Przeczytaj także
Już w najbliższą sobotę, 14 września, poznamy tegorocznych laureatów programu Mistrz Mowy Polskiej. Gala Finałowa rozpocznie się o godzinie 18 na Dużej Scenie im. Wiesława Gołasa w Kieleckim Centrum Kultury.
– W czasach, kiedy królują media społecznościowe, kiedy żeby przebić się do świadomości trzeba używać krótkiego przekazu, mamy dowody na to, że osoby, które sprawnie i pięknie posługują się językiem ojczystym, budzą zaufanie, zdobywają autorytet oraz zyskują przychylność w każdej sferze swojej publicznej działalności – przekonuje Agata Wojda, Prezydentka Kielc.
Program Mistrz Mowy Polskiej powstał w grudniu 2000 roku z inicjatywy Magazynu Konsumenta Solidna Firma. Twórcą koncepcji Programu był Bogdan Chojna – autor wielu istniejących do tej pory Programów, akcji społecznych i konkursów gospodarczych, jak choćby – znanego powszechnie – „Teraz Polska”. W dotychczasowych edycjach do konkursu zgłoszono ponad 1000 kandydatów, a laureatami zostało blisko 70 osób, m.in. Anna Dymna, Stanisław Tym, Artur Andrus, Andrzej Seweryn czy Kielczanin Edward Rzepka.
– Nieustanna dyskusja nad językiem polskim pokazuje, że wciąż jest on żywy, że język stara się być giętki i podąża z duchem czasu albo broni pewnych wartości. I myślę, że tego rodzaju wydarzenia jak gala Mistrza Mowy Polskiej jest znakomitą okazją do przyjrzenia się, wysłuchania, być może oswojenia z tym, jak ten język zmienia się wraz z rzeczywistością – uważa zastępca Prezydentki Kielc, Bartłomiej Zapała.
W tym roku do tytułu Mistrza Mowy Polskiej nominowanych jest 10 osób. Są to dziennikarka Teresa Drozd, aktorki Magdalena Smalara i Ewa Kasprzyk, filozofka Katarzyna Kasia, aktor Piotr Polk, dziennikarz Jakub Porada, reżyser Krzysztof Jasiński, wokalista Maciej Miecznikowski, rysownik Henryk Sawka i reżyserka Małgorzata Broda.
– Nie zazdroszczę jurorom, ponieważ oni z tych dziesięciu osób muszą wybrać trzy, które obdarzą tytułem Mistrza Mowy Polskiej – mówi Danuta Jakubowska, dyrektor ds. promocji Programu Społecznego Mistrz Mowy Polskiej. – Dodatkowo do tytułu Kuźni Mistrzów Mowy Polskiej nominowano Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu, Program „Dajcie nam głos!! Kasia Stoparczyk i Dzieci”, Teatr Robotniczy im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu i Wydawnictwo Dwie Siostry.
Równocześnie do 12 września trwa plebiscyt, w którym internauci, czytelnicy i radiosłuchacze wskazują swoich faworytów. Osoba i instytucja, które zdobędą największą liczbę głosów, otrzymają tytuł Mistrz Mowy Polskiej Vox Populi 2024 i Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej Vox Populi 2024. W 2021 roku wyróżnienie to trafiło do Kamy Kępczyńskiej.
– Dzięki Mistrzowi Mowy Polskiej jestem bardziej uwiarygodniona jako osoba, która zawodowo jest wyjątkowo aktywna. Z Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. Maksymiliana Kolbego otrzymałam już dwukrotnie dofinansowanie w wysokości 200 tys. zł na mój autorski program Polingua, który promuje piękno języka polskiego wśród dzieci polonijnych. W moim przypadku są to dzieci ze szkoły polonijnej w Gandawie – powiedziała Kama Kępczyńska. – Projekt do tego stopnia się rozwinął, że ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Belgii zaprosiła mnie, żebym prowadziła główne obchody wejścia Polski do Unii Europejskiej. Dodatkowo teraz będę prowadziła główne uroczystości odzyskania Gandawy przez generała Stanisława Maczka. Więc to wszystko na pewno nie zadziałoby się gdyby nie ten plebiscyt. Dzięki niemu szersze grono ludzi wie, że jest taki ktoś, kto mówi dobrze w pięciu językach obcych, a ponadto swój rodzimy umie, rozumie i promuje. To na pewno jest bardzo namacalny efekt tego tytułu. Ja się bardzo z niego cieszę i bardzo dumnie go dzierżę.
Źródło informacji i zdjęcia: kielce.eu