Wybraliśmy 10 najciekawszych projektów do Budżetu Obywatelskiego. Nasza subiektywna LISTA - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Wybraliśmy 10 najciekawszych projektów do Budżetu Obywatelskiego. Nasza subiektywna LISTA

Już w piątek (25 września) startuje KIELECKI BUDŻET OBYWATELSKI 2021! Łącznie na realizację wszystkich projektów przeznaczono w tym roku 7 milionów 750 tysięcy złotych. O te pieniądze walczy 129 zadań, w tym 18 inwestycyjnych dużych, 53 inwestycyjne małe oraz 58 nieinwestycyjnych.

Postanowiliśmy przedstawić pomysły, które naszym zdaniem są warte uwagi. Zachęcamy Was do zapoznania się z całą listą projektów na stronie Budżetu Obywatelskiego, w tym projektów nieinwestycyjnych. Znajdziecie tam ciekawe propozycje dla idei ożywienia centrum Kielc, ale także warsztaty, gry miejskie czy osiedlowe festyny. W naszym zestawieniu znajdziecie 10 projektów inwestycyjnych z różnych dziedzin życia.

1. KIELECKI CENTRAL PARK NA CZARNOWIE? „Skwer Jagiellonów”! Nowe miejsce spotkań oraz wypoczynku Kielczan przyjazny dla zwierząt.

KOSZT: 148 264 zł

OPIS POMYSŁODAWCÓW:

W ramach zadania przewiduje się utworzenie przyjaznego dla zwierząt skweru ogólnie dostępnego dla wszystkich mieszkańców. Do skweru będą prowadziły alejki biegnące do centralnego placu, przy którym przewidziano ławki parkowe, kosze na śmieci, stojaki rowerowe oraz urządzenia siłowe do ćwiczeń na świeżym powietrzu, a także huśtawka i piaskownica dla najmłodszych mieszkańców. W centralnym miejscu placu przewiduje się przeniesienie i posadowienie rzeźby plenerowej “Urodzaj” autorstwa Stefana Maja znajdującej się obecnie przy jednym z sąsiednich traktów. Bezpośrednio przy placu zostaną posadzone krzewy, a wzdłuż ul. Jagiellońskiej i Grunwaldzkiej wysokie drzewa parkowe (m .in. lipy, dęby lub klony) oraz w pobliżu bloku Szkolna 28 niskie drzewa ozdobne (np. wiśnia ozdobna gat. pikowana Kanzan róż,  i/lub drzewa ozdobne innego gatunku), dzięki czemu  stworzone zostanie zielone otoczenie, sprzyjające wypoczynkowi, refleksji oraz oddzielające je od miejskiego zgiełku głównych arterii, na czym na pewno skorzystają wszyscy  mieszkańcy.

Skwer Jagiellonów, pomimo oczywistych walorów estetycznych – dzięki zlokalizowaniu w bliskiej okolicy ruchliwego skrzyżowania ulic Jagiellońskiej i Grunwaldzkiej, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych, Klasztoru na Karczówce, Ogrodu Botanicznego oraz innych obiektów użyteczności publicznej, przy jednoczesnej relatywnej bliskości względem centrum miasta, ma szansę stać się wizytówką Kielc.

SZCZEGÓŁY:

https://bo.kielce.eu/bo-2020-2021-zobacz-szczegoly-projektu-glosowanie-1406008776-1406008963-e23e3be63caa96615222b31fc9ed1ce8.html

2. NAPIS „I (SERCE) KIELCE” W CENTRUM MIASTA 

Koszt: 100 000 zł

Opis pomysłodawców:

Każdy z Kielczan kocha swoje miasto. Nasza mała ojczyzna nie ma jednak w tym momencie swojego symbolicznego miejsca, przy którym można wyznać miłość miastu czy innym mieszkańcom lub mieszkankom. Takim miejscem może stać się duży, świetlny, dekoracyjny napis KIELCE, najlepiej całoroczny. Dla uzyskania najlepszego efektu pojedynczy znak powinien być wyższy od średniego wzrostu dorosłego mężczyzny. Dlaczego Kielce potrzebuje swojego napisu? W czym może miastu pomóc świetlny napis?

