W Obicach zamiast lotniska chcą wielkiego inwestora. Są pierwsze konkrety – wKielcach.info

W Obicach zamiast lotniska chcą wielkiego inwestora. Są pierwsze konkrety

– To może być największy teren inwestycyjny w Polsce i jeden z największych w Europie – mówi o gruntach w Obicach, Marcin Perz, prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Po środowym spotkaniu wszyscy są zgodni: trzeba jak najszybciej znaleźć inwestora pod niedoszłe lotnisko.

W środę z inicjatywy przewodniczącego Rady Miasta, Kamila Suchańskiego odbyło się spotkanie w sprawie tych terenów. Uczestniczyli w nim szefowie wszystkich klubów radnych, Marcin Perz oraz nowy prezes spółki Port Lotniczy Kielce, Rafał Rogula.

– Widzimy, że jest to ogromna szansa dla regionu i Kielc. Są chęci do działania i dużo rozwiązań, żeby pozyskać środki na uzbrojenie tych terenów. Mamy możliwość pozyskania dużego inwestora, który będzie napędzał także drobną przedsiębiorczość, wiec trzeba z tego skorzystać – mówi Kamil Suchański.

Teren w Obicach ma blisko 600 hektarów, z czego około 10% zostało wywłaszczone pod konkretny cel, czyli budowę lotniska. 

– Posiadanie przez jednego właściciela tak dużych gruntów może spowodować, że region i Kielce rozwiążą problem odpływu młodych ludzi. Musimy się teraz skupić na przygotowaniu mapy drogowej dla tej inwestycji. Musimy wiedzieć za ile sprzedawać działki. Trzeba działać teraz i już zacząć pokazywać ten teren inwestorom – dodaje Marcin Perz, który zdradził, że od grudnia czterech dużych inwestorów oglądało te grunty. Dwóch z nich było z branży motoryzacyjnej. – Oni mogą zainwestować nawet miliard złotych – twierdzi prezes SSE Starachowice.

Uzbrojenie terenu w Obicach może trwać ok. 2-3 lata. To koszt kilkudziesięciu milionów złotych, jednak w sfinansowaniu projektu może pomóc  Specjalna Strefa Ekonomiczna lub Agencja Rozwoju Przemysłu.

Dodaj komentarz

avatar

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Subscribe  
Powiadom o