Przeczytaj także
W szpitalu MSWiA w Kielcach w środę rozpoczął działalność szpitalny oddział ratunkowy, trzecia taka placówka w stolicy województwa świętokrzyskiego. Przyjęliśmy już pierwszych pacjentów – powiedział PAP zastępca dyrektora lecznicy Szymon Mazurkiewicz.
Szpitalny oddział ratunkowy w szpitalu MSWiA przy ul. Wojska Polskiego w Kielcach rozpoczął działalność w środę o północy.
„Na uruchomienie trzeciego SOR-u w Kielcach czekaliśmy od dłuższego czasu, ponieważ mieliśmy świadomość, że dwa takie oddziały w mieście wojewódzkim to stanowczo za mało” – powiedziała PAP rzeczniczka świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Beata Szczepanek.
„Wcześniej nie było placówki, która byłaby w stanie ten oddział poprowadzić. Sytuacja zmieniła się, kiedy szpital MSWiA przeprowadził się do nowej siedziby. Od środy w placówce przyjmowani są już pacjenci wymagający leczenia w nagłych przypadkach” – dodała rzeczniczka.
Wyraziła nadzieję, że dzięki uruchomieniu trzeciego SOR-u rozładują się kolejki na dwóch pozostałych oddziałach ratunkowych w Kielcach w Szpitalu Kieleckim i Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym.
„Należy pamiętać, że SOR służy pacjentom w stanie zagrożenia życia, z ciężkimi powikłaniami. Nie jest to miejsce, gdzie udajemy się z bólem głowy, katarem czy przeziębieniem. Od tego są przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oraz placówki dyżurujące w ramach nocnej i świątecznej opieki medycznej” – podkreśliła rzeczniczka.
Szpital MSWiA w Kielcach zapewnia opiekę na oddziałach: intensywnej terapii, wewnętrznym, chirurgicznym, ortopedycznym, chirurgii twarzowo-szczękowej. Dostępna jest pełna diagnostyka obrazowa i laboratoryjna. Nowy budynek szpitala został oddany do użytku na początku 2021 r. W czerwcu ub.r. w szpitalu uruchomiono nowy blok operacyjny. Zabiegi są prowadzone w czterech salach operacyjnych.
„Do godziny dwunastej przyjęliśmy ośmiu pacjentów na oddziały wewnętrzny i chirurgię. Nie mam wątpliwości, że w szpitalu funkcjonuje najnowocześniejszy oddział obrazowy, w którego skład wchodzą dwa tomografy. Co istotne, mamy teleradiologię, dlatego na opisy nie trzeba długo czekać, co ułatwia pracę i diagnozę lekarzom” – powiedział PAP Szymon Mazurkiewicz.
W lecznicy przygotowano 130 łóżek dla pacjentów w tym sześć intensywnej terapii. Na każdym oddziale szpitala są sale obserwacyjne dla pacjentów po zabiegach. W salach chorych są prysznice i toalety.
Budowa nowego szpitala przy ul. Wojska Polskiego rozpoczęła się pod koniec 2016 roku. Całkowity koszt budowy wyniósł ponad 110 mln zł. Inwestycja sfinansowało MSWiA.(PAP)
Autor: Wiktor Dziarmaga