Przeczytaj także
Urząd szuka wykonawcy, który przeprowadzi remediację biologiczną stawu w Parku Miejskim im. Stanisława Staszica. Zadanie ma być realizowane w latach 2023 – 2024, na co zabezpieczono środki w wysokości 285 tysięcy złotych. Są też plany modernizacji całego parku, jednak wciąż nie wiadomo kiedy mogłoby do tego dojść.
Marcin Januchta, rzecznik prasowy prezydenta Kielc, informuje, że prace dotyczące oczyszczania stawu odbywać się będą bez spuszczania wody i pozbywania się ryb ze zbiornika, a także „bez angażowania do tego celu środków chemicznych lub mechanicznych”. Tłumaczy przy tym, że bioremediacja polegać ma na „zaczepieniu odpowiednich stref zbiornika preparatami mikrobiologicznymi, zgodnie z warunkami środowiskowymi”.
– Celem tego działania, oprócz odmulenia dna i poprawy jakości wody, jest pozbawienie glonów i sinic pokarmu, czyli związków azotu i fosforu, co spowoduje wyeliminowanie zakwitów fitoplanktonu z tej części, gdzie przeprowadzono bioremediację. Ponieważ odpowiednio dobrane mikroorganizmy są konkurencją pokarmową dla glonów i sinic, więc w naturalny sposób będą ograniczać ich rozwój – przekazuje Marcin Januchta.
Będą dodatkowe rośliny
Wspomina przy tym również o nasadzeniach roślin. Te mają zostać stabilnie przymocowane do podłoża i nie będą naruszać struktury brzegu i dna zbiornika. – Cały system mocowań zostanie wykonany w sposób dyskretny lub, gdy to nie będzie możliwe, to skutecznie zamaskowany. Wszystkie rośliny w pierwszym roku nasadzeń zostaną zabezpieczone w taki sposób aby nie wyjadało ich ptactwo wodne. Po roku , jak już rośliny się lepiej zakorzenią, zabezpieczenia się usuwa – dodaje rzecznik.
Miasto podkreśla przy tym, że metody biologiczne charakteryzują się stosunkowo niskimi kosztami realizacji w porównaniu do innych działań i nie są inwazyjne dla środowiska naturalnego. – Mechaniczne wybieranie nadmiaru mułu nie rozwiąże wszystkich problemów, a dewastacja całego otoczenia i koszty tych zabiegów będą wyższe niż niewielkie korzyści w postaci krótkotrwałego poprawienia stanu zbiornika. Ponadto jest to obszar zabytkowy, więc takie działania są zabronione – zaznacza Januchta.
W biuletynie informacji publicznej pojawiło się już ogłoszenie o zamówieniu, a termin składania ofert mija 1 sierpnia. Wybrany wykonawca będzie musiał zrealizować zadanie w dwóch etapach, w latach 2023 – 2024. Zabezpieczone środki to łącznie 285 tysięcy złotych.
Kiedy rewitalizacja Parku?
Urząd ma mieć również plany na modernizację Parku Miejskiego, jednak tutaj przyznano, że aktualnie nie wiadomo kiedy mogłoby do tego dojść. – Jest to inwestycja, która została wpisana w kontrakt programowy. Starania o środki rozpoczniemy, kiedy zostanie on uruchomiony, a więc kiedy rzeczywiście zostaną udostępnione środki z KPO i powstaną stosowne obwarowania ustawowe, czy też przepisy. Wtedy będziemy mogli mówić o szczegółach – przekazuje rzecznik.
Agata Wojda, do niedawna wiceprezydentka Kielc, poinformowała na swoim profilu w mediach społecznościowych, że prace miałyby dotyczyć między innymi wymiany wszystkich nawierzchni asfaltowych i betonowych, uzupełnienia drzew w alei głównej oraz innych fragmentach parku, wymiany małej architektury, ustawienia tablic informacyjnych i stojaków rowerowych, czy też zagospodarowania wlotu źródełka Biruty i remontu nawierzchni przed muszlą.