
Blisko 400 umów o udzielenie wsparcia na łączną kwotę ponad 900 mln zł. O efektach, osiągniętych w ramach realizacji społecznej części programu regionalnego „Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027″ mówiono podczas konferencji w Targach Kielce. – Przed nami oczywiście kolejne konkursy – zapowiada Renata Janik, marszałek województwa świętokrzyskiego.
Konferencja pt. “Europejski Fundusz Społeczny Plus w programie Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027. Nasza odpowiedź na strategiczne wyzwania w regionie” była okazją, by ocenić zaangażowanie beneficjentów, osiągnięte cele i wykorzystanie dostępnych środków. Była to także możliwość dyskusji, jak najlepiej wykorzystać pieniądze zapisane w EFS+ w nadchodzących latach.
– Stworzyliśmy nowe miejsca w przedszkolach, ale również wspieraliśmy uczniów szkół podstawowych. Podnosiliśmy jakość edukacji uczniów szkół ponadpodstawowych, zawodowych, ogólnokształcących. Wspieraliśmy i nadal wspieramy środowisko seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami. Mowa także o kształceniu ustawicznym przez całe życie, a więc korzystaniu z Bazy Usług Rozwojowych – mówi marszałek Renata Janik.
Dodaje, że od kwietnia 2023 roku ogłoszono 59 naborów. – Podpisaliśmy 388 umów i na koniec lutego wydatkowaliśmy w sumie 70% całej dostępnej alokacji. Przed nami oczywiście jeszcze kolejne konkursy. Przez najbliższe sześć miesięcy odbędzie się ich siedem. Mam nadzieję, że kolejne samorządy, organizacje pozarządowe, będą korzystać z tych środków, aby wspierać mieszkańców w swoich małych, lokalnych środowiskach – przekazuje Renata Janik.
Województwo w gronie krajowych liderów
Jak zaznaczyła Katarzyna Kubicka, dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, jako województwo jesteśmy w gronie krajowych liderów pod względem wykorzystania środków z EFS+ w programie regionalnym.
– Aktualnie zajmujemy III miejsce w kraju pod względem kontraktacji, czyli wykorzystania aktualnie dostępnych w programie środków. Zajmujemy drugą w Polsce pozycję pod względem tempa wdrażania programu i jesteśmy liderem pod względem zatwierdzonych wniosków o płatność – przekazała podczas konferencji.
Anita Koniusz, członek zarządu województwa świętokrzyskiego, również wskazywała na zalety funduszy europejskich. – Świętokrzyskie zawodowe. Mamy ponad 300 uczniów i wprowadzamy praktyki płatne dla uczniów. Jest to teraz w trakcie podpisania umów. Zaczynamy w szkolnictwie coś nowego, coś innowacyjnego, gdzie młodzież idzie na praktyki do pracodawców i tam może osobiście ćwiczyć, w danym zawodzie się wykształcić – mówi.
Krzysztof Słoń, senator RP z ramienia PiS twierdzi, że województwo jeszcze kilkanaście lat temu było w ogonie Europy. – Było regionem zaniedbanym. Dzięki europejskim funduszom nasze województwo się zmienia. Nie wyobrażam sobie w jaki inny sposób mielibyśmy nadrobić zaległości, które wytwarzały się przez dziesięciolecia. Europejski Fundusz Społeczny jest dla mnie szczególnie istotny, bo wspiera dziedziny, którymi zajmuję się od lat. Pomaga osobom starszym, niepełnosprawnym, ale także dzieciom, młodzieży, pracownikom – twierdzi.
Uzupełnia, że cieszą go nowatorskie pomysły zarządu województwa, który przeforsował wiele cennych projektów. -Oni intensyfikują prace nad rozwojem naszego województwa, nad rozwojem potencjału ludzkiego. Zarząd działa również nad tym, żeby wyrównywać szanse edukacyjne i zdrowotne mieszkańców województwa świętokrzyskiego – podsumował.
W ciągu najbliższych lat z uruchomionych obecnie projektów Europejskiego Funduszu Społecznego+ skorzysta ponad 195 tys. osób. Dotychczas wsparcie objęło już blisko 51 tys. osób, w tym m.in.: 15,2 tys. uczniów ze świętokrzyskich szkół podstawowych i średnich skorzystało z dodatkowych zajęć, warsztatów i kursów; 2,3 tys. obywateli Ukrainy oraz innych państwa spoza UE otrzymało wsparcie w zaadaptowaniu się do pracy i życia w Polsce; 4 tys. osób, w tym dzieci, młodzież i rodzice z rodzin biologicznych oraz zastępczych otrzymało wsparcie specjalistów w rozwiązywaniu trudności wychowawczych; 7,1 tys. osób bezrobotnych otrzymało wsparcie w powrocie na rynek pracy; ponad 1,1 tys. osób otrzymało bezzwrotne dotacje na uruchomienie własnej firmy.
W trakcie konferencji omówione zostały także plany w zakresie nadchodzących naborów projektów. Tylko w ciągu najbliższego półrocza (tj. od kwietnia do października 2025 r.) zaplanowanych jest 10 konkursów, w których dostępne będzie dofinansowanie w łącznej kwocie ok. 126 mln zł. Tematyka projektów będzie dotyczyć m.in.: wspierania potencjału organizacji pozarządowych, (5,6 mln zł), rozwijania działalności Centrów Usług Społecznych (30 mln zł), rozwijania działalności CIS, KIS, ZAZ i WTZ (12 mln zł), wspierania rodzin i pieczy zastępczej oraz rozwijania działalności świetlic środowiskowych (10 mln zł), profilaktyki zdrowotnej dla pracowników firm i instytucji (10 mln zł), rozwijania przyjaznych usług opiekuńczych i medycznych dla osób niesamodzielnych i seniorów (30 mln zł), podnoszenia jakości edukacji zawodowej (12 mln zł).