To element tożsamości miasta i jego mieszkańców. Fizyczny wyraz dumy z Kielc i osiągnięć miasta.

To element strategii marketingowej miasta. Taki napis, jak pokazują przykłady innych miast polskich i zagranicznych buduje pozytywny przekaz nie tylko skierowany do mieszkańców, ale też do turystów odwiedzających nasze miasto.

To element designu miasta. Napis nie ma prawa być brzydkim, pospolitym, kasetonowym, technicznym tworem, który zwraca uwagę tylko na początku. Powinien mieć zaprojektowaną formę i cieszyć oko estetyką, najwyższym kunsztem wykonania i klimatycznym oświetleniem. Mówimy bowiem o nowej wizytówce Kielc, która będzie atrakcyjna za dnia i w nocy.

To element przyjaznej przestrzeni i miejsce spotkań. Przy świetlnym napisie chętnie spotykać się będą Kielczanie i turyści.

To element miejskich eventów. Dni miasta, festiwale, sylwestry miejskie, święta. Okazji jest wiele, a napis Kielce może podążać za tymi eventami. Napis nie musi być na stałe przypisany do jednego tylko miejsca (placu lub skweru).

SZCZEGÓŁY:

https://bo.kielce.eu/bo-2020-2021-zobacz-szczegoly-projektu-glosowanie-1406008776-1406017555-1ddca6d2199664ff4ccce11b6d58e61b.html

3. SKATEPARK I PUMPTRACK (tor rowerowy, deskorolkowy, hulajnogowy i rolkowy) – Aktywna Strefa przy Kadzielni i w Parku Baranowskim

OPIS POMYSŁODAWCÓW:

Celem projektu jest rozbudowanie oraz stworzenie wielofunkcyjnego skateparku, mieszczącego się w Kielcach przy Kadzielni u zbiegu ulic Krakowskiej i Pakosz oraz toru rowerowego Pumptruck u zbiegu ulic Marmurowej i Okrężnej na terenie Parku Baranowskiego. Projekt skierowany jest do osób w wieku szkolnym, młodzieży oraz dorosłych. Ma pełnić rolę bezpiecznego miejsca wypoczynku i rekreacji dla miłośników jazdy na deskorolkach, rolkach, hulajnogach oraz rowerach BMX.

W naszym mieście jest bardzo duże zainteresowanie wymienionymi sportami i od lat rozwijają się grupy pasjonatów rolek, hulajnóg czy rowerów. Dlatego korzystanie z obecnego obiektu staje się wręcz niemożliwe i bardzo niebezpieczne! Brak skateparku z prawdziwego zdarzenia oraz toru rowerowego w Kielcach uniemożliwia spędzanie dzieciom i młodzieży wolnego czasu, rozwijaniu ich pasji w sposób kreatywny oraz bezpieczny. Realizacja tego projektu jest niezbędna ze względu na brak podobnych, nowoczesnych obiektów w najbliższej okolicy.

SKATEPARK W ramach projektu powstanie rozbudowany skatepark z betonu z uniwersalną strukturą – przystosowany dla rolek, hulajnóg i rowerów. W skateparku znajdą się m.in. bowl, Funboxy, banki i quartery, grindboxy i poręcze, kickery,boxy, bumps`y, spine rampy, walk boxy, cornery, a także rollin, flybox, spine, rurki kwadratowe, piramida czy różne boxy. W ramach Skateparku powstanie także pas z łatwiejszymi przeszkodami przystosowany dla potrzeb mniejszych dzieci i osób początkujących.

PIERWSZY PUMPTRACK w Kielcach zlokalizowany u zbiegu ul. Marmurowej i Okrężnej – dla mieszkańców w każdym wieku! Pumptrack to tor do jazdy na pojazdach kołowych takich jak rowery, deskorolki, hulajnogi, rolki itp. Jazda na pumptracku, nazywana “pompowaniem”, polega na pokonywaniu wzniesień przy wykorzystaniu siły mięśni i grawitacji.

