Zakończyła się rekrutacja podstawowa na Politechnice. Informatyka najpopularniejsza - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Zakończyła się rekrutacja podstawowa na Politechnice. Informatyka najpopularniejsza

Przeczytaj także

Zakończyła się rekrutacja podstawowa na Politechnice Świętokrzyskiej. Największym zainteresowaniem cieszyła się Informatyka, dużo osób zapisało się także na Budownictwo, Automatykę i Robotykę oraz Architekturę. Kandydaci mogli wybierać spośród 24 kierunków studiów.

Jak poinformował prorektor ds. studenckich prof. Artur Maciąg, w systemie zarejestrowało się 1942 chętnych na studia stacjonarne i 550 na studia zaoczne. –  To poziom podobny do ubiegłego roku, choć na niektórych kierunkach zanotowaliśmy więcej kandydatów – przyznał profesor.

Największą popularnością po raz kolejny cieszyła się Informatyka (307 kandydatów). Dobrym wynikiem może się pochwalić też Budownictwo (175), a także Automatyka i Robotyka (163) oraz Architektura (126). Ponadto uczelnia odnotowała duży wzrost w przypadku Zarządzania Biznesowego i Inżynierii Biomedycznej. Politechnika pochwaliła się także rekordowym wzrostem studentów zagranicznych. W tym roku studiowaniem w Kielcach zainteresowanych jest 723 kandydatów. Najwięcej z krajów Afryki, ale też Ukrainy.

– To co może przyciągać przyszłych studentów to na pewno stypendia. Na sześciu kierunkach, które proponuje uczelnia, można starać się o 1500 złotych finansowego wsparcia. W tym roku Urząd Marszałkowski zobowiązał się do przeznaczenia stu takich stypendiów. Stąd dużo większe zainteresowanie studiowaniem między innymi budownictwa, inżynierii środowiska czy np. inżynierii danych – mówi prof. Maciąg.

Jak z kolei informuje Urząd Miasta, studenci mogą liczyć także na stypendium przyznawane w ramach Międzynarodowego Programu Stypendialnego Miasta Kielce.- Otrzymuje je student pierwszego roku uczelni wyższej z siedzibą w Kielcach, który uzyskał z egzaminu maturalnego wynik przynajmniej 75% liczony jako średnia z 2 wybranych przedmiotów zdawanych na poziomie rozszerzonym. Wsparcie wynosi 500 zł miesięcznie – wskazują urzędnicy.

Politechnika oferuje także stypendium rektora, a także socjalne, które – jak przekazał w rozmowie z redakcją prof. Artur Maciąg – są jednymi z najwyższych w całej Polsce. Uzupełniał przy tym, że ministerstwo podniosło próg dochodowy i dlatego tutaj w nowym roku akademickim pomoc powinna otrzymać większa ilość uczniów niż wcześniej.

Rekrutacja uzupełniająca na uczelni potrwa do 23 lipca na wszystkie kierunki za wyjątkiem Architektury, ta będzie prowadzona dopiero we wrześniu. Od 1 sierpnia rozpocznie się rekrutacja dodatkowa, w której dokumenty będą mogli złożyć również uczniowie, którzy poprawiali maturę. Łącznie uczelnia przygotowała w tym roku ponad 2700 miejsc na studia stacjonarne.

Przeczytaj także