Przeczytaj także
Mieszkańcy ulicy Klonowej muszą zmagać się z wieloma trudnościami. Przez coraz większą ilość inwestycji mieszkaniowych narastają problemy komunikacyjne, kłopoty z odprowadzaniem deszczówki oraz brakuje miejsc rekreacyjnych.
Według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, przy ulicy Klonowej dopuszcza się zabudowę mieszkaniową i usługową, a także rekreacyjno – sportową. Mieszkańcy podkreślają jednak, że nikt nie realizuje tej ostatniej funkcji.
– Miał być teren sportu i rekreacji. A zamiast tego budują mnóstwo bloków, co jest wręcz niespotykane w Kielcach. I to jeszcze ściana w ścianę. Niektórzy mówią, że „Państwa blok przecież też powstał”. Brakuje tu jednak konkretnego planu na przyszłość. Trzeba zrobić drogę, jakąś infrastrukturę – mówi Michał Grad, mieszkaniec jednego z bloków przy ulicy Klonowej.
Wspomina jednocześnie o problemach komunikacyjnych. Duża liczba lokatorów nie ma przełożenia na ilość miejsc parkingowych. Problem stanowią też deweloperzy, którzy potrafią nie wywiązywać się ze swoich obowiązków. MZD potwierdza, że w konkretnych sytuacjach to właśnie oni odpowiadają za przebudowę drogi.
– Jeśli mówimy o drodze, która służy do obsługi nieruchomości i nie jest powiązana z miastem, to wtedy odpowiedzialność spada na dewelopera. Inaczej sytuacja wygląda w momencie, gdy deweloper ma z nami podpisaną umowę w trybie artykułu 16 ustawy o drogach publicznych. Wtedy infrastrukturę, którą on buduje, musi nam później przekazać w zarząd. Tutaj oczywiście jest nadzór Miejskiego Zarządu Dróg. Wszystko zależy od tego, czy ten artykuł został uruchomiony, czy też nie – twierdzi Jarosław Skrzydło, rzecznik MZD.
Dodaje, że w kolejnych latach ruszy przebudowa ulicy Klonowej. Mieszkańcy mogą więc liczyć na szereg udogodnień.
– Pomiędzy skrzyżowaniem z ulicą Orkana, a dyskontem Trójka powstanie droga dwujezdniowa. To znaczy, że występujące na pewnym fragmencie ulicy Klonowej dwie jezdnie zostaną przedłużone o około 120 metrów w kierunku południowym, mniej więcej do wysokości wspomnianego marketu. Tutaj zaplanowano także budowę ronda. Podobnie jak u zbiegu Klonowej i Orkana. Natomiast na odcinku od ronda, które ma się znaleźć przy dyskoncie, do skrzyżowania z ulicą Turystyczną droga będzie miała charakter jednojezdniowy – mówi Jarosław Skrzydło.
W planach są również parkingi, a także nowe ścieżki rowerowe. Szacunkowy koszt całej inwestycji to 12 milionów złotych. Jej realizacja rozpocznie się prawdopodobnie w 2023 roku.
Co zaś z łącznikiem pomiędzy ulicami Klonową, Orkana i Witosa? Rzecznik przyznaje, że kilka lat temu w MZD była opracowana wstępna koncepcja przebiegu omawianej drogi. Od tamtego czasu nie poczyniono jednak żadnych kroków, które zbliżałyby do rozpoczęcia tej inwestycji.
Problemy komunikacyjne to jednak nie ostatnie zmartwienie mieszkańców. Michał Grad zaznacza, że bloki mają kłopoty z odprowadzaniem deszczówki.
– Jest blok Klonowa 81. Rury są poprowadzone do lasu, gdzie wykopany jest dół. Tam odprowadzana jest deszczówka. To taki długi rów rozsączania tej wody. Takie rzeczy to może na wsi gdzieś się stosuje, ale nie w miastach. Kanalizacja deszczowa na ulicy Klonowej nie jest w stanie tego przyjąć. Jeszcze na początku interweniowaliśmy do Straży Miejskiej, ponieważ dół nie był w żaden sposób zabezpieczony. W tej chwili postawiono tam siatki, aby ograniczyć dostęp – twierdzi Michał Grad.