SZCZEGÓŁY:

https://bo.kielce.eu/bo-2020-2021-zobacz-szczegoly-projektu-glosowanie-1406008776-1406029177-8cc6de5bcbc5597cfa224e9cc10fcd58.html

4. Mural upamiętniający obrońców Kielc 1939

Koszt:

Opis pomysłodawców:

Pomysł realizacji projektu wynika z potrzeby upamiętnienia wydarzenia nieznanego w świadomości mieszkańców miasta i konkretnych osób oraz społeczności lokalnej, która w obliczu zagrożenia zjednoczyła się dając dowód poświęcenia i szacunku dla wartości uniwersalnych. Mural będzie dostępny dla większości mieszkańców oraz przyjezdnych, ze względu na usytuowanie w jednym z najbardziej ruchliwych węzłów komunikacyjnych miasta.

Szczegóły:

https://bo.kielce.eu/bo-2020-2021-zobacz-szczegoly-projektu-glosowanie-1406008776-1406026641-002e300fcdf7b369b629e7d8827de8e7.html

 

5. PRZYWRACAMY KIELCOM HISTORYCZNY GMACH LEONARDA

Koszt: 33 000 zł

Opis pomysłodawców:

Celem projektu jest posadowienie na placu Moniuszki metalowego odlewu (o wymiarach 1m/1m) makiety Gmachu Leonarda (wyburzonego na początku lat 70 XX wieku) – obiektu dla historii Kielc niezwykle ważnego. Pierwotnie, w okresie od XVI do XVIII wieku, był to mały kościołek pw. Św. Leonarda ufundowany przez kieleckich mieszczan – prowadziła do niego z Rynku „droga do Leonarda” (dzisiejsza ulica św. Leonarda). W końcu wieku XVIII z inicjatywy biskupa Sołtyka dobudowano do niego obszerny szpital, który miały prowadzić siostry Miłosierdzia. W czasie Insurekcji Kościuszkowskiej zmarł w nim Bartosz Głowacki. Gdy po upaństwowieniu Kielc, rozbiorach i ostatecznie utworzeniu po Kongresie Wiedeńskim Królestwa Kongresowego Kielce awansowały na stolicę Województwa Krakowskiego, kościół i klasztor zostały przebudowane na siedzibę władz wojewódzkich.

Szczegóły:

https://bo.kielce.eu/bo-2020-2021-zobacz-szczegoly-projektu-glosowanie-1406008776-1406029644-2e33790eb6689cd48bc024c4e432631d.html

6. BUDOWA TĘŻNI SOLANKOWEJ cel prozdrowotny rehabilitacyjny leczniczy i poprawa jakości powietrza Kielc

KOSZT: 230 000 zł

OPIS POMYSŁODAWCÓW: 

Celem projektu jest budowa dużej tężni solankowej zadaszonej na działce miejskiej obok parku wypoczynkowego w osiedlu Ślichowice. Tężnia solankowa była by bardzo dobrym uzupełnieniem całego kompleksu sportowo-wypoczynkowego obok Rezerwatu Ślichowice zlokalizowana w pobliżu terenu rekreacyjnego wzbogaci jego ofertę i zwiększy atrakcyjność. Rola jaką pełni pozytywnie wpłynie na zdrowie mieszkańców i osoby tam przyjeżdżające. Właściwości zdrowotne tężni solankowej wynikają z jej budowy i konstrukcji, bowiem tężnia zbudowana jest z drewna iglastego, gałązek brzozowych lub tarniny i urządzeń do pompowania solanki. W otoczeniu tężni dzięki w/w konstrukcji wytwarza się aerozol bogaty w całą gamę mikro i makroelementów takich jak : jod, brom, wapń, magnez, potas, żelazo, sód.

