Zapisz się na Politechnikę Świętokrzyską! Trwa rekrutacja na studia - wKielcach.info - najważniejsze wiadomości z Kielc

Zapisz się na Politechnikę Świętokrzyską! Trwa rekrutacja na studia

Przeczytaj także

Informatyka, Budownictwo, Automatyka i Robotyka oraz ponad 20 innych kierunków. Politechnika Świętokrzyska przygotowała łącznie 1900 miejsc dla chcących się zapisać na studia I stopnia. Rekrutacja trwa, a w większości przypadków rejestracja będzie możliwa do 15 lipca. Po tym terminie zostanie uruchomiona rekrutacja dodatkowa na kierunki, na których nie zostanie wyczerpany limit miejsc. Jest przy tym wsparcie, w postaci m.in. projektu współfinansowanego z Funduszy Europejskich. 

Jedną z nowszych propozycji jest Zarządzanie Biznesowe. Jak wskazuje PŚk, kierunek przygotuje studentów do pracy na stanowiskach specjalistycznych i wspomagających w systemie zarządzania, menadżerskich średniego szczebla, doradców, konsultantów w organizacjach o charakterze gospodarczym, a także do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

– Do tej pory na wydziale Mechatroniki i Budowy Maszyn mieliśmy Inżynierię Środków Transportu. Natomiast teraz będzie to trochę odświeżone, odnowione. Na pierwszym stopniu będzie Transport, a na drugim Transport i Logistyka. Uruchomiliśmy też dwa lata temu, wspólnie z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego, Inżynierię Biomedyczną – mówi profesor Artur Maciąg, prorektor ds. studenckich i dydaktyki.

Ostatni z wymienionych kierunków łączy w sobie wiedzę medyczną, za której przekazanie odpowiada UJK, a także wiedzę z zakresu inżynierii, co leży w zakresie Politechniki. PŚk oferuje też Informatykę. Przypomnijmy, że w 2023 roku w pierwszym etapie naboru chciało ją studiować aż 500 osób na przygotowanych wtedy 250 miejsc.

Oprócz tego oferta obejmuje Budownictwo, Automatykę i Elektrotechnikę Przemysłową, Architekturę, Logistykę, Elektromobilność, czy też Wzornictwo Przemysłowe oraz Informatykę Przemysłową. Nie brakuje Automatyki i Robotyki, skupiającej się m.in. na budowie i programowaniu robotów. Łącznie to ponad 20 kierunków na które trwa rekrutacja.

Rejestracja internetowa, obejmująca wszystkie kierunki za wyjątkiem Architektury, trwa do 15 lipca. W przypadku Architektury jest to 7 lipca. Rekrutacja uzupełniająca (dotycząca kierunków na których nie został wyczerpany limit przyjęć, za wyjątkiem Architektury – od 17 do 23 lipca). Szczegóły dostępne są W TYM MIEJSCU.

Przewidziano atrakcyjne stypendia

100 absolwentów szkół średnich, którzy wybiorą jeden z sześciu wytypowanych kierunków, będzie mogło przez 9 miesięcy otrzymywać stypendium w wysokości 1500 zł. Jest to możliwe dzięki wsparciu Zarządu Województwa Świętokrzyskiego. Zasady przystąpienia do programu znajdują się TUTAJ.

– Jest również cały system stypendialny, przynależny do każdej uczelni. Powiem z całą odpowiedzialnością, że stypendia w Politechnice Świętokrzyskiej są jednymi z najwyższych w Polsce. Są dwa rodzaje. Rektora, przydzielane za średnią ocen i pobierane od drugiego roku, chyba że ktoś jest finalistą olimpiady przedmiotowej. Są również te socjalne – twierdzi prorektor.

Uzupełnia, że ministerstwo podniosło próg dochodowy i dlatego w nowym roku akademickim pomoc powinna otrzymać większa ilość uczniów niż wcześniej. Wspomina również o akademiku, którego miesięczny koszt to 500 zł od osoby.

– Moim priorytetem jest to, żeby 100% naszych studentów miało miejsce w akademiku. Nawet jeśli ktoś mieszka 10 km pod Kielcami, to tutaj nie ma żadnego problemu. Posiadamy bardzo nowoczesną bazę. Wyremontowaną, z aneksami kuchennymi, z łazienkami. Patrząc na dane z innych ośrodków, czasami jest to 10 – 15% studentów, u nas to 100% – mówi profesor Artur Maciąg.

Interesujące propozycje także na studia II stopnia

Choć rekrutacja lipcowa dotyczy przede wszystkim studiów I stopnia, to jednak uczelnia przewiduje też zapisy na II stopień. – W większości przypadków, oprócz Ekonomii, rusza ona w marcu. Na pierwszy stopień przewidujemy 1900 miejsc, na drugi 800, czyli łącznie 2700 i 25 kierunków – tłumaczy profesor.

Tutaj nowością jest Zarządzanie dla Inżynierów. – To kierunek specyficzny, adresowany do osób, które już ukończyły studia stopnia pierwszego. System boloński na to pozwala, bo można skończyć studia na kierunku inżynierskim, a studia stopnia drugiego zacząć na kierunku bardziej biznesowym i ekonomicznym – podsumowuje.

Fundusze Europejskie w służbie studentom

Politechnika Świętokrzyska rozpoczęła realizację projektu „Dostosowanie kształcenia w Politechnice Świętokrzyskiej dla potrzeb współczesnej gospodarki” w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. Jest on skierowany do studentów i studentek I i II stopnia, którzy rozpoczną naukę w roku akademickim 2024/2025 na kierunkach: Inżynieria Środowiska, Odnawialne Źródła Energii, Geodezja i Kartografia, Inżynieria Danych, Elektrotechnika, Automatyka i Robotyka, Mechanika i Budowa Maszyn, Transport (I stopnia), Transport i Logistyka (II stopnia). 

Program obejmuje:

– modyfikację programów studiów we współpracy z pracodawcami w celu lepszego przygotowania absolwentów i absolwentek do wejścia na rynek pracy związany z zieloną i cyfrową transformacją,

– powstanie nowych laboratoriów komputerowych

– bezpośrednie wsparcie dla studentów i studentek w postaci: materiałów dydaktycznych, dodatkowych zajęć, szkoleń branżowych, wizyt u pracodawców, płatnych staż (IŚ, OZE, GiK, AiR),

– wsparcie dla kadry akademickiej prowadzącej zajęcia na tych kierunkach.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie Politechnika Świętokrzyska.

Aktualnie trwają prace nad modyfikacją programów studiów na Wydział Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki, Wydział Mechatroniki i Budowy Maszyn, Wydział Zarządzania i Modelowania Komputerowego oraz na Wydział Inżynierii Środowiska, Geodezji i Energetyki Odnawialnej Politechniki Świętokrzyskiej.

Przeczytaj także