Już w najbliższą sobotę odbędzie się Marsz Równości w Kielcach. W tym samym czasie zapowiedziano 10 innych kontrmanifestacji, które także zaplanowane są w centrum. Sprawdzamy jak przygotowują się do tego dnia służby, żeby obyło się bez awantur.
Już we wtorek w urzędzie miasta zebrał się sztab kryzysowy, w którym uczestniczyli przedstawiciele policji oraz urzędnicy.
– Urząd miasta przygotowuje się do tego dnia zgodnie z ustawą. Z naszej strony będzie zapewniona pełna opieka nad każdym z tych zgromadzeń. Każde z nich będzie miało swojego przedstawiciela ze strony urzędu miasta, który będzie miał za zadanie przerwanie i zakazanie dalszego marszu, jeśli tylko wydarzy się coś, co będzie zagrażać życiu i zdrowiu mieszkańców, uczestników marszu lub mieniu o znacznej wartości. Ponadto ustaliliśmy inną trasę przejścia Marszu Równości na wniosek urzędu miasta. Zgodnie z przepisami odległość między zgromadzeniami musi wynieść co najmniej 100 metrów – mówi Tomasz Porębski, rzecznik prezydenta Kielc.
Natomiast policja zbiera aktualnie dane o możliwej liczbie uczestników Marszu Równości oraz innych kontrmanifestacji. W zabezpieczeniu będą brali udział policjanci z komendy miejskiej i wojewódzkiej.
– Nasze służby na pewno będą wystarczające. Mamy doświadczenie w zabezpieczaniu takich wydarzeń – informuje Damian Janus z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Środowiska LGBT rozpoczną swój marsz na ulicy Staszica, po czym przejdą ulicami Paderewskiego, al. IX Wieków Kielc, Pelca, Piotrkowską, na Rynek, Bodzentyńską, Kościuszki i Plac Wolności. Marsz zakończy się na ulicy Sienkiewicza pod pomnikiem Henryka Sienkiewicza. Nieoficjalnie mówi się, że w Marszu może wziąć udział około 500 osób, sporo osób ma przyjechać z innych polskich miast.
ZGROMADZEŃ
METRÓW
UCZESTNIKÓW
Z kolei kontrmanifestacje będą stacjonarne i zaplanowane są na placu Artystów, placu Literatów, placu Konstytucji 3 Maja, placu Najświętszej Marii Panny przed pomnikiem księdza Jerzego Popiełuszki, przed kościołem Świętej Trójcy, na ulicy Dużej, przed kościołem Świętego Wojciecha, skwerze imienia Ireny Sendlerowej oraz w rejonie skrzyżowania Warszawskiej i Kaczyńskiego.
LISTA ZGROMADZEŃ ZAPLANOWANYCH NA 13 LIPCA W KIELCACH:
- Organizacja Ruch Narodowy Świętokrzyskie, zgromadzenie: Plac Artystów, godz. 10-18
- Osoba prywatna, różaniec publiczny, zgromadzenie: Plac Literatów, godz. 10-18
- Osoba prywatna, Marsz Równości, godz. 14-17
- Organizacja Stowarzyszenie Kobiety dla Kielc, zgromadzenie: Plac Konstytucji, godz. 8-20
- Osoba prywatna, modlitwa różańcowa, zgromadzenie: Plac Najświętszej Marii Panny k/ pomnika ks. Popiełuszki, godz. 9-21
- Organizacja Domowy Kościół Diecezji Kieleckiej, zgromadzenie: ul. Duża, godz. 8-22
- Osoba prywatna, różaniec publiczny, zgromadzenie ul. Jana Pawła przed wejściem do kościoła Świętej Trójcy, godz. 8-21
- Organizacja Stowarzyszenie Patriotyczne, zgromadzenie: Plac Świętego Wojciecha, godz. 8-22