Przeczytaj także
Jest zgoda na zbycie w formie darowizny nieruchomości Skarbu Państwa, gdzie znajduje się budynek dawnej synagogi, na rzecz Gminy Kielce. Tak wynika z zarządzenia wojewody świętokrzyskiego, pochodzącego z obecnego miesiąca.
Zarządzenie datowane jest na 5 czerwca 2024 roku. Czytamy w nim, że wojewoda Józef Bryk wyraża zgodę na zbycie nieruchomości położonej przy ulicy Warszawskiej 17, zabudowanej zabytkowym budynkiem dawnej synagogi. – Z przeznaczeniem na realizację przebudowy i rozbudowy budynku dawnej synagogi i dawnej siedziby Archiwum Państwowego w Kielcach na potrzeby przestrzeni kultywowania wartości historycznych i miejsc związanych z dziedzictwem historycznym regionu oraz cele drogowe – wskazano w dokumencie.
Jak tłumaczy Marcin Januchta, rzecznik prasowy prezydenta Kielc,” zarządzenie musi nabrać pewnej mocy, co nastąpi z dniem 17 lipca”. Dlatego już 18 lipca powinien zostać podpisany akt notarialny przez Agatę Wojdę. – Jako miasto już podkreślaliśmy, że chcemy budynek wyremontować i zmodernizować. Do tego stopnia, aby był przestrzenią dającą możliwość organizacji spotkań o charakterze społecznym, kulturalnym, czy też historycznym. Częścią pomysłu jest to, co udało się już zrobić. W ramach Zielonej Rewitalizacji zostało przygotowane przedpole synagogi, które będzie stanowiło dojście do obiektu – przekazuje Marcin Januchta.
Dodaje, że planowana inwestycja ma zamienić miejsce w kolejną ozdobę Kielc, a „nie tylko budynek, który swoje czasy ma już dawno za sobą”. Uzupełnia przy tym, że choć ostateczne decyzje będą podejmowane w trakcie realizacji konkretnej inwestycji, to nieustannie mamy do czynienia z dawną synagogą. – W związku z tym istnieje możliwość, że część historyczno – muzealną będą stanowić elementy, przypominające o pełnionej przez to miejsce funkcji. Natomiast ideą jest, żeby stworzyć przestrzeń zarówno otwartą, jak i z koniecznym i potrzebnym zapleczem, które pozwoli na realizowanie właśnie różnego rodzaju eventów – podsumowuje.
Przypomnijmy, że miasto stara się o dofinasowanie modernizacji obiektu ze środków unijnych i rządowych. – Jeżeli chodzi o możliwości finansowe realizacji tego przedsięwzięcia, są one związane z Funduszami Europejskimi dla Świętokrzyskiego. Miasto Kielce złożyło już fiszkę o uzyskanie 30 mln złotych na modernizację budynku. Natomiast ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego może dofinansować to przedsięwzięcie z programu FEnIKS – zaznaczyła jeszcze w maju prezydent Agata Wojda.
Na majowej konferencji prasowej wypowiadał się również były szef wspomnianego ministerstwa Bartłomiej Sienkiewicz. – Jedna z najbardziej niezwykłych przestrzeni w Kielcach. Taki kapitał nie może się zmarnować. Wstydem dla miasta było to, że od tylu lat nie było pomysłu na zagospodarowanie tego budynku. Jestem wdzięczny pani prezydent, że podjęła się tego zadania – tłumaczył podczas konferencji prasowej.
Prace nad budową synagogi ukończono we wrześniu 1909 roku. W okresie międzywojennym działał tu cheder oraz stuosobowy chór męski. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali wnętrze synagogi, urządzając w niej areszt i magazyn zrabowanego mienia żydowskiego. W 1951 roku rozpoczęto przebudowę budynku synagogi z przeznaczeniem na Archiwum Miejskie.