XXIV Dożynki Wojewódzkie już w niedzielę - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

XXIV Dożynki Wojewódzkie już w niedzielę

Przeczytaj także

Zaledwie kilka dni dzieli nas od XXIV Dożynek Wojewódzkich, które odbędą się 8 września w Parku Etnograficznym w Tokarni. Na miejscu pojawi się ponad 200 wystawców, a organizatorzy liczą na to, że ta edycja przebije zeszłoroczną, która zgromadziła aż 10 tysięcy odwiedzających. 

W poniedziałek o nadchodzącym wydarzeniu w Dworku Laszczyków w Kielcach więcej powiedzieli Grzegorz Socha, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Bogumiła Wychowaniec, starościna dożynkowa, Andrzej Lasak, starosta dożynkowy, Tomasz Pleban, starosta sielecki, Robert Jaworski, burmistrz Miasta i Gminy Chęciny, Mirosław Fucia, prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej w Kielcach, Katarzyna Korus, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej oraz Małgorzata Krzywda, kierownik Parku Etnograficznego w Tokarni.

– Dożynki to czas podziękowań Bogu za plony, ale też rolnikom za ich pracę, za trud wkładany w uprawę roli. Rolnicy to jedyna grupa zawodowa, która mimo pięknej pogody, latem nie ma urlopu. Za ten trud ich pracy, za to, że pomimo anomalii pogodowych, zebrali plony, chcemy wszystkim rolnikom bardzo serdecznie podziękować – powiedział  podczas konferencji prasowej w Muzeum Wsi Kieleckiej wicemarszałek Grzegorz Socha. – I życzyć, żeby pogoda zawsze rolnikom sprzyjała, by mogli zbierać bogate plony i uzyskiwać za nie godne wynagrodzenie. Życzę rolnikom dużo cennego zdrowia, wytrwałości i szacunku społeczeństwa, za ciężką i niezmiernie potrzebną pracę na roli.  Zapraszamy wszystkich rolników, wszystkich mieszkańców województwa i gości spoza regionu na XXIV Dożynki Wojewódzkie.

XXIV Dożynki Wojewódzkie odbędą się w niedzielę, 8 września w Parku Etnograficznym w Tokarni. W programie zaplanowano wiele atrakcji, m.in. koncerty muzyki ludowej i konkursy z nagrodami.

Program uroczystości:
– godz. 10:45 – uformowanie i przemarsz korowodu dożynkowego;
– godz. 11:00 – uroczysta msza święta dożynkowa;
– godz. 11:50 – poświęcenie wieńców dożynkowych;
– godz. 12:30 – obrzęd dożynkowy na scenie w oprawie Orkiestry Dętej z Daleszyc;
– godz. 14:35 – rozstrzygnięcie konkursu na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy;
– godz. 15:25–18:00 – koncerty muzyki ludowej


STAROSTOWIE DOŻYNKOWI:
Bogumiła Wychowaniec wraz z mężem Sławomirem mieszkają i gospodarują w Hucisku, w gminie Strawczyn. Starościna będzie więc na wojewódzkim Święcie Plonów reprezentowała powiat kielecki. Państwo Wychowaniec zajmują się głównie hodowlą trzody chlewnej. Obecnie posiadają 105 sztuk warchlaków i tuczników oraz 15 macior, a do tego małe stado bydła. Oprócz hodowli są też uprawy. Na łącznie 48 hektarach rosną głównie zboża, ale też rośliny strączkowe: groch i tubin. Kiedy zaczynali wspólne gospodarowanie w 1995 roku, areał byt znacznie mniejszy, bo tylko 3,6 ha. Gospodarstwo jest mocno mechanizowane, na podwórku zaparkowane są nowoczesne maszyny i ciągniki. Państwo Wychowaniec wychowali 4 córki, wszystkie są już samodzielne i wyprowadziły w z Huciska. Kiedy są potrzebne wracają jednak, żeby pomóc rodzicom, jak w latach kiedy mieszkały w rodzinnym domu.

Andrzej Lasak, rolnik z miejscowości Szczerbaków w gminie Wiślica w powiecie buskim posiada wykształcenie wyższe rolnicze. Ukończył Technikum Rolnicze w Chrobrzu a następnie studiował na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie oraz w Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach. Obecnie pełni funkcję Członka Zarządu Powiatu Buskiego, nadzorując jednocześnie Wydział Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym w Busku-Zdroju.

Gospodarstwo, które prowadzi przejął od rodziców w wieku 19 lat. Systematycznie je rozwijał i modernizował, wielokrotnie korzystając z różnych form wsparcia dostępnych w ramach programów pomocowych realizowanych m.in. przez ARiMR. Aktualnie Pan Andrzej, wraz z synami i żoną Jolantą prowadzą rodzinne, 45-hektarowe gospodarstwo rolne specjalizujące sie w hodowli trzody chlewnej oraz w produkcji roślinnej. Uprawiają zboża, rzepak, kukurydze na pasze i czosnek. Gospodarstwo państwa Lasaków sprzedaje rocznie około 2 tysięcy sztuk tuczników produkowanych w cyklu otwartym.

W gospodarstwie znajduje się ponadto nowoczesny, wydajny sprzęt rolniczy, m.in. ciągniki, kombajn zbożowy, przyczepy, opryskiwacz, agregaty uprawowo-siewne oraz inne maszyny niezbędne do systematycznej pracy w gospodarstwie.

Gospodarstwo Państwa Lasaków wielokrotnie zdobywało nagrody i wyróżnienia w różnego rodzaju konkursach, m.in. w 2019 roku w etapie wojewódzkim konkursu „Piękna i bezpieczna zagroda – przyjazna środowisku”.

Bogumiła Wychowaniec i Andrzej Lasak są dumni z faktu bycia Starostami Dożynkowymi:

– To dla nas wielki zaszczyt, że będziemy w Tokarni reprezentować wszystkich rolników z województwa świętokrzyskiego. To trudny zawód, z nienormowanym czasem pracy  i tylko prawdziwi pasjonaci mogą zajmować się uprawą roli – podkreślili podczas konferencji prasowej.

fot. Amelia Sumara

Przeczytaj także