Wojskowa mobilizacja rezerwistów rozpoczęła się w Kielcach. Wezwania o nadanie przydziału mobilizacyjnego trafiają do wybranych mieszkańców. Z naszych informacji wynika, że mobilizacja wojskowa może dotyczyć żołnierzy rezerwy z stolicy regionu oraz powiatu kieleckiego. W innych miastach, jeżeli ktoś otrzymał kartę z napisem „natychmiast” w jednostce musiał stawić się w jednostce w ciągu czterech godzin.
Do podobnych sytuacji dochodziło pod koniec ubiegłego roku w wielu regionach Polski. W listopadzie około 250 urzędników wrocławskiego urzędu miasta zostało wezwanych do roznoszenia wezwań wystawionych przez Wojskową Komendę Uzupełnień. Dwuosobowe zespoły musiały dostarczyć specjalne listy, które obligowały adresatów do stawienia się następnego dnia w 10. Wrocławskim Pułku Dowodzenia przy ulicy Trzmielowickiej. Wezwania miały trafić w ręce 1500 osób.
Z informacji zamieszczanych na stronach Sztabu Generalnego Wojska Polskiego wynika, że gotowość mobilizacyjna i bojową będzie jednym z priorytetów działań SGWP w 2020 roku. „Z dużą intensywnością wojsko będzie prowadziło kontrole gotowości mobilizacyjnej i wzywało żołnierzy rezerwy na ćwiczenia do jednostek wojskowych”.
Wojskowi nie ujawniają jednak ile osób zostanie wezwanych na ćwiczenia i gdzie precyzyjnie będą one prowadzone. Mobilizacja ma za zadanie sprawdzić m.in. jak szybko rezerwiści są w stanie pojawić się w jednostce na ćwiczenia w trybie natychmiastowego stawiennictwa. Jeżeli ktoś otrzyma kartę z napisem „natychmiast” w jednostce musi się stawić w ciągu czterech godzin. Oprócz gotowości jednostek wojskowych, działania kontrolne mają pozwolić na sprawdzenie procedur.
Z informacji Rp.pl wynika, że od tego roku tym roku częściej niż szkolenia jednodniowe będą organizowane szkolenia od 5 do 12 dni kalendarzowych.
215 tys. do kwalifikacji wojskowej
Tymczasem do 30 kwietnia w kraju przeprowadzona zostanie kwalifikacja wojskowa, która obejmie ok. 215 tysięcy osób. Obowiązkowi stawienia się w WKU podlegają następujące osoby:
- mężczyźni urodzeni w 2001 r.
- mężczyźni urodzeni w latach 1996 – 2000, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej
- kobiety urodzone w latach 1996 – 2001, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji
- osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej
W województwie świętokrzyskim mobilizacją ma być objętych około 7 tys. osób.