Przeczytaj także
W 2023 roku w Kielcach rozpoczęły się prace budowlane związane z „Zieloną rewitalizacją zabytkowego Śródmieścia Kielc”. Obejmuje on pięć zadań, w tym rewitalizację Rynku. Na płycie wyznaczono już wiele miejsc zielonych, gdzie zasadzono drzewa i inne rośliny. Zajmują one jednak teren, gdzie wcześniej znajdywały się ogródki gastronomiczne. Gdzie zatem restauratorzy wystawią swoje stoliki?
– Jako restauratorzy byliśmy zapewnieni, że będziemy mogli, jak co roku rozłożyć ogródki gastronomiczne. Niestety w miejscu, które zawsze było zarezerwowane Plejadzie teraz znajduje się drzewo. Kawałek dalej jest już fontanna, dlatego nie wiem, gdzie teraz otworzymy nasze ogródki. Czekamy na decyzję władz miasta – mówi Michał Kułaga, właściciel restauracji Plejada na kieleckim rynku.
Kielecki rynek to jedno z pięciu miejsc w naszym mieście, które zostały objęte „Zieloną rewitalizacją zabytkowego Śródmieścia Kielc”. W 2023 roku rozpoczęły się tam prace budowlane, które możliwe były dzięki uzyskaniu środków z Programu Inwestycji Strategicznych. Kielecki rzecznik prasowy Marcin Januchta potwierdził, że modernizacja zakończy się w kwietniu tego roku, a restauratorzy będą mogli wystawić swoje ogródki.
– Kielecki rynek dalej dysponuje ogromną przestrzenią, dlatego jestem przekonany, że każdy restaurator znajdzie miejsce na swój ogródek gastronomiczny. Za każdym razem to właściciele lokali składali do urzędu miasta wnioski z wybranym przez siebie miejscem na płycie – informuje rzecznik prasowy Marcin Januchta.
Projekt „Zielona rewitalizacja zabytkowego Śródmieścia Kielc” to przedsięwzięcie, na które miasto Kielce pozyskało wsparcie z Programu Inwestycji Strategicznych. Obejmuje on cztery zadania, a poza rewitalizacją skweru Sendlerowej nowy wygląd zyskają Rynek, ulica Bodzentyńska, plac Świętego Wojciecha, a także przestrzeń między jezdniami alei IX Wieków Kielc, gdzie powstaje Ogród Wolności, czyli nowe dojście do dawnej synagogi. Wartość inwestycji to 21,7 miliona złotych. Realizacja zakończy się w kwietniu 2024 roku.