SZCZEGÓŁY:

 

7. SMOGOWÓZ

KOSZT: 600 000 zł

OPIS POMYSŁODAWCÓW:

W Kielcach, podobnie jak w wielu miejscach kraju, występują często znaczne przekroczenia stężeń zanieczyszczeń w powietrzu, w szczególności pyłu zawieszonego, co ma szczególnie negatywne skutki dla zdrowia ludzi. W zakresie poprawy jakości powietrza w określonym w Planie gospodarki niskoemisyjnej dla Miasta Kielce zaproponowano działania ograniczające niską niekontrolowaną emisję pyłów, m.in. poprzez likwidacji palenisk węglowych. Zakup „smogowozu” pozwoli na identyfikację obszarów na terenie Miasta Kielce gdzie występują przekroczenia jakości poziomów dopuszczalnych stężeń w powietrzu jak i ustalenie konkretnych osób odpowiedzialnych za spalanie odpadów. Użycie „smogowozu” przełoży się na wprowadzenie programów naprawczych ochrony powietrza a co za tym idzie na poprawę warunków życia i zdrowia mieszkańców Kielc.

SZCZEGÓŁY:

https://bo.kielce.eu/bo-2020-2021-zobacz-szczegoly-projektu-glosowanie-1406008776-1406018647-9692b25e18b2809832a1574b5fbeec12.html

 

8. KSIĄŻKOMAT DLA KIELCZAN

KOSZT: 109 000 zł

OPIS POMYSŁODAWCÓW:

Celem projektu jest chęć zainstalowania w budynku Centrum Komunikacyjnego przy ul Czarnowskiej 12 w Kielcach ‘książkomatu wewnętrznego”. Urządzenie samoobsługowe pozwoli na odbiór zamówionych uprzednio w bibliotece egzemplarzy książek, nowości wydawniczych i czasopism bez konieczności tradycyjnej wizyty w placówce. Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach będzie instytucją, która sprawować będzie pieczę merytoryczną , zapewniając przy tym obsługę logistyczną w formie dostarczenia i zasilania zamawianych woluminów do automatu.

SZCZEGÓŁY:

https://bo.kielce.eu/bo-2020-2021-zobacz-szczegoly-projektu-glosowanie-1406008776-1406029253-f75889254b732cf704b37e9e0638ad2e.html

9. MIEJSKA PLAŻA NAD ZALEWEM – leżaki – relaks nad wodą

KOSZT: 40 000 zł

OPIS POMYSŁODAWCÓW:

Miejska plaża nad Zalewem – relaks nad wodą. Ustawienie leżaków miejskich nad wschodnim brzegiem Zalewu w pobliżu molo. Uzasadnienie: realizacja projektu ma uatrakcyjnić teren parku nad Zalewem, stworzyć miejsce relaksu nawiązując do istniejącej kiedyś w tym miejscu plaży.

SZCZEGÓŁY:

https://bo.kielce.eu/bo-2020-2021-zobacz-szczegoly-projektu-glosowanie-1406008776-1406027988-45c73802e0eeb98994a1afa874a0a4e9.html

 

10. Siądź i posłuchaj. Dizajnerskie ławki kompozytorów przy ulicach kompozytorów

Koszt: 150 000 zł

Skrócony opis pomysłodawców: 

Celem projektu jest wzbogacenie przestrzeni publicznej o wysokiej klasy, zaprojektowane indywidualnie przez Instytut Dizajnu i wykonane z wytrzymałych materiałów meble miejskie – grające ławki. Każda z ławek stanie na zieleńcu ulicy (placu) noszącej imię danego kompozytora. Ławki będą miały opływowy kształt, kojarzący się z płynącą muzyką oraz zostanie w nie wbudowana profesjonalna instalacja dźwiękowa, dzięki której odtwarzane będą kompozycje danego kompozytora.

Szczegóły projektu:

https://bo.kielce.eu/bo-2020-2021-zobacz-szczegoly-projektu-glosowanie-1406008776-1406029647-ac2203b9590aea229707326985adb5cd.html