Przeczytaj także
Pierwszy w Polsce robotyczny zabieg usunięcia płata płuca z nowotworem metodą Uniportal – tylko jednego nacięcia przeprowadzono w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach.
Przy standardowych zabiegach usunięcia płata płuca z nowotworem chirurdzy wykonują trzy, cztery nacięcia. W Świętokrzyskim Centrum Onkologii (ŚCO) metodą jednoportową (przez jeden mały otwór w klatce piersiowej) przy użyciu robota da Vinci zabieg wykonał wybitny torakochirurg z Hiszpanii dr Diego Gonzalez Rivas. Asystowała mu dr Aleksandra Czarnecka z Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej ŚCO.
„Torakochirurgia cały czas ewoluuje w kierunku technik małoinwazyjnych, z mniejszą ilością cięć, ponieważ są one mniejszym obciążeniem dla organizmu pacjenta i jego układu immunologicznego, są mniej bolesne i dają mniej powikłań. Taką ewolucją są zabiegi Uniportal, wykorzystujące jedno cięcie” – powiedział podczas konferencji prasowej dr Rivas, który jest prekursorem wykonywania zabiegów tą metodą.
Jak dodał, w ten sposób otwarty został w Polsce nowy rozdział. „Wykonaliśmy w waszym kraju pierwszy zabieg metodą Uniportal RATS, czyli ze wsparciem systemu robotycznego” – podkreślił hiszpański torakochirurg.
Prof. Paweł Rybojad, kierownik kliniki chirurgii klatki piersiowej w ŚCO zaznaczył, że technika użyta przy zabiegu jest minimalnie inwazyjna. „Natomiast radykalność jej jest ogromna. Robot umożliwia perfekcyjne widzenie i bardzo perfekcyjne ruchy w miejscach, gdzie czasami bardzo ciężko jest dotrzeć chirurgowi. Zabieg jest mniej obciążający dla pacjenta, w sensie kosmetycznym i bólowym, ponieważ jest jedno cięcie a nie kilka” – powiedział prof. Rybojad.
Rocznie w Polsce notuje się ponad 21 tys. nowych zachorowań na raka płuca, najwięcej z nich przypada na okres pomiędzy 60. a 80. rokiem życia. Nowotwór przez długi czas rozwija się bezobjawowo, najczęściej jest wykrywany przypadkowo. Sieje ogromne spustoszenie, będąc najczęstszą przyczyną śmierci ponad 20 tys. chorych na choroby nowotworowe w Polsce