Możliwe, że jeszcze w kwietniu fani ekstremalnych sportów będą mogli skorzystać z rozbudowanego skateparku przy Kadzielni. Inwestycja pozwoliła nie tylko zmodernizować istniejące już elementy, ale także stworzyć szereg nowych. Takich jak na przykład funbox z poręczą, spin z wallem lub rollin. Koszt robót to blisko 3 miliony złotych, zaś prace zakończyły się pod koniec marca.
Przypomnijmy, że w sierpniu 2021 roku podpisano umowę z wykonawcą robót, czyli firmą TECHRAMPS z Krakowa, która od lat zajmuje się budową i projektowaniem profesjonalnych skateparków. Inwestycja miała zakończyć się jeszcze w grudniu zeszłego roku, ale miasto zgodziło się na przedłużenie umowy do 30 marca. To dlatego, że na placu znaleziono wcześniej niezinwentaryzowane obiekty.
– Faktycznie 30 marca zakończyły się prace budowlane. Wykonawca uprzątnął teren i w tym momencie jesteśmy na etapie zapoznawania się z całą dokumentacją tego obiektu. Sprawdzamy, czy realizacja jest zgodna z projektem, czy są wszystkie wymagane certyfikaty i czy generalnie wszystkie prace zostały zrealizowane zgodnie z założeniami. Po tej procedurze odbioru niezwłocznie wystąpimy o pozwolenie na użytkowanie tego obiektu – mówi Marcin Januchta, rzecznik prasowy prezydenta Kielc.
Udzielono też informacji, kiedy z obiektu będą mogli skorzystać zainteresowani. Według przedstawionych planów, powinno to nastąpić jeszcze w tym miesiącu. Konkretny termin nie jest jednak znany.
– Zależy nam, tak samo jak wszystkim osobom, które chcą z tej infrastruktury skorzystać, aby jak najszybciej ją oddać do użytku. Staramy się, aby to nastąpiło jeszcze w kwietniu, może zaraz po świętach, może pod koniec tego miesiąca. Ale na pewno najszybciej jak to będzie możliwe – podkreśla Marcin Januchta.
Rozbudowa istniejącego skateparku przy Kadzielni objęła między innymi wyprofilowane przeszkody z płyty żelbetowej, które są przystosowane do jazdy na łyżworolkach, deskorolkach, hulajnogach i rowerach. Inwestycja jest również zaprojektowana na zasadzie naczyń połączonych, aby umożliwić płynne, dynamiczne przejazdy.
Modernizacji doczekały się również już istniejące elementy, a całość uzupełnił Skatepark Kids, czyli miejsce przystosowane dla potrzeb dzieci. Zadbano też o szereg nowych elementów, jak na przykład funbox z poręczą, wallride, bowl otwarty, spin z wallem, jumpbox, czy też quarter pipe. Trzeba także wspomnieć o oświetleniu terenu i montażu stacji naprawczej do rowerów, ławkach, koszach na śmieci, stojakach na rowery, czy też tablicach z regulaminem.
Koszt robót to prawie 3 miliony złotych. Rozbudowa związana jest z inwestycją o nazwie „Skatepark i Pumptrack (tor rowerowy, deskorolkowy, hulajnogowy i rolkowy) – Aktywna Strefa przy Kadzielni i w Parku Baranowskim”. To jeden ze zwycięskich projektów z Budżetu Obywatelskiego na który głosowano w 2020 roku.