Odnowione charakterystyczne świetliki, sufity w kształcie plastrów miodu, szyby zmieniające barwę w zależności od pogody – to tylko niewielka część nowości jakie zobaczymy w wyremontowanym dworcu autobusowym. Pierwsze autobusy wyjadą z niego już na początku września.
Pod koniec września 2018 roku ciężki sprzęt wjechał na teren dworca. Po prawie dwóch latach nasza perełka architektoniczna odzyskała dawny blask i znów może zachwycać podróżujących z całej Polski. 99 procent prac została już wykonana, a wykonawcy, firmie Budimex zostały już do wykonania roboty wykończeniowe.
fot. Bartłomiej Piwoński
– Kończymy prace na poziomie peronów, gdzie pracujemy jeszcze nad zadaszeniem. Natomiast na ścianach tuneli kładziemy beton strukturalny. Zaczęły się prace porządkowe związane z zielenią. Montujemy też meble i elementy wystroju – informuje Grzegorz Tomporowski, kierownik budowy z firmy Budimex.
Wygląd dworca przypomina ten z lat 80., gdy nasz obiekt zachwycał funkcjonalnością i nowoczesnością w całej Polsce. Została zachowana charakterystyczna kopuła z 196 punktami świetlnymi. Do zamontowania został jeden dodatek – w najwyższym punkcie zawiśnie fragment gwiazdozbioru.
fot. Bartłomiej Piwoński
Na ścianach tuneli położono beton strukturalny w kolorze zardzewiałej blachy. Z kolei fragmenty ścian są wykończone elementami zestawów z Ćmielowa, a na posadzkach dworca zostało położone lastryko. Świetne wrażenie robią sufity w kształcie plastrów miodu.
Pomimo zachowania starego charakteru, obiekt będzie wyposażony we wszystkie niezbędne elementy do przyjemnego czekania na podróż. W budynku powstały nowe kasy biletowe, ruchome schody, windy, poczekalnie, a także punkty gastronomiczne. Z kolei na antresoli dworca powstanie mediateka, gdzie będzie można wypożyczyć książki, audiobooki i płyty, a dzięki specjalnym okularom przenieść się do wirtualnej rzeczywistości.
fot. Bartłomiej Piwoński
Nowe Centrum Komunikacyjne zostało też przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
– Zostały zaprojektowane pętle indukcyjne przed kasami oraz informacją. Natomiast dla osób niewidomych i niedowidzących w całym obiekcie od wejścia do tunelu, aż do peronów poprowadzono ścieżki kierunkowe, są również płytki pola uwagi – wymienia Barbara Damian, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.
fot. Bartłomiej Piwoński
Jedyną niewiadomą i tajemnicą pozostaje wygląd fontanny w kształcie przystanku autobusowego. Będzie to charakterystyczny autobus marki „Jelcz” popularny w PRL-u „ogórek”.
Na dworzec przeniesie się też komunikacja miejska. ZTM planuje wpuścić tam aż 13 linii, które wykonywałyby 232 kursy. Remont Centrum Komunikacyjnego kosztował blisko 70 milinów złotych.