Wystawa „Starte z powierzchni ziemi” w drugą rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Wystawa „Starte z powierzchni ziemi” w drugą rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę

Przeczytaj także

W Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim otwarto w piątek wystawę „Starte z powierzchni Ziemi”. Ekspozycja –przygotowana na w drugą rocznicę wybuchu wojny na Ukrainie – przedstawia ukraińskie miasta i wsie doszczętnie zniszczone w wyniku działań wojennych.

Na wystawie w Galerii Sztuki „Okrąglak” Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego można zobaczyć 20 fotografii ukazujących ukraińskie miasta-widma. To miejscowości do niedawna tętniące życiem, dziś doszczętnie zniszczone w wyniku działań wojennych. Zdjęcia wykonano na terenie obwodów ługańskiego, donieckiego, slobożańskiego i w południowej Ukrainie. Wśród zniszczonych niekiedy w stu procentach miastach i wsiach są m.in. Popasna, Maryinka, Soledar i Bakhmut. Materiały dostarczyli fotografowie wojskowi i korespondenci ukraińskich mediów.

– Widzimy, jak wyglądały ukraińskie miasta i wsie przed wojną, a jak wyglądają teraz. Niektórych z nich już nie ma. Zostały starte z powierzchni ziemi. Na zdjęciach można też zobaczyć heroizm i dramat ludzi, którzy w wyniku wojny stracili dorobek całego życia. Takiej Ukrainy, jaką pamiętamy sprzed 5 czy 10 lat już nie ma – powiedziała pomysłodawczyni wystawy, kijowska dziennikarka i wolontariuszka Stowarzyszenia Integracji Europa-Wschód Ludmiła Jurczenko, która dziękowała władzom i mieszkańcom Polski za pomoc udzielaną jej krajowi.

– Jesteśmy za to wam niezmiernie wdzięczni. To dodaje nam otuchy i wiary w to, że zwyciężymy. Zwyciężymy, bo nie mamy innego wyjścia. Walczymy o przyszłość naszego kraju i naszych dzieci – podkreśliła wzruszona Jurczenko.

Wojewoda świętokrzyski Józef Bryk podkreślił podczas wernisażu wystawy, że region pomagał dotkniętym wojną mieszkańcom Ukrainy i będzie nadal to robił.

– W szczytowym momencie mieliśmy na terenie województwa około 4 tys. uchodźców z Ukrainy, w tej chwili jest ich ponad 300. W sumie na terenie regionu przebywa około 8 tys. obywateli Ukrainy, już mieszkańców naszego województwa. Nadal mogą oni liczyć na naszą pomoc – zapewnił.

Robert Sabat, dyr. Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego ŚUW, przypomniał, że region świętokrzyski jako jedyne województwo w kraju przyjęło z Ukrainy dzieci chore onkologicznie.

– Dzieci pochodziły z całej Ukrainy. Przyjeżdżały do Kielc specjalnym pociągiem-szpitalem. Trafiały do ośrodka w Bocheńcu, gdzie przybywały kilka dni i były badane przez polskich lekarzy. Później były przewożone do innych klinik w Polsce, a niektóre za granicę. Ale to tylko jedna z licznych płaszczyzn naszej pomocy. Te wszystkie działania nie byłyby możliwe, gdyby nie zaangażowanie służb wojewody, policji, wojska, straży pożarnej i zwykłych mieszkańców regionu – podkreślił Sabat.

Organizatorami wystawy „Starte z powierzchni ziemi” są Świętokrzyski Urząd Wojewódzki i Stowarzyszenia Integracji Europa-Wschód.

Autor: Janusz Majewski

fot. Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach

Przeczytaj także