do końca roku na terenie Kielc. Będzie też akcja edukacyjna skierowana do dzieci, młodzieży i seniorów. To efekt współpracy Miasta Kielce z firmą MB Recycling i Fundacją Odzyskaj Środowisko.
O rozbudowie „Systemu zbierania elektrycznych odpadów w Mieście Kielce” poinformowano podczas konferencji prasowej. Z dziennikarzami spotkali się wiceprezydentka Agata Wojda, Robert Magolan z MB Recycling, Krzysztof Kieszkowski prezes Fundacji Odzyskaj Środowisko oraz Malwina Szwarc koordynator projektu „Elektryczne śmieci”.
– Chcemy jak najbardziej ułatwić Kielczanom prawidłową segregację odpadów. Dziś zwracamy szczególna uwagę na elektrośmieci. Wiemy, że mieszkańcy często nie wiedzą co zrobić ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym czy z bateriami. Docierają do nas sygnały od firmy odbierającej odpady w Kielcach, że trafiają one do zwykłych pojemników – mówiła wiceprezydentka Agata Wojda.
Mieszkańcy Kielc mogą za darmo oddawać elektrośmieci do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów przy ul. Magazynowej. Jednak w przypadku choćby baterii nie zawsze jest to wygodne rozwiązanie. Dlatego władzom miasta zależy na upowszechnieniu miejsc, gdzie taki sprzęt można bezpiecznie oddać.
– Nasi partnerzy działają już od jakiegoś czasu w Kielcach. Obecnie na terenie miasta ustawione są 24 oznaczone pojemniki. Najczęściej zlokalizowane są przy pawilonach osiedlowych. Nawiązaliśmy teraz systemową współpracę, żeby rozbudować ten system i aby tych punktów ciągle przybywało. Wkrótce w Kielcach ustawionych zostanie kolejnych 7 pojemników na terenach miejskich – mówiła Agata Wojda. – Ale sam system to nie wszystko. Wspólnie ruszamy z akcją edukacyjną, z którą chcemy dotrzeć do dzieci i seniorów – dodała.
W nawiązanie współpracy z firmą MB Recycling i Fundacją Odzyskaj Środowisko zaangażowani byli także kieleccy radni Katarzyna Zapała i Arkadiusz Ślipikowski.
Według szacunków w mieszkaniach Polaków jest 20 milionów sprzętu, który może być poddany recyclingowi. – Nasze działania prowadzimy w ramach ogólnopolskiego projektu „Elektryczne śmieci”. Wrzucając elektroodpady do czerwonych pojemników mamy pewność, że trafią one do jednego z naszych zakładów przetwarzania, gdzie zostaną poddane recyclingowi – poinformował Robert Magolan z MB Recycling.
Na stronie www.elektrycznesmieci.pl można sprawdzać, gdzie ustawione są pojemniki na elektroodpady. Także do końca roku mieszkańcy Kielc bezpłatnie mogą pozbyć się wielkogabarytowego sprzętu z piwnic czy ze strychu. Wystarczy zgłosić się za pośrednictwem internetowego formularza lub przez specjalną infolinię.
Projekt „Elektryczne śmieci” to również działania edukacyjne. – Zapraszam wszystkie szkoły z Kielc do udziału w akcji „Polska Stolica Recyclingu”. Zadaniem placówek będzie zorganizowanie na swoim terenie zbiórki elektrycznych i elektronicznych śmieci. Do wygrania jest m.in. 50 tys. zł – mówiła Malwina Szwarc, koordynatorka projektu „Elektryczne śmieci”.
Elektrośmieci są nie tylko źródłem surowców wtórnych. Mieszkańcy Kielc w ubiegłym roku na wystawie w Centrum Geoedukacji mogli przekonać się, że można je wykorzystać także do tworzenia sztuki i ogrodów w szkle.
– Działamy bardzo aktywnie na kieleckim rynku. Już po raz drugi nagrodzimy studentów Politechniki Świętokrzyskiej biorących udział w konkursie na stworzenie łazika marsjańskiego z elektrośmieci. Na uczelni mamy też ule z recyclingu. Liczymy, że dzięki współpracy z miastem uda nam się stworzyć kolejną pasiekę – podkreśla Krzysztof Kieszkowski prezes Fundacji Odzyskaj Środowisko.
Gdzie można łatwo i bezpiecznie wyrzucić zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny w Kielcach:
ul. Massalskiego 3 – pod Pasażem Świętokrzyskim
ul. Czarnowska 14 – obok Biedronki
ul. Pocieszka 17 – obok Poczty Polskiej
ul. Adolfa Dygasińskiego 6
ul. Jarzębinowa 3 – obok Lewiatana
ul. Klonowa 54 – za Lewiatanem
ul. Wyspiańskiego 6 – obok stacji trasformatorowej
ul. Konopnickiej 5 – obok budki- warzywniaka
ul. Staffa 2 – obok Lewiatana
ul. Romualda 2-4 – między blokami
ul. Zapolskiej 23 – przy altanie śmietnikowej na parkingu, przy skrzyżowaniu z Szydłówkiem Górnym
ul. Krzyżanowskiej 2 – przy altanie śmietnikowej
ul. Bohaterów Warszawy 9 – obok Lewiatana
ul. Jeziorańskiego 69 – przy altanie śmietnikowej – między Rossmannem, a Biedronką
ul. Jeziorańskiego 125 – za Lewiatanem
ul. Radomska 20C – pod Auchan
ul. Karczówkowska 20 – obok Lewiatana
ul. Zagórska 48 – obok pawilonów (Społem)
ul. Wróblewskiego 3 – Główny Urząd Statystyczny
ul. Jurajska 7 – Szkoła Podstawowa nr 25
ul. Szczecińska 11 – obok lecznicy dla zwierząt
ul. Nowowiejska 24 -Obok Altany Śmietnikowej/ Osiedle II Sady
ul. Malików – Panattoni Park Kielce
al. 1000 – lecia PP 7C – Politechnika Świętokrzyska