
Przeczytaj także
Zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa w związku z nierozstrzygnięciem konkursu na dyrektora kieleckiego Teatru im. Stefana Żeromskiego złożył we wtorek poseł Polski 2050 Rafał Kasprzyk. „Nie obawiam się, aby doszło do jakichkolwiek nieprawidłowości” – powiedziała PAP wicemarszałek Anita Koniusz.
Konkurs na dyrektora kieleckiego teatru zarząd województwa świętokrzyskiego ogłosił w lutym tego roku. 17 kwietnia komisja konkursowa wskazała Jacka Jabrzyka jako najlepszego kandydata na stanowisko dyrektora. 30 kwietnia zarząd województwa podjął uchwałę o ponownym ogłoszeniu konkursu „z uwagi na nieprawidłowości w przebiegu procedury konkursowej”.
Kasprzyk podczas wtorkowej konferencji prasowej podkreślił, że zawiadomienie do prokuratury zdecydował się złożyć po poniedziałkowej konferencji prasowej zarządu województwa. Dodał, że prokuratura powinna prześledzić cały przebieg konkursu, zbadać czy były nieprawidłowości i „jakiekolwiek naciski, wpływy z jednej lub z drugiej strony”.
„Pracując 30 lat w sektorze prywatnym, w tym w tej części związanej z przetargami publicznymi, widziałem dużo rzeczy. W jaki sposób na te przetargi można wpływać, w jaki sposób można poddawać naciskom. Po wczorajszej konferencji prasowej, gdzie pani wicemarszałek Koniusz przedstawiała fakty, moje wątpliwości tylko rosły” – podkreślił poseł Polski 2050.
Koniusz zaznaczyła, że do nierozstrzygnięcia konkursu przyczyniły się m.in. dwa oficjalne protesty uczestników konkursu: Przemysława Tejkowskiego i Adama Sroki. Zastrzeżenia dotyczyły rzekomego naruszenia praw autorskich w artykule prasowym omawiającym programy konkursowe. Zespół teatru uznał te zarzuty za bezzasadne, wskazując, że programy nie zostały w tekście upublicznione w całości, a jedynie zreferowane publicystycznie.
Wicemarszałek Koniusz, jednocześnie przewodnicząca komisji konkursowej, oceniła we wtorkowej rozmowie z PAP, że postępowanie ws. powołania dyrektora jest prowadzone zgodnie z procedurami. Dodała, że decyzje zarządu były konsultowane z radcami prawnymi, dlatego nie obawia się, aby doszło do jakichkolwiek nieprawidłowości. „Podchodzę do tego zawiadomienia ze spokojem” – zaznaczyła.
Aktorzy kieleckiego teatru w specjalnym oświadczeniu podkreślili, że „Jacek Jabrzyk wygrał, ponieważ przedstawiona przez niego koncepcja prowadzenia naszego teatru jest przygotowana rzetelnie”.
„Z pełną znajomością kieleckiej sceny dramatycznej, jej możliwości i wyzwań, jakie przed nią stoją. Gwarantuje nam rozwój i okazję pracy z twórcami i twórczyniami zapewniającymi wysoki poziom artystyczny produkcji teatralnych” – zaznaczyli.
Głos w całej sprawie zabrało też Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które jest organem współprowadzącym teatr. Resort w odpowiedzi na pytania PAP przekazał, że w jego ocenie „konkurs został przeprowadzony poprawnie, a jego wynik jest wiążący”. Minister kultury Hanna Wróblewska zwróciła się do wojewody świętokrzyskiego Józefa Bryka z prośbą o skontrolowanie legalności uchwały zarządu województwa świętokrzyskiego z 30 kwietnia w sprawie ogłoszenia nowego konkursu na stanowisko dyrektora Teatru Żeromskiego.
Jednocześnie Wróblewska poprosiła marszałek województwa Renatę Janik o przedstawienie podstawy prawnej ponownego ogłoszenia konkursu, kopii protokołów posiedzeń komisji konkursowej, pism kandydatów zgłaszających uwagi oraz analizy prawnej będącej podstawą tej decyzji.
W ubiegłym tygodniu stanowisko w sprawie konkursu zajęły także ogólnopolskie organizacje reprezentujące środowisko teatralne, które w liście do marszałek Janik podkreśliły, że nie istnieją żadne przesłanki prawne do unieważnienia postępowania. Zaznaczyły, że Jabrzyk jako jedyny przedstawił spójną i realistyczną koncepcję działania teatru oraz cieszy się poparciem zespołu.
Konkurs na dyrektora Teatru im. Stefana Żeromskiego ogłoszono w lutym 2025 roku. Spośród pięciorga kandydatów do drugiego etapu przystąpili Jacek Jabrzyk, Leszek Zduń i Adam Sroka. W głosowaniu komisji Jabrzyk otrzymał 5 głosów, Zduń – 4, Sroka – 0. Komisja liczyła dziewięciu członków, w tym przedstawicieli MKiDN, samorządu, związków zawodowych i organizacji twórczych.
W opublikowanym na portalu e-teatr.pl oświadczeniu Zduń poinformował: „W związku z pojawiającymi się głosami dotyczącymi mojego udziału w konkursie, pragnę jednoznacznie wyjaśnić, że w przypadku uruchomienia nowego konkursu nie będę się ubiegał o stanowisko dyrektora Teatru”.
Obecny dyrektor teatru, Michał Kotański, kieruje instytucją do końca sezonu artystycznego 2024/2025. Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, który przeszedł niedawno gruntowną modernizację, jest współprowadzony przez Ministerstwo Kultury i samorząd województwa świętokrzyskiego. (PAP)
maj/ wdz/ dki/