Przeczytaj także
Rozpoczyna się odbiór techniczny Ogrodu Wolności, czyli jednego z projektów zielonej rewitalizacji śródmieścia Kielc. Pomiędzy jezdniami na alei IX Wieków Kielc powstała wzbudzająca liczne kontrowersje przestrzeń, będąca dojściem do dawnej synagogi.
Zmieniło się ukształtowanie terenu, co w połączeniu ze ścianą zieleni ma na celu wytłumić hałas i odgrodzić obszar od intensywnego ruchu ulicznego. Zasadzono ponad 2 tysiące roślin, w tym ponad 20 drzew (np. jesiony, jarząby) oraz żywopłoty, krzewy liściaste i iglaste (m.in. tawuły, trzmieliny, kosodrzewiny), trawy. Zaaranżowano ścieżki z nawierzchnią wodoprzepuszczalną. Ścieżki spacerowe posiadają oświetlenie, to jest obecne także przy konkretnych nasadzeniach. Zadbano również o elementy małej architektury, takie jak ławki, kosze, stojaki rowerowe, czy też kilka słupów wejściowych (te ostatnie posiadają napisy „Ogród Wolności” i „Wyspa Zrozumienia”).
– Projekt stanowi I etap modernizacji samego budynku [dawnej synagogi – dop. red.], który w przyszłości ma stać się centrum dialogu i miejscem pamięci kieleckich Żydów, którzy przed II Wojną Światową stanowili 30% mieszkańców Kielc. Aby móc zapewnić komfortowe, bezpieczne i dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami dojście do budynku chcemy wykorzystać właśnie przedpole synagogi – informowała Agata Wojda, obecny prezydent elekt, gdy prace nad zadaniem dopiero się rozpoczynały.
Aktualnie rozpoczyna się odbiór techniczny miejsc związanych z zieloną rewitalizacją, a w pierwszych dniach maja powinny być one całkowicie dostępne dla mieszkańców. Przypomnijmy, że całe zadanie obejmuje inwestycje na skwerze im. I. Sendlerowej, Rynku, ul. Bodzentyńskiej wraz z pl. Św. Wojciecha i terenu przed dawną Synagogą. Miasto Kielce pozyskało na ten cel wsparcie z Programu Inwestycji Strategicznych Rządowy Fundusz Polski Ład.