Na osiedlu na „Na Stoku” w okolicach ulic Orląt Lwowskich i Przyborowskiego powstał plac zabaw przystosowany dla potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. To jeden ze zwycięskich projektów Budżetu Obywatelskiego 2019.
Projekt poparło 1 768 osób. Na placu zabaw znajdziemy m.in. huśtawkę zjeżdżalnie czy karuzelę z podjazdem. Wszystkie urządzenia są wykonane w taki sposób, że mogą z nich korzystać dzieci z niepełnosprawnościami, w tym te poruszające się na wózku inwalidzkim.
– Cieszy to, że powstaje coraz więcej takich miejsc w Kielcach – podkreśla Jerzy Pióro, pełnomocnik prezydenta do spraw osób niepełnosprawnych. – To miejsce jest bardzo uniwersalne, bo ono służy każdej grupie, dzieciom sprawnym, niepełnosprawnym. Warto tak projektować, żeby ta przestrzeń publiczna była bez barier – dodaje Jerzy Pióro.
Plac zabaw na osiedlu „Na Stoku” jest ogrodzony, posiada też bezpieczną i kolorową nawierzchnię, amortyzującą upadki i chroniącą przed urazami. Dodatkowo zamontowano kosze do segregacji odpadów oraz ławki z oparciem umożliwiającym odpoczynek. Inwestycja kosztowała ponad 147 tysięcy złotych.
Pełnomocnik prezydent ds. osób niepełnosprawnych informuje również, że władze Kielc będą konsultować kształt każdej inwestycji z osobami niepełnosprawnymi.
– Z biurem inwestycyjnym jesteśmy po rozmowach i inwestycje, które będzie miasto prowadzić będą konsultowane w fazie projektów z grupa osób niepełnosprawnych, żeby oni też mogli pewne rzeczy zasugerować, usprawnić, żebyśmy nie byli zaskakiwani już po wykonaniu, bo wtedy rzeczywiście niektóre rzeczy trudno jest poprawić – tłumaczy Jerzy Pióro.
W konsultacjach biorą udział między innymi przedstawiciele Powiatowej Społecznej Rady do spraw Osób Niepełnosprawnych. To oni wiedzą najlepiej, jakie udogodnienia będą odpowiednie dla różnych grup osób z niepełnosprawnością.
– Osoby zdrowe często chcą dobrze, ale często brakuje im takiej wiedzy jak pewne rzeczy powinny wyglądać, brakuje im po prostu takiej życiowej wiedzy. Dlatego tak ważne są konsultacje z osobami z niepełnosprawnościami, żeby uniknąć podstawowych błędów, które nie zawsze są oczywiste dla osób, które nie stykają się z tym problemem na co dzień – mówi Paweł Słowik, Powiatowa Społeczna Rada do spraw Osób Niepełnosprawnych.
źródło i zdjęcia: Urząd Miasta Kielce